• Διαβάστηκε 533 φορές

Δεύτερη συνεχόμενη νίκη για τον ΦΙΛΙΠΠΟ 83-72 το Πευκοχώρι

Τον καλό τους εαυτό φαίνεται πως ξαναβρίσκουν οι παίκτες του Φίλιππου Βέροιας, καθώς μετά τη νίκη τους επί του Πολύγυρου στη Χαλκιδική, πέτυχαν ακόμη μια, επί του Πευκοχωρίου με σκορ 83-72 στο ΔΑΚ ''Δημήτριος Βικέλας'' στο Μακροχώρι αυτή τη φορά, στο πλαίσιο της 23ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος μπάσκετ της Β΄Εθνικής κατηγορίας των ανδρών.

Έτσι ανέβηκαν ακόμη ψηλότερα στον βαθμολογικό πίνακα, φτάνοντας τους 31 βαθμούς και συνεχίζουν με πίστη και αισιοδοξία τον αγώνα τους για την εξασφάλιση της παραμονής στην κατηγορία.

Αγωνιστικά οι παίκτες του Γκίμα ήταν εξαιρετικοί στο πρώτο ημίχρονο, μιας και προηγήθηκαν με 21-8 στο πρώτο δεκάλεπτο, ενώ πήγαν στα αποδυτήρια μπροστά με +19 (47-28). Στην επανάληψη η εικόνα του ματς άλλαξε, με τους φιλοξενούμενους να πιέζουν και να μαζεύουν σταδιακά την διαφορά.

Έτσι κατάφεραν να φτάσουν στο -4 (68-64) στο 33' και να επιστρέψουν για τα καλά στην διεκδίκηση της νίκης. Μέχρι εκεί όμως ήταν η αντίδραση τους. Οι ''ερυθρόλευκοι'' ξύπνησαν και κλείνοντας τους διαδρόμους στην άμυνα ξέφυγαν και πάλι με 79-70 στο 38' και έφτασαν στη σπουδαία νίκη με τελικό σκορ 83-72, παίρνοντας παράλληλα δυο πολύτιμους βαθμούς.

Δεκάλεπτα: 21-8, 47-28, 68-55, 83-72

Διαιτητές: Θεοδώρου-Κοϊμτζόγλου

ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡΟΙΑΣ (Γκίμας): Τσιμίδης, Τσασμετζίδης, Βάλλιος, Παπαδόπουλος, Κοθράς, Σιόλογκας, Θεοδωρίδης, Σταυριανίδης, Τόκας.