• Διαβάστηκε 882 φορές

Νίκη παραμονής για τον ΑΟΚ Βέροιας

Μετά από δυο παρατάσεις (68-68 κ.α) ο ΑΟΚ Βέροιας πέτυχε πολύ μεγάλη εκτός έδρας νίκη επι του Πρωτέα στα Γρεβενά θέτοντας έτσι υποψηφιότητα για την παραμονή στην κατηγορία.

Η ομάδα της Βέροιας στο πρώτο δεκάλεπτο βρέθηκε μπροστά στο σκορ με 15-21. Στο ημίχρονο ο ΑΟΚ μπήκε στα αποδυτήρια με προβάδισμα 5 πόντων (32-37). Στην επανάληψη το παιχνίδι ήταν πραγματικό ντέρμπι με τις δυο ομάδες να εναλλάσσονται στο σκορ.

Η κόρνα της λήξης βρήκε τις δυο ομάδες ισόπαλες με 68-68 και το παιχνίδι οδηγήθηκε στην παράταση η οποία και αυτή έληξε με ισοπαλία 78-78 ενώ στην δεύτερη που ακολούθησε ο ΑΟΚ στα κρίσιμα τελευταία λεπτά της ήταν πιο ψύχραιμος και πήρε τη πολύτιμη νίκη με τους παίκτες της Βέροιας να ξεσπούν σε πανηγυρισμούς στα αποδυτήρια (φωτό)

Δεκάλεπτα: 15-21, 32-37, 49-49, 68-68 κ.α, 78-78, α'παρατ., 89-91 (τελικό)