• Διαβάστηκε 566 φορές

Βήμα παραμονής για τον ΦΙΛΙΠΠΟ που έκαμψε 64-57 την αντίσταση του Εύοσμου

Σημαντικό βήμα για την παραμονή του πραγματοποίησε ο Φίλιππος Βέροιας στο ΔΑΚ ''Δημήτριος Βικέλας'' στο Μακροχώρι, καθώς επικράτησε του Εύοσμου με 64-57, στο πλαίσιο της 25ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος μπάσκετ της Β΄Εθνικής κατηγορίας των ανδρών.

Οι ''ερυθρόλευκοι'' στον κρισιμότερο αγώνα της σεζόν και παρά το άγχος τους κατάφεραν να φτάσουν στη νίκη και να κατακτήσουν δυο πολύτιμους βαθμούς για την εξασφάλιση της παραμονής τους στην κατηγορία. Αγωνιστικά οι δυο ομάδες ξεκίνησαν μέτρια δίνοντας έμφαση στην άμυνα, με τους γηπεδούχους να προηγούνται με 18-15 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου και να πηγαίνουν στα αποδυτήρια στο +2 (34-32). Στην επανάληψη οι φιλοξενούμενοι πήραν τα ηνία της αναμέτρησης και εκμεταλλευόμενοι την αστοχία του Φιλίππου προηγήθηκαν με 45-47 στο φινάλε της τρίτης περιόδου. Στο τελευταίο δεκάλεπτο ωστόσο οι φωνές του Γκίμα ξύπνησαν τους γηπεδούχους που γρήγορα πήραν και πάλι κεφάλι στο σκορ, φτάνοντας στη νίκη με τελικό σκορ 64-57, παίρνοντας παράλληλα βαθιά βαθμολογική ανάσα.

Διαιτητές: Δημάδης-Ελευθεριάδης

Δεκάλεπτα: 18-15, 34-32, 45-47, 64-57

ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡΟΙΑΣ (Γκίμας): Τσιμίδης, Βάλλιος 11(2), Παπαδόπουλος, Κόθρας 22, Σιόλογκας 12, Θεοδωρίδης 10, Σταυριανίδης 9(1).