![Ασταμάτητος ο Δ. Ταραμονλής στο πρωτάθλημα Αντισφαίρησης](/media/k2/items/cache/7fef43cc97b0446debe8bb9fa6350fb5_XL.jpg)
- ΑΛΛΑ ΣΠΟΡ
- Posted
- Διαβάστηκε 997 φορές
Ασταμάτητος ο Δ. Ταραμονλής στο πρωτάθλημα Αντισφαίρησης
Ασταμάτητος είναι το 2017 ο Δημοσθένης Ταραμονλής , ο οποίος αγωνίσθηκε στο 4ο Πανελλαδικό Ε1 που διεξήχθη στην Θεσσαλονίκη το περασμένο πενταήμερο και σήκωσε άλλη μια κούπα .
Ερχόμενος από 2 συνεχόμενες εβδομάδες σε διεθνή τουρνουά με καταπληκτικές νίκες με την πιο σημαντική αυτή επί του Πέτρου Τσιτσιπά (No 482 ITF U18) , κατάφερε παρά την κούραση να στεφθεί πρωταθλητής στην συμπρωτεύουσα .
Ο δρόμος για τον τελικό δεν ήταν εύκολος καθώς το επίπεδο του τένις στην Ελλάδα έχει ανεβεί σημαντικά και αυτό έχει αντίκτυπο στην ηλικία των juniors.
O δρόμος για τον τελικό :
1ο γύρο : ΚΟΥΡΤΙΔΗ ΙΣΑΑΚ ( ΑΟΑ ΠΡΩΤΑΘΛ ΚΑΒΑΛΑΣ) 6-0 6-0
2ο γύρο : ΣΤΑΜΟΥΛΟ ΦΩΤΙΟ (ΑΟΑ ΗΛΙΟΥΠΟΛΗΣ) 6-2 6-0
Προημιτελικός ΤΡΙΑΝΤΑΦΥΛΛΟΥ ΝΤΑΝΙΕΛ (ΟΑ ΑΝΑΦΛΥΣΤΟΣ ΣΑΡΩΝΙΔΑΣ) 6-4 6-4
Ημιτελικός : ΑΝΑΓΝΩΣΤΟΠΟΥΛΟ ΔΗΜΗΤΡΗ (ΟΑ ΚΕΡΑΤΣΙΝΙΟΥ) 6-4 6-0
Ο Τελικός
Σε έναν τελικό πραγματική διαφήμιση για το άθλημα, με αντίπαλο την έκπληξη του τουρνουά Ράπτη Κωνσταντίνο από την Ραφήνα ο αγώνας ήταν συναρπαστικός με πολλές ανατροπές του σκορ και πολύ καλό θέαμα. Το ματς κρίθηκε στις λεπτομέρειες. Το πρώτο σετ το κατέκτησε ο Ταραμονλής με σκορ 7-6 (8) ενώ το δεύτερο ο Ράπτης με 6-4.Στη ισοπαλία των σετ και οι 2 αθλητές πήραν ιατρικό time-out καθώς η κόπωση ήταν εμφανής και στους 2 .
Ο Ράπτης μπήκε πιο δυνατός στο 3ο σετ και πήρε προβάδισμα 3-0 . Ο Ταραμονλής όμως έπειτα από μια επιθετική ανατροπή γύρισε το ματς και κατέκτησε το σετ με σκορ 6-3. Οι περίπου 150 θεατές που παρακολούθησαν τον τελικό επιβράβευαν τις προσπάθειες των 2 αθλητών .
Σχετικά Άρθρα
-
Ολυμπιακοί Αγώνες: Όλες οι "μάχες" Ελλήνων αθλητών και αθλητριών - Το πρόγραμμα
-
Ολυμπιακοί Αγώνες 2024: Τι ώρα ξεκινάει η τελετή έναρξης - Για πρώτη φορά εκτός σταδίου!
-
Ολυμπιακοί αγώνες Παρίσι 2024: Η αποκατάσταση της συμβολής και της μνήμης του Βεροιώτη Δημητρίου Βικέλα [μέσω ‘κωδικού’ στο ERTNews]
-
Άγγιγμα ψυχής, δύναμη ζωής από τον Γιάννη Αβραμίδη!