• Διαβάστηκε 633 φορές

Πρωταθλητής EΚΑΣΚΕΜ ο ΑΟΚ Βέροιας

Με καλάθι του Μάντζου λίγο πριν το φινάλε ο ΑΟΚ Βέροιας κέρδισε την Αριδαία με 60-59 στο κατάμεστο ΔΑΚ ''Δημήτριος Βικέλας'' στο Μακροχώρι, έκανε το 2-1 στις νίκες στη σειρά των τελικών και πήρε παράλληλα το εισιτήριο της ανόδου για την Γ' Εθνική κατηγορία.

Ο αγώνας ήταν κακός ποιοτικά με τις δυο ομάδες να δείχνουν φανερά αγχωμένες  λόγω της κρισιμότητας του και να μην μπορούν σχεδόν σε κανένα σημείο του να αποκτήσουν ρυθμό.

Οι φιλοξενούμενοι εκμεταλλευόμενοι την νευρικότητα των ''λύκων'' προηγήθηκαν με 4-9 στο 3' και 6-11 στο 5'.

Με ατομικές προσπάθειες του Μάντζου και μια εύστοχη βολή του Ουσουλτζόγλου οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν σε 13-13 στο 8'.

Με τρίποντο ωστόσο από το κέντρο του γηπέδου οι παίκτες της Αριδαίας κατάφεραν να κλείσουν το πρώτο δεκάλεπτο μπροστά με 15-20.

Στην δεύτερη περίοδο ανέλαβε δράση ο Γιαννουζάκος και οι Βεροιώτες πέρασαν για πρώτη φορά μπροστά  στο σκορ με 22-21 στο 12'.

Οι παίκτες του Βάτση όμως είχαν τις απαντήσεις με τις δυο ομάδες να εναλλάσσονται στο προβάδισμα, 32-32 στο 17' και τους ''λύκους'' χάρη σε καλάθι του Παπουλίδη να πηγαίνουν στα αποδυτήρια στο +4 (39-35).

Στις αρχές της επανάληψης οι παίκτες του Τούσα έκαναν το 43-37 και φάνηκε να αποκτούν ψυχολογία.

Οι κακές τους επιλογές ωστόσο στην συνέχεια τους κράτησαν για αρκετά λεπτά χωρίς σκορ, με τους φιλοξενούμενους να εκμεταλλεύονται την κατάσταση και να παίρνουν και πάλι το προβάδισμα, 44-47 στο 28'.

Στην τελευταία περίοδο μάλιστα ξέφυγαν με 6 πόντους, 47-53 στο 33' και έβαλαν δύσκολα στους Βεροιώτες.

Ο Μάντζος με συνεχόμενους πόντους ξεκόλλησε τους γηπεδούχους που πέρασαν μπροστά με 54-53 στο 36'.

Με το σκορ στο 58-57 οι ''λύκοι'' έκαναν λάθος στην επαναφορά και έδωσαν την ευκαιρία στην Αριδαία να περάσει μπροστά με 58-59, 4'' πριν το τέλος.

Μετά το τάιμ-άουτ με εξαιρετική συνεργασία ο Μάντζος βρέθηκε μόνος του μέσα στην ρακέτα και τελείωσε εύκολα την φάση γράφοντας το 60-59.

Το σουτ πίσω από το κέντρο για τους φιλοξενούμενους δεν είχε τύχη, με τους Βεροιώτες να γίνονται ένα κουβάρι και μέσα σε καταπληκτική ατμόσφαιρα να πανηγυρίζουν έξαλλα την άνοδο τους στην Γ' Εθνική.

Δεκάλεπτα: 15-20, 39-35, 47-48, 60-59

Διαιτητές: Ταρενίδης-Ελευθεριάδης

ΑΟΚ ΒΕΡΟΙΑΣ (Τούσας): Τρομπούκης 6, Ουσουλτζόγλου 10(1), Χρυσάφης, Γκανάς, Καπνάς 2, Παπουλίδης 5, Μάντζος 25(2), Λέφας 1, Γιαννουζάκος 11(1).

ΕΠΙΜΕΛΕΙΑ: Κώστας Κάππας