Οδυνηρή ήττα της ΒΕΡΟΙΑΣ από την Καλλονή!
  • Διαβάστηκε 1849 φορές

Οδυνηρή εντός έδρας ήττα με το βαρύ 3-0 γνώρισε σήμερα η ΒΕΡΟΙΑ από την ΑΕΛ Καλλονής!

Οι «κυανέρυθροι» παρουσίασαν δύο πρόσωπα καθώς ήταν πολύ κακοί στο πρώτο μέρος, δίνοντας το δικαίωμα στους φιλοξενούμενους να προηγηθούν με 2-0, αλλά στην επανάληψη βελτιώθηκαν αρκετά χωρίς ωστόσο να μπορέσουν να εκμεταλλευτούν τις αρκετές ευκαιρίες που τους παρουσιάστηκαν.

Σημαντικό ρόλο στην έκβαση του τελικού αποτελέσματος έπαιξε και η διαιτησία του αγώνα, με τον Αθηναίο Παπαπέτρου να αρνείται δύο πεντακάθαρα πέναλτι στη «Βασίλισσα», ξεσηκώνοντας θύελλα διαμαρτυριών!!

Οι φιλοξενούμενοι ευτύχησαν να προηγηθούν με το ξεκίνημα της αναμέτρησης, αφού μόλις στο 6’ ο Γκαρσία εκμεταλλεύθηκε την αδράνεια της Βεροιώτικης άμυνας και με κοντινό σουτ έγραψε το 0-1.

Στην συνέχεια οι «κυανέρυθροι» προσπάθησαν να αντιδράσουν και είχαν ένα καλό σουτ του Ζεζίνιο στο 8’ που έφυγε λίγο άουτ αλλά και μια κεφαλιά του ίδιου παίκτη δέκα λεπτά αργότερα που κατέληξε στην αγκαλιά του αντίπαλου γκολκίπερ.

Ωστόσο η Καλλονή ήταν «φωτιά» στις αντεπιθέσεις και στο 27’ διπλασίασε τα τέρματά της με τον Ποντάνι, ο οποίος εκμεταλλεύθηκε την εκτέλεση κόρνερ του Λεοζίνιο αλλά και τη νέα αδράνεια στην άμυνα της «Βασίλισσας» και με κοντινό σουτ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Τζόναθαν.

Οι Βεροιώτες, με καταρρακωμένη πλέον την ψυχολογία, προσπάθησαν για να πετύχουν έστω ένα γκολ και να ξαναμπούν στο παιχνίδι, αλλά στο 32’ το σουτ του Μπεν κατέληξε στην αγκαλιά του Χογκ, ενώ στο 33’ ο διαιτητής έκλεισε τα μάτια σε καθαρή ανατροπή του Αμαραντίδη μέσα στην περιοχή, διατάσσοντας να συνεχιστεί το παιχνίδι.

Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο δυνατά και πίεσαν για το γκολ, αλλά οι επιθετικές τους προσπάθειες σταματούσαν έξω από την περιοχή της Καλλονής, οι παίκτες της οποίας κλείστηκαν πίσω για να κρατήσουν το υπέρ τους σκορ.

Μετά το 60’ οι προσπάθειες των «κυανέρυθρων» εντάθηκαν ακόμα περισσότερο και στο 61’ λίγο έλλειψε να γίνει το 1-2 αλλά ο Χογκ απογειώθηκε στο αριστερό του «παραθυράκι» και απέκρουσε σε κόρνερ το απευθείας χτύπημα φάουλ του Μπεν!

Στο 65'  νέα καλή ευκαιρία για τη ΒΕΡΟΙΑ όταν ο Αποστολόπουλος σούταρε λίγο  άουτ, ενώ στο 67’ η κεφαλιά του Ορέστες έφυγε πάνω από τα δοκάρια της Καλλονής.

Ένα λεπτό αργότερα ο Τραπ με δυνατό σουτ έστειλε τη μπάλα ελάχιστα πάνω από τα δοκάρια του Χογκ και στο 69’ νέα μεγάλη ευκαιρία για τους Βεροιώτες με το διαγώνιο σουτ του Μάνου να περνάει λίγο δίπλα απ' το δεξί δοκάρι της εστίας της Καλλονής!

Στο 74’ νέα μεγάλη ευκαιρία για τους γηπεδούχους όταν ο Καλτσάς μπήκε από δεξιά αλλά τη σέντρα σουτ που επιχείρησε αποκρούστηκε σωτήρια από τον Χογκ.

Η φάση που έκρινε ολοκληρωτικά το ματς ήταν αυτή του 79ου, όταν ο διαιτητής έκλεισε προκλητικά τα μάτια σε πεντακάθαρη ανατροπή του Μπεν μέσα στην περιοχή και στην αντεπίθεση η Καλλονή σκόραρε με τον Λεοζίνιο με σουτ από το ύψος του πέναλτι, γράφοντας το τελικό 0-3!

ΒΕΡΟΙΑ (Στέφανος Γαϊτάνος): Τζόναθαν Λόπεζ, Γεωργιάδης, Αμαραντίδης (64' Μάνος), Σισοκό (46’ Τραπ), Ορέστες, Οστοϊτς (34’ Αποστολόπουλος), Σιόντης, Καλτσάς, Μπαργκάν, Ζεζίνιο, Μπεν.

ΚΑΛΛΟΝΗ (Γιάννης Ματζουράκης): Χογκ, Αναστασιάδης, Λεάντρο, Ποντάνι, Χωριανόπουλος, Μαρσέλο, Φαρία, Λεοζίνιο, Γκαρσία (77’ Γάλας), Μανούσος (86’ Κριπιντίρης), Περόνε (24’ λ.τ. Σιλιγαρδάκης).

ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΣΤΗΝ "ΚΕΡΚΙΔΑ" ΤΗΣ ΔΕΥΤΕΡΑΣ 11/11...