• Διαβάστηκε 715 φορές

ΕΚΑΣΚΕΜ:Ο Ζαφειράκης Ν. έβαλε τέλος στο αήττητο της Αριδαίας

Εύκολο πέρασμα για τον ΑΟΚ Β. από την Σκύδρα - Με καρδιά η Αλεξάνδρεια απέναντι στον Βατανιακό

Επιστροφή στην δράση το απόγευμα του Σαββάτου πραγματοποίησαν Ζαφειράκης Νάουσας, ΑΟΚ Βέροιας και Αλεξάνδρεια με την διεξαγωγή της 12ης αγωνιστικής της Α' Κατηγορίας της ΕΚΑΣΚΕΜ.

Στη Νάουσα ο Ζαφειράκης πραγματοποιώντας εξαιρετική εμφάνιση επιβλήθηκε της πρωτοπόρου Αριδαίας με 68-65, υποχρεώνοντας την μάλιστα στην πρώτη της ήττα στο φετινό πρωτάθλημα.

Έτσι οι Ναουσαίοι συνέχισαν τις καλές τους εμφανίσεις και με 19 βαθμούς βρίσκονται πλέον στην 4η θέση και εντός των πλέι-οφ.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν καλύτερα την αναμέτρηση και προηγήθηκαν με 22-20 στο πρώτο δεκάλεπτο, ενώ πήγαν στα αποδυτήρια στο +9 (42-33).

Στην επανάληψη μάλιστα κατάφεραν να φτάσουν και στο +12 (45-33), με την ομάδα της Αριδαίας  σ'εκείνο το σημείο να ''ξυπνάει'' και να κατεβάζει συνεχώς την διαφορά, φτάνοντας στο 52-48 με την λήξη του τρίτου δεκαλέπτου.

Στην τελευταία περίοδο ο αγώνας έγινε ντέρμπι με τους φιλοξενούμενους να παίρνουν το προβάδισμα με 62-65 λίγο πριν από το φινάλε.

Οι παίκτες του Πουρλίδα όμως βρήκαν τα ψυχικά αποθέματα και τις λύσεις στο τελευταίο λεπτό και με σερί 6-0 έφτασαν στην σπουδαία νίκη με τελικό σκορ 68-65.

Κορυφαίος για τους νικητές ο Τούφας που σταμάτησε στους 23 πόντους.

Στην Σκύδρα ο ΑΟΚ Βέροιας έκανε ποδαρικό με το δεξί για την νέα χρονιά καθώς επιβλήθηκε εύκολα της ομώνυμης ομάδας με 43-63.

Έτσι οι ''λύκοι'' εκμεταλλεύτηκαν την ήττα της Αριδαίας και την έπιασαν στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα με την ομάδα της Πέλλας να υπερτερεί.

Οι παίκτες του Θωμά Τούσα είχαν εντυπωσιακό ξεκίνημα και με όπλο τους την άμυνα προηγήθηκαν με 9-23 στο πρώτο δεκάλεπτο, ενώ χωρίς να κατεβάσουν ταχύτητα έφτασαν στο 19-34 με την ανάπαυλα του ημιχρόνου.

Στην επανάληψη οι φιλοξενούμενοι απλά έκαναν συντήρηση της διαφοράς , 36-48 στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου και έφτασαν χωρίς προβλήματα στο τελικό 43-63 που τους οδήγησε παράλληλα στην κορυφή.

Πρώτος σκόρερ για τον ΑΟΚ Βέροιας ο Τρομπούκης με 17 πόντους, ενώ τον ακολούθησε ο Μάντζος με 16.

Στην Αλεξάνδρεια η τοπική ομάδα πέτυχε σπουδαία νίκη βαθμολογικής σημασίας επί του Βατανιακού με 59-58 και ξεκίνησε ιδανικά το 2017.

Οι παίκτες του Στέλιου Γκότση άφησαν πίσω τους τις κακές εμφανίσεις και καταθέτοντας ψυχή, επιβλήθηκαν επί μιας δυνατής ομάδας παίρνοντας παράλληλα δυο πολύτιμους βαθμούς.

Οι άμυνες είχαν τον πρώτο λόγο στα πρώτα λεπτά του αγώνα, με τους γηπεδούχους να προηγούνται 14-10 στο πρώτο δεκάλεπτο και να πηγαίνουν στα αποδυτήρια στο +6 (30-24).

Στην επανάληψη οι φιλοξενούμενοι έκαναν την αντεπίθεση τους και κατάφεραν να περάσουν μπροστά και να προηγηθούν με 39-43 με το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου.

Στην τελευταία περίοδο το παιχνίδι απέκτησε άγρια ομορφιά, με συνεχείς εναλλαγές στο σκορ και τους παίκτες της Αλεξάνδρειας με συγκέντρωση και ψυχή να φτάνουν στην σπουδαία νίκη με 59-58, παίρνοντας βαθιά βαθμολογική ανάσα.

Πρώτοι σκόρερ για τους νικητές οι Παντοφλίδης και Σιτσάνης που πέτυχαν από 13 πόντους.

Μεγάλο παιχνίδι το ερχόμενο Σάββατο με τον Ζαφειράκη να φιλοξενεί τον ΑΟΚ Βέροιας στη Νάουσα, ενώ η Αλεξάνδρεια θα ταξιδέψει στην Έδεσσα για να κοντραριστεί με τον Πανεδεσσαϊκό.

Στα υπόλοιπα παιχνίδια της 12ης αγωνιστικής, η Έδεσσα συνέτριψε τον ουραγό Βαφύρα με 61-34, ενώ ο Πανεδεσσαϊκός πέρασε από την έδρα της Γουμένισσας με 57-67.

Στην Κατερίνη τέλος, τα Γιαννιτσά έκαναν την έκπληξη καθώς επιβλήθηκαν της  δυνατής Πιερίας με 60-65.

Πολλά τα παράπονα απ' όλες τις ομάδες για τις πολικές θερμοκρασίες που επικρατούσαν στα γήπεδα, με αποτέλεσμα να κινδυνεύσει η σωματική ακεραιότητα των παικτών, με την διοργανώτρια αρχή να μην πράττει το πρέπον και να αναβάλλει ως όφειλε τα παιχνίδια.

Ζαφειράκης Νάουσας-Αριδαία 68-65

Δεκάλεπτα: 22-20, 42-33, 52-48, 68-65

Διαιτητές: Ταρενίδης-Χατζημπαλίδης

ΖΑΦΕΙΡΑΚΗΣ ΝΑΟΥΣΑΣ (Πουρλίδας): Βάιγκαντ 2, Τσακίρης 10, Σκουλαριώτης 7(1), Μουρατίδης 9(2), Μπάμπος 4, Ζιάννης 5(1), Σιδηρόπουλος 2, Λιόλιος 6, Τούφας 23(4).

Σκυδραϊκός-ΑΟΚ Βέροιας 43-63

Δεκάλεπτα: 9-23, 19-34, 36-48, 43-63

Διαιτητές: Ντόγκας-Σαλαπανίδης

ΑΟΚ ΒΕΡΟΙΑΣ (Τούσας): Τρομπούκης 17, Ουσουλτζόγλου 6(1), Χρυσάφης, Γκανάς 6, Καπνάς 6, Ορφανίδης, Βοργιατζίδης, Μάντζος 16, Γκεκόπουλος 4, Γιαννουζάκος 8(1).