• Διαβάστηκε 1040 φορές

Πρώτη φετινή ήττα για τη ΒΕΡΟΙΑ 1-0 από τον Ηρακλή στο Καυτανζόγλειο

Με ήττα (η πρώτη της στο φετινό πρωτάθλημα) έκλεισε το 2021 η ΒΕΡΟΙΑ!

Η "Βασίλισσα" βρέθηκε μακριά από τον καλό της εαυτό και έχασε με σκορ 1-0 στο Καυτανζόγλειο από τον Ηρακλή, στο πλαίσιο της εμβόλιμης 10ης αγωνιστικής της SL2.

Οι γηπεδούχοι του Κώστα Γεωργιάδη, παίζοντας ψυχωμένα και κάνοντας την καλύτερη φετινή τους εμφάνιση, κατάφεραν με γκολ του Τόμας στο 67' να πετύχουν την πρώτη τους εντός έδρας νίκη για φέτος και να οδηγήσουν ταυτόχρονα στην ήττα την "Βασίλισσα", η οποία δεν μπόρεσε να εκμεταλλευτεί την βαριά ήττα της Ξάνθης στην Λάρισα (4-0) και να βρεθεί ξανά στην κορυφή της βαθμολογίας.

Οι Βεροιώτες έχουν ως δικαιολογία και τις απουσίες των Μαραγκού και Οικονόμου, ενώ προς το τέλος του πρώτου ημιχρόνου έχασαν και τον Πεταυράκη με τραυματισμό! Επίσης, εκτός 20αδας έμεινε την τελευταία στιγμή και ο Δημόπουλος λόγω κορονοϊού!

Αγωνιστικά, ο Ηρακλής μπήκε καλύτερα στο ματς και στο πρώτο 20λεπτο είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων, με τους Βεροιώτες να κάνουν πολλά λάθη. Από εκεί και πέρα η "Βασίλισσα" ισορρόπησε τον ρυθμό και προσπάθησε να απειλήσει την αντίπαλη εστία, φτάνοντας 2-3 φορές κοντά στο γκολ.

Την κυριότερη ευκαιρία πάντως στο πρώτο μέρος έχασε ο Ηρακλής στο 32' με το σουτ του Τόμας να χτυπάει στο οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Βελλίδη!

Στην επανάληψη το ματς ήταν ισορροπημένο και φαινόταν ότι όποια ομάδα πετύχαινε το γκολ, θα έπαιρνε και το παιχνίδι.

Τελικά, αυτοί που το κατάφεραν ήταν οι γηπεδούχοι, με τον Τόμας να κρεμάει τον Βελλίδη και να γράφει το 1-0!

Οι Βεροιώτες προσπάθησαν στην συνέχεια για να φτάσουν έστω στην ισοφάριση, χωρίς όμως αποτέλεσμα, με τους γηπεδούχους να κρατούν με νύχια και με δόντια το υπέρ τους σκορ και να το πανηγυρίζουν έξαλλα με το σφύριγμα της λήξης.

ΦΑΣΕΙΣ - ΓΚΟΛ

7' Ο Βιτίνιο από το ύψος του πέναλτι σούταρε άουτ.

10' Φάουλ του Καρτσαμπά, μπλοκάρει χωρίς δυσκολία ο Βελλίδης.

20' Σέντρα του Μπουκουβάλα στο δεύτερο δοκάρι, ψηλοκρεμαστή κεφαλιά του Γιακουμάκη φεύγει πάνω απο τα δοκάρια.

22' Μεγάλη απόκρουση του Παλαβράκη σε πλασέ του Γιακουμάκη, μετά από μπαλιά του Γαβριηλίδη.

32' Δοκάρι για τον Ηρακλή σε σουτ του Τόμας λίγο έξω από την περιοχή!

36' Ο Μούργος έβγαλε παράλληλη σέντρα, ο Πασάς δεν μπόρεσε με προβολή να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα!

45' Ο Βιτίνιο από κοντά δεν κατάφερε να νικήσει τον Βελλίδη, που απέκρουσε σωτήρια το σουτ του παίκτη του Ηρακλή!

46' Ο Πασάς δεν μπόρεσε να βρει καλά τον Γιακουμάκη και χάθηκε η ευκαιρία για τη ΒΕΡΟΙΑ.

55' Σουτ του Τόμας, η μπάλα πάνω από τα δοκάρια.

67' Μετά από απόκρουση του Βελλίδη η μπάλα κατέληξε στον Τόμας, ο οποίος με ψηλοκρεμαστό σουτ την έστειλε στα δίχτυα γράφοντας το 1-0 για τον Ηρακλή!

76' Τρομερή απόκρουση του Παλαυράκη σε εξ επαφής κεφαλιά του Πασά!!

80' Ο Τότσκα βγήκε μόνος με τον Βελλίδη αλλά ο γκολκίπερ της ΒΕΡΟΙΑΣ απέκρουσε.

81' Ο Χρουσιέλ πάνω από την γραμμή του τέρματος της ομάδας του απομάκρυνε τη μπάλα μετά από πλασέ του Ορφανίδη!

Διαιτητής του αγώνα ήταν ο Θεοχάρης (Θεσσαλίας), με βοηθούς τους Σάββα και Αναστασιάδη (Σερρών).

ΗΡΑΚΛΗΣ (Κώστας Γεωργιάδης): Παλαβράκης, Πανάγου, Χρουσιέλ, Μανωλάκης, Παπαστεριανός, Βιτίνιο (78' Κάκο), Τόμας (78' Μασούρας), Καρτσαμπάς (82' Μπαστακός), Σγουρής, Ναπολιτάνο (71' Κωστούλας), Τότσκα.

ΒΕΡΟΙΑ (Παύλος Δερμιτζάκης): Βελλίδης, Μπουκουβάλας, Πεταυράκης (39' λ.τ. Περδίκης), Σκόνδρας, Παπαχρήστος, Ράμος (59' Μπλέτσας), Μούργος (75' Ορφανίδης), Γαβριηλίδης, Πόζογλου (59' Φοφανά), Γιακουμάκης (75' Μυστακίδης), Πασάς.