• Διαβάστηκε 523 φορές

«Κλείδωσε» την πρωτιά ο ΑΟΚ Βέροιας - Μεγάλη νίκη για την Αλεξάνδρεια στα Γιαννιτσά

Και τυπικά την πρώτη θέση στην κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος εξασφάλισε ο ΑΟΚ Βέροιας, δυο στροφές πριν από το φινάλε, μετά την εντός έδρας νίκη του με 71-42 επί του Βατανιακού, στο πλαίσιο της 20ης αγωνιστικής της Α' Κατηγορίας της ΕΚΑΣΚΕΜ.

Οι ''λύκοι'' του Θωμά Τούσα δυσκολεύτηκαν μόνο στην πρώτη περίοδο όταν και προηγήθηκαν με 16-10.

Στο επόμενο δεκάλεπτο ανέβασαν την απόδοση τους και κατάφεραν να πάνε στα αποδυτήρια για το ημίχρονο με διψήφια διαφορά (38-27).

Στην επανάληψη παίζοντας καταπληκτική άμυνα περιόρισαν τους φιλοξενούμενους μόλις στους 3(!) πόντους και εκτόξευσαν την διαφορά στο +27, 57-30 με την λήξη του τρίτου δεκαλέπτου.

Μάλιστα δεν επηρεάστηκαν ούτε από το σκληρό παιχνίδι των αντιπάλων τους, που πολλές φορές έφτανε και στα όρια του αντιαθλητικού και έφτασαν στην άνετη νίκη με 71-42, εξασφαλίζοντας παράλληλα και μαθηματικά την πρώτη θέση στην κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος.

Σπουδαία εμφάνιση και νίκη με 56-68  στα Γιαννιτσά πέτυχε η Αλεξάνδρεια που την φέρνει πολύ κοντά στο στόχο της παραμονής.

Οι παίκτες του Στέλιου Γκότση έπαιξαν κυριολεκτικά με το μαχαίρι στα δόντια, παρουσιάστηκαν απόλυτα συγκεντρωμένοι και πήραν δυο σημαντικούς βαθμούς.

Κάλυψαν μάλιστα και την διαφορά των 5 πόντων με την οποία είχαν ηττηθεί στο παιχνίδι του πρώτου γύρου και απέκτησαν το πλεονέκτημα σε περίπτωση ισοβαθμίας στο φινάλε με την ομάδα των Γιαννιτσών.