• Διαβάστηκε 440 φορές

Σε μπελάδες ο ΦΙΛΙΠΠΟΣ μετά τη νέα ήττα 75-62 στην Ξάνθη

Δεν λέει να σηκώσει κεφάλι ο Φίλιππος Βέροιας που γνώρισε νέα ήττα στην Ξάνθη με 75-62, στο πλαίσιο της 20ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος μπάσκετ της Β΄Εθνικής κατηγορίας των ανδρών.

Οι ''ερυθρόλευκοι'' βρίσκονται καθηλωμένοι στις τελευταίες θέσεις του βαθμολογικού πίνακα και αναζητούν εναγωνίως μια νίκη που θα αντιστρέψει το αρνητικό κλίμα που υπάρχει στην ομάδα και θα αποτελέσει την αφετηρία ώστε ο παίκτες του Γκίμα να καταφέρουν να πετύχουν τον πολυπόθητο στόχο της παραμονής τους στη κατηγορία. Μπορεί αυτή την φορά να πάλεψαν στο πρώτο ημίχρονο και να έμειναν πίσω στο σκορ με 42-32, το καταστροφικό τους όμως τρίτο δεκάλεπτο, όπου τίποτα δεν λειτούργησε σωστά, έδωσε την ευκαιρία στους γηπεδούχους να φτάσουν στο +20 (64-44) και να τελειώσουν την υπόθεση νίκη.

Το τελικό 75-62 έδωσε δυο πολύτιμους βαθμούς στους γηπεδούχους και άφησε τους Βεροιώτες χαμηλά και με την ανάγκη να ψάξουν αλλού τους βαθμούς που χρειάζονται για να πετύχουν το στόχο τους.

Δεκάλεπτα: 23-19, 42-32, 64-44, 75-62

Διαιτητές: Ξέρας-Καρακώστας

ΞΑΝΘΗ (Ιωαννίδης): Καρανικολίδης 3(1), Παπαδάκης 8(1), Γρούδος 6, Τσιώγκας 3(1), Στεφανίδης 14(4), Καραμπίνης 1, Τσιαβές 11(1), Αρβανιτάκης, Ασημάκης 14(3), Παπαθανασίου, Μανδαλάκης 14(1), Πετς 1.

ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡΟΙΑΣ (Γκίμας): Τσιμίδης 3, Βάλλιος 11(3), Παπαδόπουλος 10, Κοθράς 22, Σιόλογκας 3, Θεοδωρίδης 4, Σταυριανίδης 9(1).