Δεύτερο συνεχόμενο πρωτάθλημα Ελλάδος για τον ΣΧΟ Βέροιας στο σκι δρόμων αντοχής

Το Σάββατο 17/02/2024 στην κατηγορία των Παίδων (U15) για το αγώνισμα του ομαδικού σπριντ (σκυταλοδρομία), οι αθλητές του ΣΧΟ Βέροιας Γεώργιος-Συμεών Τσομπάνης και Γιώργος Γιαννουλάκης μετά από έναν καταπληκτικό αγώνα τερμάτισαν πρώτοι και στέφθηκαν Πρωταθλητές Ελλάδος!!!

Η ομάδα της Βέροιας επανέλαβε την περσινή επιτυχία, κατακτώντας το πρωτάθλημα ομαδικού σπρίντ στην κατηγορία για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά.

Νωρίτερα, στην κατηγορία των Παίδων (U15) για το αγώνισμα του ατομικού σπριντ ελεύθερης τεχνικής (1200μ),  ο Γεώργιος – Συμεών Τσομπάνης τερμάτισε 4ος ενώ ο Γεώργιος Γιαννουλάκης 6ος.

Στις Κορασίδες (U15) για το αγώνισμα του ατομικού σπριντ ελεύθερης τεχνικής (1200μ), η Ευτυχία Κόγια τερμάτισε 5η.

Στους Παμπαίδες (U12) για το αγώνισμα ελεύθερης τεχνικής (1200μ), ο Καδόγλου Παρασκευάς τερμάτισε 10ος.

Στο ίδιο αγώνισμα στην κατηγορία Νέων (U20) o Χρήστος Γιαννουλάκης τερμάτισε στην 6η θέση και στην κατηγορία Ανδρών ο Παλουκίδης Πέτρος κατέλαβε την 10η θέση.

Την Κυριακή 18/02/2024, στην κατηγορία των Παίδων (U15) για το αγώνισμα της απόστασης (2500μ) ελεύθερης τεχνικής, ο Γεώργιος-Συμεών Τσομπάνης τερμάτισε δεύτερος κατακτώντας το αργυρό μετάλλιο. Στον ίδιο αγώνα ο Γιώργος Γιαννουλάκης τερμάτισε 5ος.

Στις Κορασίδες (U15) για το αγώνισμα της απόστασης (2500μ) ελεύθερης τεχνικής, η Ευτυχία Κόγια τερμάτισε 6η.

Στους Άνδρες για το αγώνισμα των 5 χλμ ελεύθερης τεχνικής ο Παλουκίδης Πέτρος κατέλαβε την 12η θέση ενώ ο Χρήστος Γιαννουλάκης την 21η.

Πολλά συγχαρητήρια στα στελέχη του ΕΟΣ Μετσόβου και της EOXA για την τεράστια προσπάθεια που κατέβαλαν ώστε να πραγματοποιηθεί με επιτυχία το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Χιονοδρομίας σε μία  χρονιά με λιγοστά χιόνια.

Συγχαρητήρια στους αθλητές και στον ομοσπονδιακό προπονητή κ. Νίκο Αναστασιάδη.