• Διαβάστηκε 542 φορές

ΕΚΑΣΚΕΜ: Νίκες για ΑΟΚ Β. και Άθλου Αλ. - Έχασαν Ζαφειράκης Ν. και ΓΑΣ Αλ. (αποτελέσματα)

Ιδανική πρεμιέρα για τον ΑΟΚ Βέροιας στην εκκίνηση της Α' κατηγορίας της ΕΚΑΣΚΕΜ, καθώς επιβλήθηκε των Πανθήρων με 66-52 στην Κατερίνη.

Αν και οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν φουριόζοι και προηγήθηκαν με 8-0 μόλις στο 4', οι ''λύκοι'' βρήκαν γρήγορα τα πατήματα τους στο παρκέ, ισορρόπησαν την κατάσταση και με όπλο τους την άμυνα κατάφεραν να ανοίξουν την ψαλίδα και να πάνε στα αποδυτήρια για το ημίχρονο στο +8 (23-31).

Στην επανάληψη μάλιστα οι παίκτες του Τριχόπουλου ήταν ακόμη πιο αποτελεσματικοί, έφτασαν την διαφορά στο +25, 37-62 στο 33' και πήραν μια εύκολη νίκη με τελικό αποτέλεσμα 52-66.

Στο Δίον ο Άθλος Αλεξάνδρειας συνέτριψε τον Βαφύρα με το εντυπωσιακό 49-76. Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν καλύτερα τον αγώνα και περιορίζοντας επιθετικά τον Βαφύρα, προηγήθηκαν με 7-17 στο 10', ενώ διεύρυναν στη συνέχεια το προβάδισμα τους φτάνοντας στο 20-36 στο ημίχρονο. Στο δεύτερο μέρος οι παίκτες του Αγγελή δεν κατέβασαν ταχύτητα, εκτόξευσαν την διαφορά στο +27, 36-63 στο 30' και έφτασαν δίκαια στο τελικό 49-76.

Στη Νάουσα ο Ζαφειράκης δεν τα κατάφερε απέναντι στην ΑΓΕ Πιερίας και ηττήθηκε με 56-70. Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι στο πρώτο του μισό με τους φιλοξενούμενους να πηγαίνουν στα αποδυτήρια μπροστά με 33-38.

Στην επανάληψη οι Ναουσαίοι κόλλησαν επιθετικά με αποτέλεσμα οι παίκτες του Χρυσανθόπουλου να ξεφύγουν με 42-58 στο 30' και να φτάσουν στην κατάκτηση του ροζ φύλλου του αγώνα με τελικό σκορ 56-70.

Στη Μελίκη τέλος ο ΓΑΣ Αλεξάνδρειας ηττήθηκε με 61-74 από τους Ίκαρους Γιαννιτσών και ξεκίνησε με το αριστερό το φετινό πρωτάθλημα. Ο αγώνας ήταν ισορροπημένος στο πρώτο μέρος με τις δυο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ και τους Ίκαρους να έχουν βραχεία κεφαλή 27-28. Στο δεύτερο μέρος οι φιλοξενούμενοι κυριάρχησαν στο παρκέ, πήραν διψήφια διαφορά, 41-55 στο 30' και διατηρώντας τον έλεγχο στην τελευταία περίοδο έφτασαν δίκαια στο τελικό 61-74.

Πάνθηρες-ΑΟΚ Βέροιας 52-66

Δεκάλεπτα: 16-12, 23-31, 37-53, 52-66

Διαιτητές: Ντόγκας-Γιανκίδης

ΑΟΚ ΒΕΡΟΙΑΣ (Τριχόπουλος): Ουσουλτζόγλου 17(2), Καραθανάσης 6, Γκίτκος 4, Αβραμίδης 7(1), Ιωαννίδης 6, Τριχόπουλος 6(1), Χρήστου, Χαραλαμπίδης 13, Κασαμπαλής 7

Βαφύρας-Άθλος Αλεξάνδρειας 49-76

Δεκάλεπτα: 7-17, 20-36, 36-63, 49-76

Διαιτητές: Χατζηχαρίσης-Μελανίδης

ΑΘΛΟΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΕΙΑΣ (Αγγελής): Αγγελής, Τακουτής 5(1), Σιτσάνης 9, Ντάμτσης 11(1), Παύλου 5, Γιαμπατζίδης 10, Χαριτόπουλος 8, Τσαρούχας 22(6), Χατζηλεμονιάς 1, Μηντζαρίδης 5, Ντάβλης, Μούτσα