• Διαβάστηκε 578 φορές

Με το αριστερό η νέα χρονιά για τον ΦΙΛΙΠΠΟ στο μπάσκετ

Αν και προσπάθησε δεν κατάφερε να μείνει κοντά στο σκορ μέχρι το φινάλε και ηττήθηκε δίκαια με 73-58 από τον Χαρίλαο Τρικούπη στο Μεσολόγγι, στην αναμέτρηση που άνοιξε την αυλαία της 14ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος μπάσκετ της Β΄Εθνικής κατηγορίας των ανδρών.

Ισορροπημένο το πρώτο δεκάλεπτο με τις δυο ομάδες να εναλλάσσονται στο σκορ και να τελειώνουν ισόπαλες με 16-16.

Ο ρυθμός δεν άλλαξε στη συνέχεια με τους γηπεδούχους να προσπαθούν να ''χτίσουν'' μια διαφορά, οι παίκτες του Γκίμα όμως είχαν τις λύσεις να πήγαν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου στο -3 (33-30).

Στην επανάληψη και συγκεκριμένα μετά το 25', οι παίκτες του Χαρίλαου Τρικούπη άρχισαν να ανοίγουν την ψαλίδα της διαφοράς, με τους φιλοξενούμενους να οδηγούνται σε συνεχόμενα λάθη και άστοχα σουτ, με αποτέλεσμα το τρίτο δεκάλεπτο να τελειώσει στο +11 (57-46) για τους γηπεδούχους.

Η τελευταία περίοδος δεν πρόσφερε ιδιαίτερες συγκινήσεις με την ομάδα του Μεσολογγίου να έχει τον έλεγχο και να φτάνει χωρίς δυσκολία στο τελικό 73-58.

Έτσι οι ''ερυθρόλευκοι'' στρέφουν πλέον την προσοχή τους στην εξ αναβολής αναμέτρηση με την ΧΑΝΘ στη Βέροια, την ερχόμενη Τετάρτη για την 13η αγωνιστική.

Ο αγώνας θα ξεκινήσει στις 17:00 και διαιτητές ορίστηκαν οι Γερακίνης και Δημάδης.

Δεκάλεπτα: 16-16, 33-30, 57-46, 73-58

Διαιτητές: Μπούκας-Καμήτσος

ΧΑΡΙΛΑΟΣ ΤΡΙΚΟΥΠΗΣ (Δημητριάδης): Ιωάννου 3 (1), Βουρνάς 3 (1), Λειβαδάς, Παπαδιονυσίου 17 (2), Τοπουζίδης 5 (1), Μουράτογλου 14 (1), Σταυρόπουλος 2, Παπαρέγκας 7 (2), Γεωργιάδης 8, Μουρίκης 5, Ψάλτου 9.

ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡΟΙΑΣ (Γκίμας): Τσούκας 5 (1), Τσιμίδης, Βάλλιος 4 (1), Παπαδόπουλος 6, Γεωργιάδης 4, Κοθράς 16 (2), Σιολόγκας 14, Θεοδωρίδης 7, Σταυριανίδης 2.

ΕΠΙΜΕΛΕΙΑ: Κώστας Κάππας