• Διαβάστηκε 590 φορές

«Καθάρισε» στην επανάληψη ο Ζαφειράκης την Αλεξάνδρεια - «Προπόνηση» για τον ΑΟΚ Β. στην Κατερίνη

Νικητής στο ντέρμπι της Ημαθίας αναδείχθηκε ο Ζαφειράκης, καθώς επικράτησε με 59-48 της Αλεξάνδρειας στην έδρα του, στο πλαίσιο της 16ης αγωνιστικής της Α' Κατηγορίας της ΕΚΑΣΚΕΜ.

Έτσι οι Ναουσαίοι συνεχίζουν να κυνηγούν με αξιώσεις την είσοδο τους στην πρώτη τετράδα, ενώ οι φιλοξενούμενοι θα ψάξουν στα επόμενα παιχνίδια τις νίκες που χρειάζονται για να παραμείνουν στην κατηγορία.

Οι δυο ομάδες ξεκίνησαν νευρικά τον αγώνα και με τις άμυνες να έχουν τον πρώτο λόγο έμειναν χαμηλά στο σκορ, με τον Ζαφειράκη να προηγείται 11-10 με το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.

Στα επόμενα λεπτά η εικόνα του παιχνιδιού δεν άλλαξε με τους γηπεδούχους να έχουν ένα μικρό προβάδισμα και να πηγαίνουν στα αποδυτήρια μπροστά με 29-26.

Στην επανάληψη οι φιλοξενούμενοι, χωρίς τον Στέλιο Γκότση στον πάγκο τους που έλειπε για προσωπικούς λόγους στο εξωτερικό, εγκλωβίστηκαν από την εξαιρετική άμυνα των Ναουσαίων.

Ως αποτέλεσμα είχε να πετύχουν μόλις έξι πόντους στο τρίτο δεκάλεπτο και να μείνουν πίσω στο σκορ με 40-32, με τους παίκτες του Πουρλίδα να έχουν τον πρώτο λόγο για τη νίκη.

Στην τελευταία περίοδο οι γηπεδούχοι δεν αντιμετώπισαν δυσκολίες και έφτασαν στην πολύτιμη νίκη με τελικό σκορ 59-48.

Στο Δίον της Πιερίας ο πρωτοπόρος ΑΟΚ Βέροιας είχε ένα εύκολο απόγευμα απέναντι στον ουραγό Βαφύρα και τον συνέτριψε με 45-86.

Οι ''λύκοι'' του Θωμά Τούσα με όπλο τους και πάλι την άμυνα, προηγήθηκαν με 9-31 στο 10' και τελείωσαν από πολύ νωρίς την υπόθεση νίκη.

Χαρακτηριστικό είναι πως στην δεύτερη περίοδο δέχτηκαν μόλις 3 πόντους (12-49) και έφτασαν στην άνετη νίκη με 45-86, που τους διατήρησε μόνους στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα.

Στα υπόλοιπα παιχνίδια, η Αριδαία πέρασε δύσκολα από τα Γιαννιτσά με 76-82 και συνεχίζει να βρίσκεται μια ανάσα από τον ΑΟΚ Βέροιας, ενώ η Γουμένισσα συνέτριψε εκτός έδρας τον Σκυδραϊκό με 57-77 και τον έφερε σε πολύ δύσκολη θέση όσον αφορά την παραμονή του.

Ο Πανεδεσσαϊκός πήρε σημαντική νίκη στην έδρα της Πιερίας με 63-71, ενώ η Έδεσσα έκαμψε την αντίσταση του Βατανιακού με