"Απέδρασε" με διπλό από την Κατερίνη ο Φίλιππος!

Σημαντική εκτός έδρας νίκη πέτυχε ο Φίλιππος Βέροιας επί του Αρχέλαου Κατερίνης με σκορ 29-31, σε αγώνα για τη 14η αγωνιστική του 2ου ομίλου της Α2 Εθνικής Κατηγορίας Ανδρών χάντμπολ.

Οι "ερυθρόλευκοι" σημείωσαν την 6η νίκη τους φτάνοντας τους 12 βαθμούς και διατηρήθηκαν στην 4η θέση της βαθμολογίας, ενώ αντίθετα οι Κατερινιώτες σε ένα κομβικής σημασίας παιχνίδι για τη “μάχη” της παραμονής, δεν τα κατάφεραν και παρέμειναν στην προτελευταία θέση με 6 βαθμούς.

Ο Αρχέλαος ήταν μπροστά με 4-2 στο 5′, με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ μέχρι το 20′ (9-9). Στο τελευταίο δεκάλεπτο του α’ ημιχρόνου, όμως, ένα “μπλακ αουτ” για τους Κατερινιώτες έφερε τον Φίλιππο μπροστά στο σκορ με 6 γκολ, “τρέχοντας” ένα σερί 2-8 με το σκορ ημιχρόνου να διαμορφώνεται σε 11-17.

Στο β’ ημίχρονο οι Βεροιώτες έπρεπε να διαφυλάξουν το προβάδισμα το οποίο μάλιστα αύξησαν σε 7 γκολ (13-20 στο 35′).

Ο Αρχέλαος προσπάθησε να αντιδράσει αλλά οι φιλοξενούμενοι άντεξαν και παρά τη μείωση της διαφοράς, έφτασαν στην επικράτηση με 29-31.

Διαιτητές: Αγγελίδης, Πήτας.

Δίλεπτα: 3-4.

Κόκκινες: Χαραλαμπίδης (49’ 54”)

Πέναλτι: 2/3-4/6.

Πεντάλεπτα: 4-2, 4-4, 6-8, 9-9, 11-14, 11-17 (ημ.), 13-20, 17-21, 19-24, 22-26, 26-28, 29-31.

ΓΑΣ Αρχέλαος Κατερίνης (Χοτοκουρίδου): Ξώνης, Χαραλαμπίδης 6, Λάμπρου, Κουλλόλι, Παπανάκος Χ, Θεοφανίδης, Κοσμίδης, Μάνης, Μαυρόπουλος 9, Θυμιόπουλος 3, Κωνσταντάκης 5, Ξεφτέρης, Παπανάκος Κ. 1, Ουσταμπασίδης, Σαϊδές 5, Παρθενόπουλος.

Φίλιππος Βέροιας: Τσάγγαρος, Δεληγιάννης 5, Αμπρικίδης 1, Χαντζαρίδης 3, Βλάχος 8, Μαυρίδης, Κρέξης 5, Διδασκάλου 9.