![Ο Πήγασος Ημαθίας στους 13ους Πτολεμαϊκούς αγώνες](/media/k2/items/cache/1667903537400042ed480cf369815634_XL.jpg)
- ΑΛΛΑ ΣΠΟΡ
- Posted
- Διαβάστηκε 2912 φορές
Ο Πήγασος Ημαθίας στους 13ους Πτολεμαϊκούς αγώνες
Το πρώτο Σαββατοκύριακο του μήνα, στις 6 και 7 Απριλίου 2024, πραγματοποιήθηκαν στο Δημοτικό Κολυμβητήριο Πτολεμαΐδας οι 13οι Πτολεμαϊκοί αγώνες κολύμβησης, αγωνιστικών και προγωνιστικών κατηγοριών.
Ο Πήγασος Ημαθίας έδωσε το παρών με 3 αθλητές/αθλήτριές του (μεταγραφές στον Άρη Θεσ/νίκης) και 6 αθλητές άλλων συλλόγων οι οποίοι εδώ και πέντε χρόνια προπονούνται από τον προπονητή του Πήγασου κ. Στέλιο Αμπατζίδη.
Οι αγώνες αυτοί αποτέλεσαν ένα ακόμη γερό τεστ για την προετοιμασία των αθλητών για τα θερινά πρωταθλήματα. Πλούσια η συγκομιδή σε μετάλλια, εικοσιπέντε στο σύνολο εκ των οποίων οκτώ χρυσά, δώδεκα αργυρά και πέντε χάλκινα.
Αίσθηση αποτελεί το γεγονός ότι στατιστικά ο Πήγασος Ημαθίας είναι ο σύλλογος με τα περισσότερα ρεκόρ αγώνων, με διαφορά, στην προαγωνιστική κατηγορία, στα δεκατρία χρόνια που πραγματοποιούνται οι Πτολεμαϊκοί αγώνες.
Οι αθλητές και αθλήτριες που πήραν μέρος είναι:
Μπαϊρακτάρη Στέλλα
Πασίδου Δέσποινα
Νικόλοβα Νάσια
Προυσανίδης Χαράλαμπος
Πεχτελίδου Θωμαή
Δεληδήμου Καλυψώ
Λιάπη Αθηνά
Τσιάπα Παναγιώτα
Πατσιά Μαρία
Σχετικά Άρθρα
-
Ολυμπιακοί Αγώνες: Όλες οι "μάχες" Ελλήνων αθλητών και αθλητριών - Το πρόγραμμα
-
Ολυμπιακοί Αγώνες 2024: Τι ώρα ξεκινάει η τελετή έναρξης - Για πρώτη φορά εκτός σταδίου!
-
Ολυμπιακοί αγώνες Παρίσι 2024: Η αποκατάσταση της συμβολής και της μνήμης του Βεροιώτη Δημητρίου Βικέλα [μέσω ‘κωδικού’ στο ERTNews]
-
Άγγιγμα ψυχής, δύναμη ζωής από τον Γιάννη Αβραμίδη!