Του πήρε τον... αέρα η ΒΕΡΟΙΑ!
  • Διαβάστηκε 817 φορές

Οι δύο ιστορικές ομάδες είχαν πολλά χρόνια να βρεθούν αντιμέτωπες, μέχρι την περσινή περίοδο, που συνυπήρξαν στη Football League.

Η ΒΕΡΟΙΑ νίκησε τον Οκτώβριο του 2019 εκτός έδρας τον Ολυμπιακό Βόλου 0-2 στη Φιλιππούπολη Λάρισας, με δύο γκολ του Γιάννη Πασσά στο 84’ και το 90’, παρά το γεγονός ότι είχε μείνει με 10 παίκτες από το 52’ λόγω αποβολής του Μαρσέλο Πέντα.

Η «Βασίλισσα» κέρδισε και στην έδρα της τον Ιανουάριο του 2020 με σκορ 1-0, με κεφαλιά του Θανάση Κανούλα στο 15’.

Στο Βόλο οι δύο ομάδες έπαιξαν χθες για πρώτη φορά από τον Απρίλιο του 2009, όταν στο Στάδιο του Βόλου για την Β’ Εθνική είχαν αναδειχθεί ισόπαλες 1-1 (71’ κεφαλιά Κατσικάς – 83’ σουτ Τοπούζης).

Και χθες 4 Απριλίου του 2021, η ΒΕΡΟΙΑ στο γήπεδο της Νεάπολης του Βόλου, πέρασε νικηφόρα από την φετινή έδρα του Ολυμπιακού, με τέρμα που πέτυχε ο Λουκίνας στο 12' της συνάντησης, χάνοντας με τον ίδιο κυρίως παίκτη στην επανάληψη και άλλες ευκαιρίες για να ανεβάσει πιο ψηλά τον δείκτη του σκορ, με αποκορύφωμα το δοκάρι στο 52'.