• Διαβάστηκε 572 φορές

Λύγισε στο φινάλε ο ΦΙΛΙΠΠΟΣ και έχασε 75-83 από την Αγιά

Κοντά σε μια μεγάλη νίκη βρέθηκε ο Φίλιππος Βέροιας, δεν άντεξε όμως μέχρι το τέλος και γνώρισε την ήττα από την Αγιά με 75-83 στη Βέροια, στο πλαίσιο της 15ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος μπάσκετ της Β΄Εθνικής κατηγορίας των ανδρών.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν εντυπωσιακά και προηγήθηκαν με 11-4 στο 4' και 27-17 με τη λήξη του πρώτου δεκαλέπτου. Οι παίκτες τις Αγιάς αντέδρασαν στη συνέχεια, ισοφάρισαν σε 33-33 στο 16' και οι δυο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια ισόπαλες με 40-40. Στην επανάληψη αρχικά δεν άλλαξε κάτι με τους φιλοξενούμενους να προηγούνται 57-58 με καλάθι στην εκπνοή του τρίτου δεκαλέπτου

. Στην τελευταία περίοδο μάλιστα ξέφυγαν με 57-64 στο 32', οι ερυθρόλευκοι όμως αντέδρασαν και μείωσαν σε 63-64. Στα τελευταία λεπτά όμως έμειναν από δυνάμεις και με άστοχα σου και αρκετά λάθη, έδωσαν και πάλι την ευκαιρία στην Αγιά να ξεφύγει και να φτάσει στη νίκη με τελικό σκορ 75-83.

Με πολλά λάθη η διαιτησία κυρίως από την Τζίμα που άφησε με παράπονα κυρίως τους Βεροιώτες, ενώ χαρακτηριστικό είναι ότι από τα μέσα της τρίτης περιόδου ο προπονητής του Φιλίππου Δημήτρης Γκίμας αποβλήθηκε από τον πάγκο με συνεχόμενες τεχνικές ποινές.

Δεκάλεπτα: 27-17, 40-40, 57-58, 75-83

Διαιτητές: Τσιρτσιμάλης-Τζίμα

ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡΟΙΑΣ (Γκίμας): Τσιμίδης 2, Βάλλιος 7(1), Παπαδόπουλος 12, Γεωργιάδης 8, Κοθράς 25(3), Σιολόγκας 10, Θεοδωρίδης 6, Σταυριανίδης 4.