• Διαβάστηκε 966 φορές

Παραδόθηκε στον ανώτερο Παναθηναϊκό η ΒΕΡΟΙΑ

Την ήττα μετά από αρκετές αγωνιστικές γνώρισε η ΒΕΡΟΙΑ, η οποία έχασε με 3-1 στο γήπεδό της από τον ανώτερό της Παναθηναϊκό, στο πλαίσιο της 20ής αγωνιστικής της Σούπερ Λιγκ..

Η ομάδα του Ράτκο Ντόστανιτς δεν έπιασε απόδοση ανάλογη των τελευταίων αγώνων της, παρουσιάζοντας πολλά προβλήματα σε όλες τις γραμμές της, με αποτέλεσμα να παραδοθεί στις ορέξεις των «πράσινων», οι οποίοι ήταν πολύ επικίνδυνοι από τη μέση και μπροστά και έφτασαν δίκαια στην τελική επικράτηση.

Αγωνιστικά, το πρώτο ημίχρονο ανήκε στους φιλοξενούμενους, οι οποίοι από το πρώτο μέχρι το τελευταίο λεπτό του 45λεπτου είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων, κερδίζοντας κατά κράτος τον χώρο του κέντρου από τους Βεροιώτες

Μόλις στο 2’ ο Παναθηναϊκός πήρε το προβάδισμα στο σκορ με κοντινή προβολή του Κλωναρίδη, αλλά οι «κυανέρυθροι» αντέδρασαν άμεσα και στο 10’ έφεραν το ματς στα ίσια με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Μπεν, το οποίο κέρδισε ο Βέρτζος από τον Καπίνο.

Στην συνέχεια οι «πράσινοι» πήραν και πάλι το πάνω χέρι και πίεσαν την εστία του Καντιμοίρη, φτάνοντας κοντά στο γκολ στο 14’ με τον Νάνο, στο 15’ με τον Μπεργκ και στο 28’ με τον Ζέκα.

Τελικά στο 34’ ξαναπήραν το προβάδισμα με τέρμα που πέτυχε ο Ατζαγκούν με κοντινό σουτ, έπειτα από κεφαλιά – πάσα του Μπεργκ.

Η μοναδική καλή στιγμή που είχαν οι γηπεδούχοι στο διάστημα αυτό ήταν ένα διαγώνιο σουτ του Μπεν από αριστερά που κατέληξε στην εξωτερική πλευρά των δικτύων του Καπίνο.

Στην επανάληψη οι Βεροιώτες ξεκίνησαν καλύτερα προσπαθώντας να πετύχουν γρήγορα την ισοφάριση και στο 51’ λίγο έλλειψε να τα καταφέρουν αλλά ο Μπεν δεν μπόρεσε από κοντά να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα του Καπίνο.

Δύο λεπτά αργότερα ήταν η σειρά του Παναθηναϊκού να απειλήσει αλλά η κοντινή κεφαλιά του Ρισβάνη από καλή θέση κατέληξε άουτ.

Οι «κυανέρυθροι» συνέχισαν να προσπαθούν με τον Ντόστανιτς να περνάει στον αγώνα τους  Καλτσά και Γκονσάλβες στην θέση των Αποστολόπουλου και Ζεζίνιο, θέλοντας να κάνει ακόμα πιο επιθετική την ομάδα του.

Ωστόσο μετά το 60’ οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν την απόδοσή τους και αφού στο 65’ ο Μπεργκ προειδοποίησε στέλνοντας με κεφαλιά τη μπάλα άουτ, τρία λεπτά αργότερα ο ίδιος παίκτης κατάφερε να παραβιάσει την εστία του Καντιμοίρη με όμορφο πλασέ, γράφοντας το τελικό 1-3!

Στα τελευταία λεπτά οι γηπεδούχοι ζήτησαν πέναλτι σε ανατροπή του Γκονσάλβες από τον Μαρινάκη, αλλά ο καλός κατά τα άλλα διαιτητής Λιαχούδης έδειξε να συνεχιστεί το παιχνίδι.

ΒΕΡΟΙΑ (Ράτκο Ντόστανιτς): Καντιμοίρης, Αποστολόπουλος (62’ Καλτσάς), Αμαραντίδης, Βέρτζος, Μπάρμπας, Όστοϊτς. Τραπ, Ζεζίνιο (62’ Γκονσάλβες), Γεωργιάδης, Μπεν, Μπαργκάν (80’ Κομόλοφ).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Γιάννης Αναστασίου): Καπίνο, Κουτρουμπής, Κλωναρίδης (77’ Καρέλης), Λαγός, Μπεργκ (89’ Δώνης), Ζέκα, Μαρινάκης, Ατζαγκούν (67’ Μπαϊράμι), Νάνο, Ρισβάνης, Πράνιτς.

ΑΝΑΛΥΤΙΚΑ Ο ΑΓΩΝΑΣ, ΜΕ ΠΛΟΥΣΙΟ ΦΩΤΟΡΕΠΟΡΤΑΖ ΚΑΙ ΠΟΛΛΑ ΠΑΡΑΛΕΙΠΟΜΕΝΑ, ΣΤΗΝ «ΚΕΡΚΙΔΑ» ΤΗΣ ΔΕΥΤΕΡΑΣ 20/01…