• Διαβάστηκε 994 φορές

Τον «χαβά» του ο ΦΙΛΙΠΠΟΣ 77-46 και τη ΓΕ Αγρινίου

Μια άνετη νίκη πέτυχε σήμερα το απόγευμα η ανδρική ομάδα του Φιλίππου Βέροιας η οποία αντιμετώπισε στο Δ.Α.Κ «Δημήτριος Βικέλας» την ουραγό του βαθμολογικού πίνακα ΓΕ Αγρινίου. Οι παίκτες του Δημήτρη Γκίμα χωρίς να «ζοριστούν» επικράτησαν με 77-46 στα πλαίσια της 19ης αγωνιστικής της Γ’ Εθνικής κατηγορίας και πρόσθεσαν άλλους δυο βαθμούς στο ενεργητικό τους.

Στο πρώτο δεκάλεπτο ο Φίλιππος προηγήθηκε στο 4’ με 8-0 αλλά οι φιλοξενούμενοι εκμεταλλεύτηκαν τις λάθος επιθέσεις των παικτών του Γκίμα και μείωσαν στο 6’ σε 8-5. Στη συνέχεια η ομάδα της Βέροιας πάτησε «γκάζι» και με σερι 12-0 έκανε στο 8ο λεπτό το 20-5. Το δεκάλεπτο έκλεισε με 23-9.Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι παίκτες του Γκίμα χαλάρωσαν και οι φιλοξενούμενοι μείωσαν στο 13’ σε 24-13 και στο 15’ σε 26-17. Για τα επόμενα 3 λεπτά και οι δυο ομάδες δεν μπόρεσαν να ευστοχήσουν σε καμία προσπάθεια για να έρθει ο Καντάρκος στο 18’ να «ξεμπλοκάρει» την ομάδα του Φιλίππου και να κάνει το 29-17. Οι δυο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με σκορ 32-21.

Με σκοτεινό το μισό γήπεδο συνεχίστηκε το τρίτο δεκάλεπτο μιας και τα φώτα στο ΔΑΚ «Δημήτριος Βικέλας» έσβησαν λόγο τεχνικού προβλήματος.

Αγωνιστικά το σκηνικό δεν άλλαξε με την ομάδα της Βέροιας να κυριαρχεί στο γήπεδο. Το σκορ στο 23’ έγινε 42-23 από τον Ηλία Μόρα και στο 27’ με τα φώτα πλέον να έχουν αποκατασταθεί ο Φίλιππος αύξησε ακόμη περισσότερο την διαφορά με τον πίνακα του σκορ να δείχνει 56-29. Το δεκάλεπτο τελείωσε με σκορ 58-31.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Φίλιππος συντήρησε την διαφορά μέχρι τέλους και πήρε μια ακόμη νίκη που τον φαίρενει ακόμη πιο κοντά στο στόχο της ανόδου. Στο 33’ το σκορ έγινε 64-36, στο 35’ 68-39 για να φτάσουμε στο τελικό 77-46

Διαιτητες : Τσούλης και Μαλτέσιος

Δεκάλεπτα : 23-9, 32-21, 58-31, 77-46

Φίλιππος Βέροιας (Γκίμας – Μπλατσιώτης): Μόρας, A. Τόκας, Π. Τόκας, Τσεσμετζίδης, Π. Βάλλιος, Τσιακλαγκάνος , Μαρκόπουλος, Καβαργύρης, Κόθρας, Παραπούρας, Σουτζόπουλος, Κάνταρκος

ΓΕ Αγρινίου (Φαράντος): Μπεκατώρος, Αϋφαντόπουλος, Βακουφτσής, Σταμουλάκης, Λιόκαυτος, Μπαρούχας, Σαπλαούρας, Μπόσμος, Τσώλος, Δάρλας, Βασιλείου, Βούλγαρης