• ΒΟΛΕΪ
  • Διαβάστηκε 1362 φορές

Ασταμάτητος ο ΦΙΛΙΠΠΟΣ πέρασε με 0-3 και από την Κομοτηνή (αποτελέσματα-βαθμολογία Α2)

Με το απόλυτο συνεχίζει ο Φίλιππος Βέροιας καθώς έκαμψε και την αντίσταση της Κομοτηνής στη Θράκη με 3-0 σετ, στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος βόλεϊ της Α2 κατηγορίας των ανδρών.

Οι ''ερυθρόλευκοι'' μετά την Ορεστιάδα, πέρασαν και από την έδρα της Κομοτηνής και συνεχίζουν να οδηγούν την κούρσα του πρωταθλήματος. Καλύτερα μπήκαν στο παρκέ οι γηπεδούχοι και προηγήθηκαν με 7-3 και 14-11.

Οι παίκτες του Φιλίππου βελτίωσαν το μπλοκ τους στη συνέχεια και με σερί 0-5 πέρασαν μπροστά με 14-16. Δείχνοντας σταθερότητα κράτησαν διαφορά ασφαλείας και έφτασαν στην κατάκτηση του πρώτου σετ με 20-25. Εντυπωσιακό ξεκίνημα για τους παίκτες του Τζιουμάκα στο δεύτερο σετ που ξέφυγαν με 3-8. Οι παίκτες της Κομοτηνης αντέδρασαν και πλησίασαν σε 10-12, ενώ έφτασαν μια ανάσα από την ισοφάριση όταν και προηγήθηκαν με 24-23. Σ' εκείνο το σημείο μίλησε η εμπειρία των παικτών του Φιλίππου, καθώς πήραν προβάδισμα 24-25 και με άσσο του Τζιουμάκα έφτασαν έστω και δύσκολα στην κατάκτηση και του δεύτερου σετ. Με την ψυχολογία στα ύψη πλέον, μπήκαν αποφασισμένοι να καθαρίσουν την υπόθεση νίκη στο τρίτο σετ και άνοιξαν νωρίς την ψαλίδα ξεφεύγοντας με 6-13. Ήταν φανερό πως οι παίκτες της Κομοτηνής δεν είχαν δυνάμεις και ψυχολογία για να βγάλουν αντίδραση και οι ''ερυθρόλευκοι'' με συνοπτικές διαδικασίες έκαναν εύκολα το 12-25, φτάνοντας παράλληλα στην κατάκτηση της νίκης και πρόσθεσαν ακόμη τρεις βαθμούς στο ενεργητικό τους.

*Πρώτο εντός έδρας παιχνίδι για τον Φίλιππο το ερχόμενο Σάββατο στο ΔΑΚ ''Δημήτριος Βικέλας'' στο Μακροχώρι με αντίπαλο τον Ερμογένη Ξάνθης. Η διοίκηση και οι παίκτες καλούν το φίλαθλο κόσμο να βρεθεί δίπλα τους και να στηρίξει την προσπάθεια τους γεμίζοντας το κλειστό γυμναστήριο.

ΑΕ Κομοτηνής-Φίλιππος Βέροιας 0-3 (20-25, 24-26, 12-25)

Διαιτητές: Ιωαννίδης-Παπαχρήστου

ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡΟΙΑΣ (Τζιουμάκας): Παπαδημητρίου, Τζελάτι, Ηλίας, Στίγγας, Τζιουμάκας, Καρασαρλίδης, Μιχελάκης, Παπάζογλου, Μπουτόπουλος, Ιωαννίδης, Ντίνας, Τσιάρας, Ρεμπούτζιας