• ΒΕΡΟΙΑ
  • Posted
  • Διαβάστηκε 2207 φορές

ΑΝΑΔΙΑΡΘΡΩΣΗ: Μια νέα Β' εθνική "φωτιά" με πολλές ιστορικές ομάδες!

Με αφορμή την επικείμενη (;) αναδιάρθρωση στα επαγγελματικά μας πρωταθλήματα, μία αναδιάρθρωση που την περιμένουν σαν... μάνα εξ΄ ουρανού όλες οι ομάδες της SUPER LEAGUE 2, της FOOTBALL LEAGUE, αλλά και κάποιες της SUPER LEAGUE 1, το kerkidasport.gr προσπαθεί να δώσει το στίγμα της νέας Β' Εθνικής (βόρειος και νότιος όμιλος) και των ομάδων που θα την αποτελούν.

Να σημειώσουμε ότι όλα τα παρακάτω είναι εκτιμήσεις δικές μας, χωρίς να υπάρχουν οι παραμικρές ενδείξεις από κάποιον ή κάποιους υπεύθυνους.

Λαμβάνοντας υπόψη λοιπόν τα δεδομένα που υπάρχουν για άνοδο και υποβιβασμό, οδηγούμαστε στο εξής συμπέρασμα:

Δεν θα υποβιβαστεί καμία ομάδα από την SUPER LEAGUE 1, θα ανέβουν από την SUPER LEAGUE 2 οι δύο πρώτες ομάδες, που στην προκειμένη περίπτωση είναι τα Γιάννενα και ο Απόλλων Σμύρνης, ενώ στην Β' Εθνική θα αγωνιστούν οι υπόλοιπες δέκα ομάδες της SL2.

Από την FOOTBALL LEAGUE, όλες οι ομάδες που τώρα αγωνίζονται σε αυτή, 14 στον αριθμό, θα πάρουν μέρος στη νέα Β' Εθνική κατηγορία.

Τέλος από την Γ' Εθνική, οι οκτώ πρωταθλητές που θα προκύψουν (ήδη οι μισοί είναι γνωστοί), θα δώσουν μεταξύ τους αγώνες μπαράζ, από τους οποίους οι τέσσερεις νικητές θα πάρουν το εισιτήριο για τη (νέα) δεύτερη τη τάξη κατηγορία της χώρας μας.

Θα διαπιστώσουμε παρακάτω, ότι οι περισσότερες από τις 28 ομάδες που πιθανόν θα αποτελούν την καινούργια Β' Εθνική, έχουν αγωνιστεί στο παρελθόν και στα μεγάλα σαλόνια του Ελληνικού ποδοσφαίρου και είναι ομάδες με ιστορία και αρκετό κόσμο, οπότε το πρωτάθλημα θα είναι κάτι παραπάνω από συναρπαστικό!

Ας δούμε (υποθετικά όλα αυτά, αν τελικά γίνει η αναδιάρθρωση), ποιες ομάδες θα πάρουν μέρος στη νέα Β' Εθνική των δύο ομίλων:

ΑΠΟ ΤΗΝ SUPERLEAGUE 2 (10)

Χανιά
Λεβαδειακός
Καραϊσκάκης Άρτας
Απόλλων Λάρισας
Εργοτέλης
Παναχαϊκή
Πλατανιάς
Δόξα Δράμας
Κέρκυρα
Απόλλων Πόντου

ΑΠΟ ΤΗΝ FOOTBALL LEAGUE (14)

Τρίκαλα
Ιωνικός
Διαγόρας
Νίκη Βόλου
Ο.Φ. Ιεράπετρας
Καβάλα
ΒΕΡΟΙΑ
Ολυμπιακός Β.
Αιγάλεω
Θεσπρωτός
Ιάλυσος Ρόδου
Ασπρόπυργος
ΠΟ Τρίγλιας
Καλαμάτα

ΑΠΟ ΤΗΝ Γ' ΕΘΝΙΚΗ (4)

1ος όμιλος
Πανσερραϊκός

2ος όμιλος
Αλμωπός Αριδαίας

3ος όμιλος
Πιερικός

4ος όμιλος
Η ΑΕΠ Καραγιαννίων Κοζάνης (53) είναι στο +2 από την Αναγέννηση Άρτας (51).

5ος όμιλος
Η Καλλιθέα (53) προηγείται και ακολουθεί η Θύελλα Καμαρίου (51).

6ος όμιλος
Ρόδος

7ος όμιλος
Ο Αστέρας Βλαχιώτη (52) βρίσκεται στο +4 από την Σπάρτη (48).

8ος όμιλος
Η Επισκοπή από την Κρήτη (42) είναι στο +7 από τον Γιούχτα.

ΟΙ ΠΙΘΑΝΟΙ ΔΥΟ ΟΜΙΛΟΙ

Αν κάνουμε μία πρώτη προσπάθεια να χωρίσουμε τις παραπάνω ομάδες στους δύο ομίλους (Βόρειο και Νότιο), δηλαδή με γεωγραφικά κριτήρια, θα δούμε ότι αυτοί οι όμιλοι θα καταρτιστούν ως εξής:

ΒΟΡΕΙΟΣ ΟΜΙΛΟΣ

1. ΒΕΡΟΙΑ
2. Απόλλων Λάρισας
3. Δόξα Δράμας
4. Κέρκυρα
5. Απόλλων Πόντου
6. Τρίκαλα
7. Νίκη Βόλου
8. Καβάλα
9. Καραϊσκάκης Άρτας
10. Ολυμπιακός Β.
11. Θεσπρωτός
12. Τρίγλια
και δύο ομάδες από Γ' Εθνική (Πανσερραϊκός ή Αλμωπός Αριδαίας ή Πιερικός ή ΑΕΠ Καραγιαννίων ή Αναγέννηση Άρτας)

ΝΟΤΙΟΣ ΟΜΙΛΟΣ

1. Λεβαδειακός
2. Χανιά
3. Εργοτέλης
4. Παναχαϊκή
5. Πλατανιάς
6. Ιωνικός
7. Διαγόρας
8. Ιεράπετρα
9. Αιγάλεω
10. Ιάλυσος Ρόδου
11. Ασπρόπυργος
12. Καλαμάτα
και δύο ομάδες από Γ' Εθνική (Καλλιθέα ή Θύελλα Καμαρίου ή Ρόδος ή Αστέρας Βλαχιώτη ή Σπάρτη ή Επισκοπή ή Γιούχτας)