• Διαβάστηκε 1454 φορές

Συντριβή του ΦΙΛΙΠΠΟΥ στην Καβάλα!

Νέα βαριά ήττα γνώρισε η ομάδα μπάσκετ του ΦΙΛΙΠΠΟΥ, στην σημερινή 16η αγωνιστική της Α2 ανδρών.

Οι «ερυθρόλευκοι» έχασαν με 92-64 στην Καβάλα από την τοπική ομάδα και πλησίασαν ακόμα περισσότερο τις επικίνδυνες θέσεις του βαθμολογικού πίνακα, καθώς αγνοούν τη νίκη τις τελευταίες επτά αγωνιστικές!

Από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης οι γηπεδούχοι πήραν το προβάδισμα και όσο περνούσε ο χρόνος αύξαναν τη διαφορά στο σκορ, φτάνοντας στο ημίχρονο να προηγούνται με 53-26.

Στην επανάληψη οι παίκτες του Δημήτρη Γκίμα συνέχισαν να είναι κακοί τόσο αμυντικά όσο και επιθετικά, βλέποντας τους Καβαλιώτες να κάνουν έναν υγιεινό περίπατο και να φτάνουν στο τελικό 92-64!

Διαιτητές: Παφίλης-Νικολούλης-Σιμητόπουλος.

Τα δεκάλεπτα: 25-10, 53-26, 70-42, 92-64.

ΚΑΒΑΛΑ (Τζήμας): Κρστέβσκι 9, Μαρμαρινός 11, Τότσιος 15 (3 ασ., 4κλ.), Καλαμπάκας 9, Κατσαρές, Καραποστόλου 13 (3 τρ., 4ασ.), Αγγελακόπουλος 9 (1), Παπαρέγκας 9 (1), Γκέλιος 2, Καραθανάσης 5, Βελισσαρίου 3 (1), Καλαϊτζίδης 8 (2 τρ., 3ασ. 2κλ., 5 ρ.).

ΦΙΛΙΠΠΟΣ (Γκίμας): Bασιλείου, Τόμιτς 2, Σαμαράς 6 (2), Ακεψιμαΐδης 5 (1), Κούρτης 8 (2), Σιζόπουλος 3 (1), Κιτσούλης 11 (1), Κασαμπαλής 2, Μαυρόγιαννης 4,Τριχόπουλος 11, Μπρόζος 9 (1), Βαρυτιμιάδης 8 (1).