Τσιτσιπάς, Σάκκαρη, Εθνική ομάδα πόλο, Καραχάλιου, Γκιώνης και ακόμη 3 Έλληνες στα αγωνίσματα της 5ης ημέρας (27/7)

Οχτώ Έλληνες και Ελληνίδες αθλήτριες σε ατομικά αγωνίσματα αλλά και η Εθνική ομάδα πόλο των ανδρών θα αγωνιστούν στα αγωνίσματα της 5ης ημέρας στους 32ους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο (27/7).

 

Σύνταξη

Δημήτρης Γιαχανατζής

 

Ξεχωρίζουν η «μάχη» της Βασιλικής Καραχάλιου για ένα μετάλλιο στα Laser Radial γυναικών της ιστιοπλοΐας, αλλά και οι αγώνες του Στέφανου Τσιτσιπά και της Μαρίας Σάκκαρη στον 2ο και 3ο γύρου του μονού ανδρών και γυναικών αντίστοιχα.

Η Εθνική Πόλο των ανδρών θα αντιμετωπίσει την Ιταλία για τη 2η αγωνιστική του Ολυμπιακού τουρνουά πόλο.

Ο Παναγιώτης Γκιώνης θα προσπαθήσει να προκριθεί για πρώτη φορά από τον 3ο γύρου του τουρνουά πινγκ πονγκ, ενώ μπαίνουν στους Αγώνες και οι Αλέξης Ντανατσίδης (τζούντο), Ιωάννης Μιτάκης (ιστιοπλοΐα- Finn Ανδρών). Στην τελευταία κατηγορία θα λάβει μέρος στις προκριματικές σειρές και ο Δημήτρης Μάρκος.

Αναλυτικά οι ελληνικές συμμετοχές της 5ης ημέρας:

ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ

Tokyo Aquatics Centre

800μ. ελεύθερο ανδρών – Προκριματικές σειρές

-Δεύτερη σειρά (14:21): Δημήτρης Μάρκος

ΤΕΝΙΣ

Ariake Tennis Centre Court

-Δεύτερος γύρος μονό ανδρών (05:00): Στέφανος Τσιτσιπάς εναντίον του Φράνσις Τιαφόε (ΗΠΑ)

-Τρίτος γύρος μονό γυναικών (η ώρα του αγώνα θα ανακοινωθεί εντός της ημέρας): Μαρία Σάκκαρη εναντίον της Αλίνα Σβιτόλινα (Ουκρανία)

ΠΟΛΟ

Tatsumi Water Polo Centre

-Αγώνας A’ ομίλου (09:30): Ιταλία – Ελλάδα

ΤΖΟΥΝΤΟ

Nippon Budokan Mat 1 (05:00-09:30)

-Κατηγορία -81κ. ανδρών: Προκριματικός γύρος: Αλέξης Ντανατσίδης εναντίον Αντουάν Βαλουά-Φορτιέ (Καναδάς)

-Κατηγορία -81κ. ανδρών: Προημιτελικοί – Αλέξης Ντανατσίδης (εφόσον προκριθεί)

11:00 – 13:50

Κατηγορία -81κ. ανδρών: Ρεπεσάζ – Αλέξης Ντανατσίδης (εφόσον προκριθεί)

Κατηγορία -81κ. ανδρών: Ημιτελικοί – Αλέξης Ντανατσίδης (εφόσον προκριθεί)

Κατηγορία -81κ. ανδρών: Αγώνες για το χάλκινο μετάλλιο – Αλέξης Ντανατσίδης (εφόσον προκριθεί)

Κατηγορία -81κ. ανδρών: Τελικός – Αλέξης Ντανατσίδης (εφόσον προκριθεί)

ΠΙΝΓΚΠΟΝΓΚ

Tokyo Metropolitan Gym (Table 1)

-Μονό ανδρών: Τρίτος γύρος (04:00): Παναγιώτης Γκιώνης εναντίον του Γιούνγκσικ Ζέονγκ (Ν. Κορέα)

-Μονό ανδρών: Γύρος των 16 (10:30-15:30) – Παναγιώτης Γκιώνης (εφόσον προκριθεί)

ΙΣΤΙΟΠΛΟΪΑ

Fujisawa

-Laser Radial Γυναικών – Ιστιοδρομίες 5-6 (06:05): Βασιλεία Καραχάλιου – ιστιοδρομία 5

Kamakura

-Finn Ανδρών: Ιστιοδρομίες 1-2 (07:05): Ιωάννης Μιτάκης – ιστιοδρομία 1

ΠΗΓΗ:ertnews.gr