• ΒΟΛΕΪ
  • Διαβάστηκε 952 φορές

Τι άλλο; 0-3 σετ και στην Καρδίτσα

Εντυπωσιακή εμφάνιση και νέα νίκη για τον Φίλιππο Βέροιας στην Καρδίτσα αυτή τη φορά, όπου και επιβλήθηκε της τοπικής ομάδας με 3-0 σετ, στο πλαίσιο της 8ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος βόλεϊ της Α2 κατηγορίας των ανδρών.
Πραγματικό... πάρτι για τους ''ερυθρόλευκους'' που πραγματοποίησαν μια από τις καλύτερες φετινές τους εμφανίσεις, δεν άφησαν κανένα περιθώριο αντίδρασης στους γηπεδούχους και έφτασαν άνετα στο 8x8. Ισορροπημένα ξεκίνησε το πρώτο σετ και τον Φίλιππο να προηγείται με 7-8. Βελτιώνοντας το μπλοκ τους στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι ξέφυγαν με 12-16 και 17-21, φτάνοντας στην κατάκτηση του σετ με 18-25.
Στο δεύτερο σετ ανέβασαν ακόμη περισσότερο την απόδοση τους και πιέζοντας από την θέση του σέρβις άνοιξαν από νωρίς την ψαλίδα της διαφοράς. Προηγήθηκαν με 6-14 και 9-21, με τους φιλοξενούμενους απλά να μειώνουν, εκμεταλλευόμενοι την χαλάρωση των παικτών του Τζιουμάκα, στο τελικό 20-25 για το 2-0 στα σετ. Παρόμοια η εξέλιξη και στο επόμενο σετ με τους Βεροιώτες κυρίαρχους να παίρνουν από νωρίς τα ηνία και να ξεφύγουν γρήγορα με 9-16 και 12-21.
Το τελικό 16-25 σήμανε και την λήξη της αναμέτρησης με τον Φίλιππο να προσθέτει ακόμη τρεις βαθμούς στο ενεργητικό του και να περιμένει με άγριες διαθέσεις τον Άρη το ερχόμενο Σάββατο στο ΔΑΚ ''Δημήτριος Βικέλας'' στο Μακροχώρι. Πολυτιμότερος παίκτης του αγώνα ο Τζελάτι με 10 πόντους, 1 άσσο και 1 μπλοκ.