• Διαβάστηκε 444 φορές

ΕΚΑΣΚΕΜ: Διπλασίασαν τις νίκες τους Μελίκη και Ζαφειράκης Ν.

Χωρίς να δυσκολευτούν Μελίκη και Ζαφειράκης Νάουσας πέτυχαν νέες νίκες απέναντι σε Μέγα Αλέξανδρο Γιαννιτσών και Πιερία αντίστοιχα, στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος μπάσκετ της Α' κατηγορίας της ΕΚΑΣΚΕΜ.

Η Μελίκη για δεύτερο συνεχόμενο παιχνίδι ήταν εντυπωσιακή και συνέτριψε τον Μέγα Αλέξανδρο Γιαννιτσών στην έδρα της με 84-38. Οι γηπεδούχοι με άμυνα για σεμινάριο προηγήθηκαν με 18-5 στο 10' και πήγαν στα αποδυτήρια στο +21 (32-11). Στην επανάληψη ανέβασαν στροφές και με όμορφο μπάσκετ έφτασαν στο επιβλητικό 84-38, προσθέτοντας ακόμη δυο βαθμούς στο ενεργητικό τους

. Στη Νάουσα ο Ζαφειράκης θεωρητικά είχε δύσκολο έργο απέναντι στην φιλόδοξη Πιερία. Οι παίκτες του Πουρλίδα όμως είχαν αντίθετη άποψη και πιάνοντας εκπληκτική απόδοση επικράτησαν εύκολα με 69-48. Οι Ναουσαίοι επέβαλαν από νωρίς τον ρυθμό τους και έφτασαν στο +16 (41-25) στο ημίχρονο.Στο δεύτερο μέρος και παρά την προσπάθεια των φιλοξενούμενων να επιστρέψουν, κράτησαν το προβάδισμα τους και έφτασαν σε μια εύκολη και δίκαιη νίκη.

Στην Αλεξάνδρεια η τοπική ομάδα μετά από ένα συγκλονιστικό παιχνίδι έκαμψε στο φινάλε την αντίσταση του Αιγινιακού και πανηγύρισε την πρώτη της νίκη. Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν καλύτερα την αναμέτρηση και προηγήθηκαν με 13-20 στο 10' και 27-35 στο ημίχρονο. Η Αλεξάνδρεια πίεσε στην επανάληψη και κατάφερε να πλησιάσει στο -5 (47-52) στο 30'. Στην τελευταία περίοδο μάλιστα οι παίκτες του Τσοπουρίδη έδειξαν καρδιά, κατάφεραν να ισοφαρίσουν 58-58 στο 36' και να πάρουν την σπουδαία νίκη με καλάθι στο φινάλε (66-64). Κατέκτησαν έτσι δυο πολύτιμους βαθμούς και απέκτησαν ψυχολογία για την δύσκολη συνέχεια του πρωταθλήματος.