• Διαβάστηκε 560 φορές

Ασταμάτητος ο ΑΟΚ Βέροιας - Ανάσα για την Αλεξάνδρεια - Δεν τα κατάφερε ο Ζαφειράκης Ν.

Εξαιρετικός σ' ένα ακόμη παιχνίδι ο ΑΟΚ Βέροιας ισοπέδωσε την Έδεσσα στην έδρα του με 79-37, στο πλαίσιο της 15ης αγωνιστικής της Α' Κατηγορίας της ΕΚΑΣΚΕΜ.

Οι παίκτες του Θωμά Τούσα δείχνουν πως έχουν βρει τη ''χημεία'' τους και δεν αφήνουν κανένα περιθώριο στους αντιπάλους τους, καθώς με όπλο τους την άμυνα ανοίγουν από πολύ νωρίς την διαφορά και καθαρίζουν ουσιαστικά την υπόθεση νίκη.

Οι φιλοξενούμενοι που την περασμένη αγωνιστική υποχρέωσαν την Αριδαία στην δεύτερη ήττα της, άντεξαν μόλις για ένα δεκάλεπτο όπου και το σκορ ήταν 17-13.

Στη συνέχεια οι γηπεδούχοι πάτησαν γκάζι και με επιμέρους σκορ 23-8, πήγαν στα αποδυτήρια στο +19 (40-21).

Στην επανάληψη δεν άλλαξε κάτι ουσιαστικό, με τον προπονητή του ΑΟΚ Βέροιας να ρίχνει στην αναμέτρηση τους Ορφανίδη, Ιωαννίδη και Αλευρίδη, οι οποίοι προέρχονται από το παιδικό τμήμα του συλλόγου και χωρίς να υστερήσει κανείς τους έφτασαν στην άνετη νίκη με τελικό σκορ το εντυπωσιακό 79-37.

Στην Αλεξάνδρεια η τοπική ομάδα έκανε το καθήκον της και επικράτησε του Σκυδραϊκού με 77-63, παίρνοντας παράλληλα βαθιά βαθμολογική ανάσα.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν καλύτερα τον αγώνα και προηγήθηκαν με 21-15 στο 10' και 27-17 στο 13'.

Στη συνέχεια όμως τα πολλά νεύρα και τα σκληρά μαρκαρίσματα είχαν ως αποτέλεσμα οι παίκτες του Γκότση να χάσουν το ρυθμό τους και οι φιλοξενούμενοι να επιστρέψουν στο παιχνίδι, ισοφαρίζοντας σε 31-31 με το τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Στην επανάληψη αρχικά η εικόνα δεν άλλαξε με την Αλεξάνδρεια να προηγείται με 51-47 στο 30', στην τελευταία περίοδο ωστόσο οι γηπεδούχοι ήταν πιο συγκεντρωμένοι και αποτελεσματικοί και κατάφεραν να πάρουν διψήφια διαφορά, φτάνοντας στο τελικό 77-63.

Χαρακτηριστικό του πόσο σκληρό και αντιαθλητικό ήταν το παιχνίδι των φιλοξενούμενων, είναι πως ο Ζήνας αποχώρησε από τον αγώνα με 7 ράμματα στο κεφάλι.

Στην Έδεσσα ο Ζαφειράκης Νάουσας πάλεψε αλλά η ομάδα του Πανεδεσσαϊκού αποδείχθηκε ανώτερη, με αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι να φτάσουν στη νίκη με τελικό σκορ 72-59.

Στα υπόλοιπα παιχνίδια, η Αριδαία επέστρεψε στις νίκες και επικράτησε του Βαφύρα με 82-70, ενώ η Γουμένισσα πήρε δυο πολύτιμους βαθμούς καθώς κέρδισε στην έδρα της τα Γιαννιτσά με 66-60.