• Διαβάστηκε 441 φορές

Ο ΦΙΛΙΠΠΟΣ έχασε εύκολα από τον Χαρίλαο Τρι.57-81

Σ' ένα αδιάφορο βαθμολογικά παιχνίδι ο Φίλιππος Βέροιας γνώρισε την ήττα με 57-81 από τον Χαρίλαο Τρικούπη στην έδρα του, στο πλαίσιο της 29ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος μπάσκετ της Β΄Εθνικής κατηγορίας των ανδρών.

Οι ''ερυθρόλευκοι'' γνωρίζοντας ήδη από την περασμένη αγωνιστική πως έχουν υποβιβαστεί, εμφανίστηκαν χωρίς διάθεση και ενέργεια για να κυνηγήσουν κάτι θετικό στην συγκεκριμένη αναμέτρηση.

Σ' ένα ματς που έμοιαζε περισσότερο με αγγαρεία οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν καλύτερα και προηγήθηκαν με 15-20 στο πρώτο δεκάλεπτο. Στην δεύτερη περίοδο μάλιστα δείχνοντας πιο συγκεντρωμένοι κατάφεραν να αποκτήσουν διψήφια διαφορά και να πάνε στα αποδυτήρια στο +14 (32-46).

Στην επανάληψη οι παίκτες του Γκίμα παραδόθηκαν πλήρως στους φιλοξενούμενους οι οποίοι έκαναν ότι ήθελαν στο παρκέ και εκτόξευσαν την διαφορά στο +23 (45-68) στο 30'. Η τελευταία περίοδος είχε διαδικαστικό χαρακτήρα με την ομάδα του Τρικούπη να φτάνει στην άνετη νίκη γοήτρου με τελικό σκορ 57-81.

Στην Αγιά ολοκληρώνουν την ερχόμενη Κυριακή οι ''ερυθρόλευκοι'' τις υποχρεώσεις τους που έχουν ξεκινήσει ήδη προετοιμάζουν τα πλάνα τους για την επόμενη χρονιά στην Γ' Εθνική. Σώθηκε ο Πιερικός μετά τη νίκη του επί της Αγιάς με 86-80, ενώ υποβιβάστηκε η ΧΑΝΘ. Η Καρδίτσα θα ακολουθήσει την Καστοριά στην Α2 μετά την μεγάλη της νίκη με 70-61.

Δεκάλεπτα: 15-20, 32-46, 45-68, 57-81

Διαιτητές: Τζιοπάνος-Σιταρίδης

ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡΟΙΑΣ (Γκίμας): Τσεσμετζίδης, Τσούκας, Τσιμίδης, Βάλλιος, Παπαδόπουλος, Κόθρας, Σιόλογκας, Θεοδωρίδης.