• Διαβάστηκε 583 φορές

Προβάδισμα πρόκρισης για τον ΑΟΚ - Κέρδισε με 64-40 την Έδεσσα

Την πρώτη από τις δυο νίκες που χρειάζεται για να βρεθεί στο τελικό του πρωταθλήματος της Α' Κατηγορίας της ΕΚΑΣΚΕΜ, πέτυχε πριν από λίγη ώρα ο ΑΟΚ Βέροιας, καθώς επικράτησε στο ΔΑΚ ''Δημήτριος Βικέλας'' στο Μακροχώρι της Έδεσσας με 64-40.

Οι ''λύκοι'' του Θωμά Τούσα μπήκαν δυνατά στο παρκέ και προηγήθηκαν με 9-2 στο 3', χάρη στην ευστοχία του Μάντζου.

Οι φιλοξενούμενοι ωστόσο αντέδρασαν άμεσα και ισοφάρισαν σε 9-9 στο 6', εκμεταλλευόμενοι τη νευρικότητα και τα λάθη των γηπεδούχων.

Με μικρό σερί 6-0 οι παίκτες του ΑΟΚ πήραν μια μικρή διαφορά, 15-9 στο 8', ενώ το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με σκορ 18-12.

Στην δεύτερη περίοδο ο ρυθμός δεν άλλαξε με τους Βεροιώτες να προηγούνται με 21-18 στο 13', ενώ ανέβασαν την διαφορά στο +9, 27-18 στο 17'.

Στα τελευταία λεπτά ωστόσο οι παίκτες της Έδεσσας ήταν πιο συγκεντρωμένοι, μείωσαν γρήγορα σε 27-23, ενώ οι δυο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με τον ΑΟΚ να προηγείται με 29-24.

Κι ενώ όλα έδειχναν πως η αναμέτρηση θα εξελιχθεί σε ματς για γερά νεύρα που θα κριθεί στις λεπτομέρειες, στην επανάληψη όλα άλλαξαν.

Με τους παίκτες του Τούσα να πιέζουν στα τέσσερα τέταρτα του γηπέδου από το πρώτο δευτερόλεπτο, οι φιλοξενούμενοι φάνηκε να τα έχουν χαμένα και να μην μπορούν να ανταποκριθούν στις νέες συνθήκες του αγώνα.

Οι ''λύκοι'' έτρεξαν ένα εντυπωσιακό σερί 21-0(!), μετατρέποντας το 29-24 του ημιχρόνου σε 50-24 και ουσιαστικά καθάρισαν την υπόθεση νίκη.

Με τον Γιαννουζάκο να σκοράρει και να μοιράζει ασσίστ οι γηπεδούχοι έκαναν ότι ήθελαν στο παρκέ.

Το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με σκορ 56-26, με τους παίκτες της Έδεσσας να καταφέρνουν να πετύχουν μόλις ένα καλάθι στο συγκεκριμένο διάστημα.

Έτσι η τελευταία περίοδος απέκτησε διαδικαστικό χαρακτήρα, με τους Βεροιώτες να προηγούνται με 59-33 στο 35' και να φτάνουν στη νίκη με τελικό σκορ 64-40, κάνοντας παράλληλα το 1-0 στις αναμετρήσεις των δυο ομάδων.

Επόμενος αγώνας για τους δυο αντιπάλους την Κυριακή 23 Απριλίου στην Έδεσσα.

Στον άλλο ημιτελικό η Αριδαία επιβεβαίωσε τα προγνωστικά, καθώς επιβλήθηκε με 72-63 του Πανεδεσσαϊκού στην έδρα της και απέκτησε επίσης το  προβάδισμα για την πρόκριση στον τελικό.

ΑΟΚ Βέροιας-Έδεσσα 64-40

Δεκάλεπτα: 18-12, 29-24, 56-26, 64-40

Διαιτητές: Παπαδόπουλος-Ντόγκας