• Διαβάστηκε 451 φορές

Άργησε να ξυπνήσει ο ΦΙΛΙΠΠΟΣ και γνώρισε νέα εντός έδρας ήττα από το Στρατώνι 55-67

Δεύτερη συνεχόμενη εντός έδρας ήττα γνώρισε ο Φίλιππος Βέροιας από το Στρατώνι αυτή τη φορά με 55-67, στο πλαίσιο της 19ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος μπάσκετ της Β΄Εθνικής κατηγορίας των ανδρών.

Οι φιλοξενούμενοι πήραν από νωρίς τον έλεγχο του αγώνα με προηγήθηκαν με 18-26 στο πρώτο δεκάλεπτο. Οι παίκτες του Γκίμα έμοιαζαν υπνωτισμένοι και έχοντας κακές επιλογές στην επίθεση, πέτυχαν μόλις 8 πόντους στα επόμενα λεπτά. Έτσι το Στρατώνι συνέχισε να κυριαρχεί στο παρκέ και πήγε στα αποδυτήρια στο +19 (26-45), δείχνοντας πως θα έχει εύκολο απόγευμα. Στην επανάληψη οι Βεροιώτες προσπάθησαν να επιστρέψουν, δεν κατάφεραν όμως ουσιαστικά να απειλήσουν τους αντιπάλους τους, με αποτέλεσμα απλά να περιορίσουν την έκταση του σκορ στο τελικό 55-67. Πλέον πρέπει να ψάξουν στα επόμενα παιχνίδια τις νίκες που χρειάζονται για να πετύχουν το στόχο της παραμονής τους στην κατηγορία, αρχής γενομένης από την Ξάνθη την ερχόμενη Κυριακή.

Δεκάλεπτα: 18-26, 26-45, 37-54, 55-67

Διαιτητές: Γερακίνης-Καλογερόπουλος

ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡΟΙΑΣ (Γκίμας): Τσιμίδης 4, Βάλλιος 2, Παπαδόπουλος 6, Κόθρας 15(2), Σιόλογκας 25, Θεοδωρίδης, Σταυριανίδης 3(1).