• Διαβάστηκε 1631 φορές

Γκίμας: «Αφιερώνουμε τη νίκη στον Ακεψιμαϊδη»

Μετά τον αγώνα μπάσκετ μεταξύ του ΦΙΛΙΠΠΟΥ Βέροιας και του Ερμή Λαγκαδά, που βρήκε νικητές τους γηπεδούχους με σκορ 66-55, οι προπονητές Δημήτρης Γκίμας και Τάκης Ξουρίδας καθώς και ο πάικτης του ΦΙΛΙΠΠΟΥ Γιώργος Μπρόζος μίλησαν στους δημοσιογράφους.

Αναλυτικά τα όσα είπαν:

Τάκης Ξουρίδας: «Ο ΦΙΛΙΠΠΟΣ όντας πιο εύστοχος από τα προηγούμενα παιχνίδια του και έχοντας σε εξαιρετική ημέρα τον Σιζόπουλο κατάφερε δίκαια να πάρει το παιχνίδι. Απέκτησε μια διαφορά στο δεύτερο δεκάλεπτο την οποία προσπαθήσαμε να  καλύψουμε στο ξεκίνημα της επανάληψης αλλά δεν είχαμε εκείνα τα σουτ  που χρειαζόμασταν εκείνη τη στιγμή. Στον τομέα των ριμπάουντ λειτουργήσαμε καλά παίρνοντας περισσότερα από τον αντίπαλο, περιορίσαμε το post game του ΦΙΛΙΠΠΟΥ και ειδικά τον Κιτσούλη που αποτελεί έναν χαρισματικό παίκτη για την ομάδα της Βέροιας. Αυτό που τελικά έκρινε το παιχνίδι ήταν η ευστοχία του ΦΙΛΙΠΠΟΥ από την περιφέρεια και η δική μας αστοχία που είχαμε στην επίθεση. Συγχαρητήρια στον κόουτς και στην ομάδα του ΦΙΛΙΠΠΟΥ και τους εύχομαι καλή συνέχεια».

Δημήτρης Γκίμας: «Σήμερα ήμασταν πιο εύστοχοι από την περιφέρεια σε σύγκριση με τα προηγούμενα παιχνίδια μας αλλά αυτό που έπαιξε καθοριστικό ρόλο και μας έδωσε το προβάδισμα ήταν και πάλι η καλή άμυνα. Είχαμε αρκετά χαμένα ριμπάουντ, καταφέραμε να ελέγξουμε τον Ηλιάδη και να τον κρατήσουμε μακριά από το καλάθι μας και από εκεί και μετά έχοντας τον Σιζόπουλο σε πολύ καλή μέρα καταφέραμε να επιβληθούμε, ειδικά στο δεύτερο ημίχρονο και να πάρουμε την νίκη. Μια νίκη η οποία είναι για τον Λευτέρη Ακεψιμαϊδη ο οποίος τραυματίστηκε στο ξεκίνημα του αγώνα. Ευτυχώς όλα είναι καλά και θα είναι κοντά μας και πάλι. Η 3η συνεχόμενη νίκη είναι ψυχολογικά σημαντική. Συνεχίζουμε και κοιτάμε το επόμενο δύσκολο παιχνίδι με τον Αρκαδικό στην Τρίπολη. Συγχαρητήρια στον κόουτς του Ερμή και καλή συνέχεια».

Γιώργος Μπρόζος: «Κερδίσαμε δίκαια το παιχνίδι. Αυτά που δουλέψαμε στις προπονήσεις την προηγούμενη βδομάδα λειτούργησαν μέσα στο γήπεδο και ειδικά το αμυντικό πλάνο που είχαμε σχεδιάσει για να αντιμετωπίσουμε τον Ερμή. Είχαμε τον Σιζόπουλο σε πολύ καλή μέρα, ο οποίος μας κράτησε στο παιχνίδι και ειδικά στο πρώτο ημίχρονο. Θέλω να σταθώ στον τραυματισμό του Λευτέρη ο οποίος μας σόκαρε λίγο, του αφιερώνουμε αυτή τη νίκη και του ευχόμαστε καλή ανάρρωση. Τώρα θα κοιτάξουμε το επόμενο δύσκολο παιχνίδι με τον Αρκαδικό. Ένα μεγάλο ευχαριστώ στον κόσμο που βρέθηκε και πάλι στο γήπεδο και μας στήριξε και τον περιμένουμε κοντά μας και στα υπόλοιπα παιχνίδια».