Έπεσε μαχόμενη η ΒΕΡΟΙΑ 2017 στον τελικό του Κυπέλλου!

Δεν τα κατάφερε στον τελικό του Κυπέλλου χάντμπολ γυναικών η ΒΕΡΟΙΑ 2017, γνωρίζοντας την ήττα με σκορ 26-24 από τον ΠΑΟΚ, στο ΔΑΚ Κορυδαλλού.

Η ομάδα του Τέο Παυλίδη έκανε ένα πολύ καλό πρώτο ημίχρονο, όμως στις αρχές του δευτέρου αντιμετώπισε πρόβλημα στο σκοράρισμα και έμεινε πίσω στο σκορ, χωρίς να μπορέσει τελικά να καλύψει την διαφορά, παρά την υπερπροσπάθεια που έκανε.

Να σημειωθεί ότι η Βεροιώτικη ομάδα έχει πολλά παράπονα και από την διαιτησία.

O ΠΑΟΚ παίζοντας εξαιρετική άμυνα, κατάφερε να φτάσει στη νίκη και να κατακτήσει το 5ο Κύπελλο στην ιστορία του και 3ο συνεχόμενο.

Η ΒΕΡΟΙΑ 2017 στον πρώτο τελικό της ιστορίας της στάθηκε επάξια απέναντι σε έναν εξαιρετικά δυνατό αντίπαλο, ήταν καλύτερη στο μεγαλύτερο διάστημα του πρώτου ημιχρόνου, αλλά στο δεύτερο δεν μπόρεσε να ακολουθήσει παρότι προς το τέλος έκανε την αντεπίθεσή της χωρίς όμως αποτέλεσμα.

Οι «κυανέρυθρες» μπήκαν πολύ πιο δυνατά και με εξαιρετική την Σάμπα κατάφεραν να πάρουν μια διαφορά που έφτασε και τα 4 γκολ (12-8). Στο σημείο εκείνο είχαμε την αντίδραση του ΠΑΟΚ που όχι μόνο μείωσε την διαφορά, αλλά για πρώτη φορά μετά το 1-2, μπόρεσε να περάσει και πάλι μπροστά στο σκορ με 16-17, με το ημίχρονο να λήγει με 18-18. Ένα εξαιρετικό ημίχρονο με δυνατές μονομαχίες και όμορφες φάσεις.

Στο δεύτερο ημίχρονο η αλήθεια είναι πως ο ρυθμός ήταν πιο αργός, καθώς φαινόταν και στις δύο ομάδες πως υπήρχε η πίεση του τίτλου. Ο ΠΑΟΚ έκλεισε σε πολύ μεγάλο βαθμό την άμυνά του, σημείο που του έδωσε τη νίκη. Χαρακτηριστικό είναι πως πέρασαν πάνω από 15 λεπτά για να πετύχει η ΒΕΡΟΙΑ 2017 το πρώτο της γκολ και να μειώσει σε 19-21. Ο «δικέφαλος του βορρά» συνέχιζε να πιέζει και έφτασε στο σημείο να προηγηθεί με 20-25, πέντε λεπτά πριν το τέλος του τελικού. Η ΒΕΡΟΙΑ 2017 με την σειρά της τα έδωσε όλα, έφτασε σε σημείο με ένα σερί 3-0 να μειώσει σε 23-25, αλλά η Μπελέσκα κάνοντας το 23-26, έδωσε ουσιαστικά τη νίκη στον ΠΑΟΚ.

Μια νίκη που πανηγυρίστηκε όπως τις αξίζει με τον «δικέφαλο του βορρά» να κατακτά όπως αναφέραμε το 5ο του Κύπελλο στον 7ο τελικό που έχει αγωνιστεί, ενώ τα τρία τελευταία χρόνια είναι ο απόλυτος κυρίαρχος του θεσμού κατακτώντας ισάριθμα τρόπαια.

Πρώτη σκόρερ για τις νικήτριες και πολυτιμότερη του τελικού ήταν η Γκάτζιου με 9 γκολ και την ακολούθησαν οι Χατζηπαρασίδου και Μπελέσκα με 6. Για τις ηττημένες η Σάμπα είχε 8 και η Κωστοπούλου 5.

Βέροια 2017 – ΠΑΟΚ: 24-26

Τα πεντάλεπτα: 3-3, 6-4, 10-8, 14-11, 16-15, 18-18 (ημχ.) 18-19, 19-21, 19-22, 20-24, 21-25, 24-26

ΒΕΡΟΙΑ 2017 (Τεό Παυλίδης): Κερλίδη, Εμμανουηλίδου 1, Τζούρισιτς 2, Καραμπατζάκη, Ανθίτση, Καμπόιμ, Ζενέλη 3, Κωστοπούλου 5, Ανδρονικίδου, Γεωργιάδου, Χοτοκουρίδου, Σαμπά 8, Λύτρα, Νούσια 3, Βασιλειάδου 1,Νταβίντοβιτς 1

ΠΑΟΚ Mateco (Δημήτρης Πελεκίδης): Τσικνάκη, Χατζηπαρασίδου 6, Μπατζαρακούδη, Μαυροσαββίδου, Μεντεσίδου, Παναγιωτίδου 1, Κουκμίση, Μπελέσκα 6, Στογιάνοβιτς, Σεβδίλη, Κατσούνη, Νίκολιτς 1, Καραχαρίση, Γιοβανόνσκα 3, Καιβκόβα, Γκάτζιου 9

Διαιτητές: Παπαματθαίου-Χρηστίδη Δίλεπτα: 7/8 Πέναλτι: 4/5, 6/6