• Διαβάστηκε 413 φορές

Με νίκες προχώρησαν ΑΟΚ Βέροιας, Ζαφειράκης Νάουσας και Αλεξάνδρεια

Εύκολες νίκες πέτυχαν ΑΟΚ Βέροιας, Ζαφειράκης Νάουσας και Αλεξάνδρεια απέναντι σε Γουμένισσα, Πιερία και Βαφύρα αντίστοιχα, στο πλαίσιο της 19ης αγωνιστικής της Α' Κατηγορίας της ΕΚΑΣΚΕΜ.

Στη Γουμένισσα ο πρωτοπόρος ΑΟΚ Βέροιας χωρίς να δυσκολευτεί ιδιαίτερα κέρδισε την τοπική ομάδα με 47-71 και συνεχίζει να οδηγεί την κούρσα του πρωταθλήματος.

Πλέον οι παίκτες του Θωμά Τούσα χρειάζονται ακόμη μια νίκη στα επόμενα 3 παιχνίδια για να ''κλειδώσουν'' την πρωτιά και παράλληλα το απόλυτο πλεονέκτημα της έδρας στην διαδικασία των πλέι-οφ.

Η ομάδα της Γουμένισσας άντεξε μόλις για ένα δεκάλεπτο όταν και βρέθηκε πίσω στο σκορ με 14-18.

Στη συνέχεια οι ''λύκοι'' πάτησαν γκάζι και με πολυφωνία στην επίθεση έφτασαν στο +19 (27-46) στο φινάλε του πρώτου ημιχρόνου.

Στην επανάληψη δεν άλλαξε κάτι και έφτασαν ξεκούραστα στο τελικό 47-71.

Στη Νάουσα ο Ζαφειράκης επιβλήθηκε της Πιερίας με 61-46 και συνεχίζει να κρατάει στα χέρια του το τέταρτο εισιτήριο που οδηγεί στα πλέι οφ.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν καλύτερα στο παρκέ και προηγήθηκαν με 14-18 στο πρώτο δεκάλεπτο.

Οι παίκτες του Πουρλίδα στη συνέχεια ανέβασαν στροφές και πήγαν στα αποδυτήρια μπροστά με 35-30.

Στο δεύτερο μέρος η Πιερία έμεινε κοντά στο σκορ μέχρι το 30' (44-40), στα τελευταία λεπτά όμως έμεινε από δυνάμεις και οι Ναουσαίοι έφτασαν δίκαια στην πολύτιμη νίκη με 61-46.

Στην Αλεξάνδρεια τέλος η τοπική ομάδα έκανε το χρέος της και επικράτησε του Βαφύρα με 82-73.

Παρέμεινε έτσι ζωντανή στη μάχη του δίνει για να κρατηθεί στην κατηγορία, στέλνοντας ουσιαστικά τους φιλοξενούμενους στην Β' Κατηγορία της ΕΚΑΣΚΕΜ.

Οι γηπεδούχοι φανερά αγχωμένοι λόγω της κρισιμότητας του αγώνα πήγαν στα αποδυτήρια με βραχεία κεφαλή πίσω στο σκορ 35-36.

Στην επανάληψη ωστόσο ανέλαβαν την πρωτοβουλία και ''έχτισαν'' διαφορά ασφαλείας, 64-54 στο 30', φτάνοντας στο τελικό 82-73 που τους χάρισε δυο σημαντικούς βαθμούς.

Ενός λεπτού σιγή κρατήθηκε πριν από την έναρξη της αναμέτρησης, στη μνήμη της 14χρονης κοπέλας, που παρασύρθηκε από διερχόμενο αυτοκίνητο το βράδυ του Σαββάτου.