• Διαβάστηκε 1002 φορές

Κλώτσησε τις ευκαιρίες η ΒΕΡΟΙΑ 0-0 με Πανθρακικό

Άξια της μοίρας της ήταν σήμερα η «Βασίλισσα του βορρά», η οποία δεν μπόρεσε να εκμεταλλευθεί τις ευκαιρίες της και έμεινε στο λευκό 0-0 με τον Πανθρακικό.

Η ομάδα του Ράτκο Ντόστανιτς έχασε πέναλτι, είχε δύο δοκάρια και αρκετές ευκαιρίες, ιδιαίτερα στο δεύτερο μέρος, χάνοντας δύο υπερπολύτιμους βαθμούς στην προσπάθεια που κάνει για την παραμονή στην κατηγορία.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά αυτή τη φορά στον αγώνα και μόλις στο 3ο λεπτό κέρδισαν πέναλτι σε ανατροπή του Γκονσάλβες από τον Πασχαλάκη, αλλά και την αποβολή του τερματοφύλακα του Πανθρακικού! Ωστόσο ο Μπεν δεν κατάφερε να ευστοχήσει λίγα λεπτά αργότερα από την άσπρη βούλα, με τον νεοεισελθόντα γκολκίπερ Αθανασιάδη να αποκρούει την εκτέλεση του Γάλλου επιθετικού της «Βασίλισσας»!

Παρά την ψυχρολουσία, οι Βεροιώτες συνέχισαν να πιέζουν την εστία του Πανθρακικού χωρίς όμως να δημιουργήσουν κάποια μεγάλη ευκαιρία, αφού οι προσπάθειές τους σταματούσαν στην πολυπρόσωπη και καλά οργανωμένη άμυνα των φιλοξενουμένων. Εξαίρεση αποτέλεσε ένα καλό σουτ του Τραπ στο 30’ που έφυγε λίγο άουτ και ένα μακρινό σουτ του Αμαραντίδη που κατέληξε στην αγκαλιά του Αθανασιάδη.

Από την πλευρά τους οι Θρακιώτες προσπάθησαν να χτυπήσουν στην κόντρα και στο 18’ και 45’ λίγο έλλειψε να τα καταφέρουν, αλλά οι Τζάνης και Ιγκορ δεν μπόρεσαν να παραβιάσουν την Βεροιώτικη εστία. Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι μπήκαν και πάλι δυνατά και στο 52’ έχασαν τρομερή ευκαιρία για το 1-0!

Ο Τραπ έκανε ωραίο σουτ λίγο έξω από την περιοχή, η μπάλα χτύπησε στη ρίζα της αριστερής δοκού του Αθανασιάδη και στην εξέλιξη της φάσης το πλασέ του Γκονσάλβες σε κενή εστία έφυγε άουτ!!

Ένα λεπτό αργότερα νέο μακρινό σουτ του Τραπ απομακρύνθηκε από τον γκολκίπερ του Πανθρακικού, ενώ στο 63’ το μακρινό σουτ του Αμαραντίδη πέρασε λίγο άουτ.

Οι «κυανέρυθροι» συνέχισαν να έχουν την πρωτοβουλία και να πιέζουν την εστία των φιλοξενουμένων και στο 74’ έφτασαν μια ανάσα από το γκολ αλλά το πλασέ του Μπαργκάν κατέληξε μόλις άουτ, ενώ στο 76’ μετά από σέντρα σουτ του Αμαραντίδη από τα αριστερά, η μπάλα πήρε περίεργη τροχιά και χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι του Αθανασιάδη!

Τελευταία μεγάλη ευκαιρία για τους Βεροιώτες το απευθείας φάουλ του Μπαργκάν στις καθυστερήσεις, το οποίο απέκρουσε εντυπωσιακά ο Αθανασιάδης χαρίζοντας τον βαθμό της ισοπαλίας στην ομάδα του!

ΒΕΡΟΙΑ: Καντιμοίρης, Αμαραντίδης, Μπεν, Τραπ, Ζεζίνιο (65’ Μπαργκάν), Γεωργιάδης, Καλτσάς, Γκονσάλβες (86’ Μάνος), Παυλίδης (76’ Βεργώνης), Όστοϊτς, Μπάρμπας.

ΠΑΝΘΡΑΚΙΚΟΣ: Πασχαλάκης, Παπαγεωργίου, Ντιόγκο, Τζάνης (77’ Χασομέρης), Εμπόου, Μπαϊκαρά, Ρομέου, Μακρυδημήτρης (6’ Αθανασιάδης), Σαρακατσάνος, Λαδάκης, Ίγκορ (88’ Σαμπάτ).

ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΣΤΗΝ "ΚΕΡΚΙΔΑ" ΤΗΣ ΔΕΥΤΕΡΑΣ 03/02...