• Διαβάστηκε 584 φορές

Δραματικό φινάλε με ήττα 73-78 από την Καρδίτσα του ΦΙΛΙΠΠΟΥ

Κοντά στην επιστροφή στις νίκες βρέθηκε ο Φίλιππος, δεν μπόρεσε όμως να φτάσει στο θετικό αποτέλεσμα και γνώρισε νέα ήττα από την Καρδίτσα με 73-78 στη Βέροια, στο πλαίσιο της 18ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος μπάσκετ της Β΄Εθνικής κατηγορίας των ανδρών.

Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν καλύτερα τον αγώνα και προηγήθηκαν με 16-21 στο πρώτο δεκάλεπτο, ενώ πήγαν στα αποδυτήρια για το ημίχρονο στο +10 (35-45). Στο δεύτερο μέρος οι παίκτες του Γκίμα πίεσαν και μείωσαν σε 57-63 με την λήξη της τρίτης περιόδου. Μάλιστα έφτασαν σε απόσταση αναπνοής για την ολική ανατροπή, 66-67 στο 34'.

Οι παίκτες της Καρδίτσας όμως άντεξαν, είχαν καλύτερες επιλογές στις τελευταίες επιθέσεις και έφτασαν στη νίκη με τελικό σκορ 73-78. Έτσι οι ''ερυθρόλευκοι'' έχασαν μια σπουδαία ευκαιρία να πάρουν δυο πολύτιμους βαθμούς στη μάχη που δίνουν για την παραμονή τους και στρέφουν πλέον την προσοχή τους στον επόμενο εντός έδρας αγώνα με αντίπαλο το Στρατώνι την ερχόμενη Κυριακή.

Δεκάλεπτα: 16-21, 35-45, 57-63, 73-78

Διαιτητές: Θεοδώρου-Δημάδης

ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡΟΙΑΣ (Γκίμας): Τσεσμετζίδης, Τσιμίδης, Βάλλιος, Παπαδόπουλος, Γεωργιάδης, Κόθρας, Σιόλογκας, Θεοδωρίδης, Σταυριανίδης.