• Διαβάστηκε 1068 φορές

Αήττητη μέχρι το 1997, μετά την πήρε η κάτω βόλτα

Ο απολογισμός της  ΒΕΡΟΙΑΣ στις 13 φόρες που τέθηκε αντίπαλος της  Ένωσης, όταν αυτή επισκέφτηκε την πρωτεύουσα της Ημαθίας στο παρελθόν, είναι 3 νίκες, 5 ισοπαλίες και 5 ήττες.

Αήττητη για 30 χρόνια

Όπως μαρτυρεί η προϊστορία των αναμετρήσεων, το Δημοτικό Στάδιο Βεροίας δεν ήταν εύκολη έδρα για την ΑΕΚ, από το 1966 που η «Βασίλισσα του Βορρά» ανέβηκε στην Α’ Εθνική κατηγορία. Η ομάδα του Δικέφαλου  τα έβρισκε πάντα μπαστούνια στην όμορφη πόλη της κεντρικής Μακεδονίας,

Στις πρώτες 8 αναμετρήσεις, από την περίοδο 1966-67 έως το 1996-97, δεν είχε καταφέρει να φύγει με κάτι παραπάνω από τον βαθμό της ισοπαλίας.

Με την ευκαιρία να τονίσουμε ότι αυτό συνέβαινε και με τις άλλες δύο ομάδες του πρώην ΠΟΚ (Ολυμπιακό και Παναθηναϊκό), καθώς και τον ΠΑΟΚ. Για όλου αυτούς τους μεγάλους η έδρα της «Βασίλισσας» ήταν εκείνα τα χρόνια το φόβητρο.

Έσπασε η παράδοση

Αυτή η θετική παράδοση για τη ΒΕΡΟΙΑ έσπασε την περίοδο 1997-1998 . Ήταν τη χρονιά που η ΑΕΚ έλυσε τα μάγια μετά από 30 χρόνια και επικράτησε 2-1 με γκολ των Νικολαΐδη και Μαλαδένη. Έκτοτε ο τροχός γύρισε και η ΑΕΚ σε 5 επισκέψεις της στην Βέροια μετράει ισάριθμες νίκες.