• Διαβάστηκε 638 φορές

Πολύ σκληρός για να πεθάνει ο ΦΙΛΙΠΠΟΣ

Πολύ σκληρός για να πεθάνει ο Φίλιππος Βέροιας επέστρεψε στις νίκες μετά από 8 συνεχόμενες ήττες, καθώς επικράτησε εκτός έδρας του Πολύγυρου με 66-69, στο πλαίσιο της 22ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος μπάσκετ της Β΄Εθνικής κατηγορίας των ανδρών.

Έτσι πήρε βαθιά βαθμολογική ανάσα και συνεχίζει προσηλωμένος και με πίστη στο στόχο της παραμονής στην κατηγορία. Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν καλύτερα την αναμέτρηση και κρατούσαν ένα μικρό προβάδισμα στα πρώτα λεπτά 20-14 στο πρώτο δεκάλεπτο, πηγαίνοντας στα αποδυτήρια μπροστά με 31-26 για το ημίχρονο. Στην επανάληψη όμως οι παίκτες του Γκίμα μπήκαν αποφασισμένοι και πήραν τα ηνία της αναμέτρησης. Σταδιακά άρχισαν να ξεφεύγουν στο σκορ και έφτασαν στο +12 (42-54) στο 29'. Στο τελευταίο δεκάλεπτο και παρά την πίεση των γηπεδούχων, άντεξαν και έφτασαν στο τελικό 66-69, παίρνοντας δυο πολύτιμους βαθμούς και επιστρέφοντας παράλληλα τα χαμόγελα και η αισιοδοξία στο στρατόπεδο των ερυθρόλευκων. Επόμενος αγώνας την ερχόμενη Κυριακή με αντίπαλο το Πευκοχώρι στη Βέροια με τους παίκτες και την τεχνική ηγεσία να θέλουν να δώσουν συνέχεια στα θετικά αποτελέσματα.

Δεκάλεπτα: 20-14, 31-26, 44-55, 66-69

Διαιτητές: Ελευθεριάδης-Ξέρας

ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡΟΙΑΣ (Γκίμας): Τσιμίδης, Τσασμετζίδης, Βάλλιος 10(3), Παπαδόπουλος 8, Κοθράς 20(1), Σιόλογκας 12, Θεοδωρίδης 8, Σταυριανίδης 11(2), Τόκας.