• Διαβάστηκε 501 φορές

Με ήττα αποχαιρέτισε την Β' Εθνική ο ΦΙΛΙΠΠΟΣ

Την ήττα με σκορ 86-75 γνώρισε ο ΦΙΛΙΠΠΟΣ Βέροιας στην Αγιά από την ομώνυμη ομάδα, στο παιχνίδι που άνοιξε την αυλαία της 30ης και τελευταίας αγωνιστικής του πρωταθλήματος μπάσκετ της Β΄Εθνικής κατηγορίας των ανδρών.

Οι ''ερυθρόλευκοι'' ξεκίνησαν καλύτερα στην αναμέτρηση και με σωστές επιλογές στην επίθεση αιφνιδίασαν τους γηπεδούχους και προηγήθηκαν με 20-27 στο πρώτο δεκάλεπτο.

Στην δεύτερη περίοδο οι παίκτες της Αγιάς έκλεισαν τους χώρους, με αποτέλεσμα οι Βεροιώτες να μην μπορούν να βρουν εύκολα τον δρόμο προς το καλάθι.

Έτσι κατάφεραν να αντιστρέψουν την κατάσταση και να πάνε στα αποδυτήρια για το ημίχρονο μπροστά με 46-41.

Στην επανάληψη οι παίκτες του Γκίμα φάνηκε πως δεν μπορούν να ακολουθήσουν τον ρυθμό του αγώνα, με τους γηπεδούχους να ανοίγουν την ψαλίδα και να φτάνουν στο +12 (66-54), στο τέλος της τρίτης περιόδου.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο δεν άλλαξε κάτι και το τελικό 86-75 έγραψε τον επίλογο της φετινής παρουσίας του ΦΙΛΙΠΠΟΥ στο πρωτάθλημα.

Πλέον ο Δημήτρης Γκίμας αφοσιώνεται στον σχεδιασμό της ομάδας που θα καταφέρει την επόμενη χρονιά να επαναφέρει τον σύλλογο και πάλι στην Β' Εθνική.

Δεκάλεπτα: 20-27, 46-41, 66-54, 86-75

Διαιτητές: Παπαδόπουλος-Τσούλης

ΑΓΙΑ (Γιασσάρης): Τσιαμπαλής 7(1), Γκανέτσας, Μηλιώνης 2, Αγαπίου, Χαλκιάς 11(3), Κόμματος 21(3), Περρωτής 5, Τριανταφύλλου 7, Βαβάτσικος 9, Γούλας 21(5), Φαρμάκης Θ. 3, Φαρμάκης Β.

ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡΟΙΑΣ (Γκίμας): Τσεσμετζίδης 2, Τσούκας 12(4), Τσιμίδης 6, Βάλλιος 13(3), Κόθρας 12(3), Σιόλογκας 15, Θεοδωρίδης 15, Τόκας, Μόρας.

ΕΠΙΜΕΛΕΙΑ: Κώστας Κάππας