Η Σινιόρα έγινε… Βασίλισσα!!

Η Γιουβέντους έφυγε με την ισοπαλία (1-1) από το "Σαντιάγο Μπερναμπέου" και μαζί με την πρόκριση για τον τελικό του Champions League, όπου θα αντιμετωπίσει την Μπαρτσελόνα στο "Ολίμπιασταντιον" του Βερολίνου στις 6 Ιουνίου.

Μεγάλος πρωταγωνιστής ήταν ο Ισπανός, Άλβαρο Μοράτα, καθώς ισοφάρισε σε 1-1 στο 57' απαντώντας στο γκολ του Κριστιάνο Ρονάλντο με πέναλτι, ενώ θυμίζουμε πως είχε σκοράρει και στη νίκη των "μπιανκονέρι" με 2-1 στο πρώτο ημιτελικό του Τορίνο.

Ούτε πριν 8 βράδια, ούτε απόψε πανηγύρισε ο νεαρός Ισπανός στράικερ, καθώς είναι... παιδί της Ρεάλ, αφού η Γιουβέντους τον απέκτησε από αυτήν με 22.000.000 ευρώ και η ισπανική ομάδα έχει δικαίωμα επαναγοράς του με 30.000.000 ευρώ!

Πριν από 12 χρόνια η "Γιούβε" είχε αποκλείσει και πάλι την Ρεάλ στα ημιτελικά για να παίξει στον τελευταίο της τελικό και να χάσει στα πέναλτι από την Μίλαν του Κάρλο Αντσελότι στο Μάντσεστερ (2003).

Αυτός θα είναι ο 8ος τελικός για την Γιουβέντους, η οποία έχει δύο τρόπαια (1985, 1996) και 5 αποτυχίες (1973, 1983, 1997, 1998, 2003), ενώ 8ος θα είναι και για την Μπαρτσελόνα που έχει 4 τρόπαια (1992, 2006, 2009, 2011) και 3 αποτυχίες (1961, 1986, 1994).

"Γιούβε" και "Μπάρτσα" θα τεθούν αντιμέτωπες σε τελικό για πρώτη φορά στην ιστορία, ενώ δεν θα έχουμε λοιπόν για πρώτη φορά clasico στον τελικό, ούτε για δεύτερη σερί χρονιά ισπανικό εμφύλιο και 3η σερί εμφύλιο γενικά (2013 το Μπάγερν - Ντόρτμουντ, 2014 το Ρεάλ - Ατλέτικο).

Η Ρεάλ λοιπόν έπεσε από τον θρόνο, έτσι θα εξακολουθεί η Μίλαν να είναι η τελευταία που έχει κατακτήσει την κορυφή της Ευρώπης δύο σερί χρονιές (1989 και 1990).

Η Ρεάλ απείλησε στο 1ο λεπτό με την κεφαλιά του Μπέιλ, στο 6ο με κοντινό αριστερό σουτ του Μπενζεμά, στο 11 με την εκτέλεση φάουλ του Κριστιάνο Ρονάλντο, αλλά η πρώτη πολύ μεγάλη ευκαιρία ήρθε στο 20', με το τρομερό μακρινό σουτ του Γκάρεθ Μπέιλ, το οποίο εντυπωσιακά απέκρουσε σε κόρνερ ο Τζανλουίτζι Μπουφόν.

Ο Ιταλός πορτιέρε όμως τρία λεπτά αργότερα δεν κατάφερε να σταματήσει την μπάλα στην εκτέλεση πέναλτι του Κριστιάνο Ρονάλντο. Ο Τζόρτζιο Κιελίνι ανέτρεψε τον Χάμες Ροντρίγκες στην περιοχή και ο CR7 από τα 11 βήματα έκανε το 1-0, φτάνοντας τον Μέσι στα 10 γκολ φέτος και στα 77 γενικά στο Champions League (κορυφή και στους πίνακες μαζί).

Η "Γιούβε" στα πρώτα λεπτά είχε καταφέρει να έχει τον έλεγχο του αγώνα και είχε μάλιστα και σπουδαία ευκαιρία με τον Αρτούρο Βιδάλ στο 13' (απόκρουση Κασίγιας), αλλά στο 20' ο Κιελίνι ήταν απρόσεκτος και ανέτρεψε τον Χάμες, έτσι... τα χάλασε όλα.

Μέχρι το τέλος του ημιχρόνου οι Ιταλοί δεν απείλησαν ξανά, το έκαναν στο 51' με το άστοχο σουτ του Κλάουντιο Μαρκίζιο και στο 57' ήρθε η ισοφάριση με τον Άλβαρο Μοράτα, τον Ισπανό που αποκτήθηκε από την Ρεάλ, η οποία έχει δικαίωμα επαναγοράς του.

Από εκτέλεση φάουλ του Πίρλο ο Πογκμπά πήρε την κεφαλιά στην περιοχή από αριστερά, ο Μοράτα έκανε κοντρόλ με το στήθος και "εκτέλεσε" τον Κασίγιας για το 1-1, το οποίο φυσικά δεν πανηγύρισε, όπως είχε κάνει στο Τορίνο.

Ο Μπέιλ έχασε σπουδαία ευκαιρία στο 63', ο Χάμες στο 68', αλλά ακόμη μεγαλύτερη ήταν στην απέναντι εστία η ευκαιρία του Κλάουντιο Μαρκίζιο, ο οποίος βγήκε τετ-α-τετ με τον Κασίγιας από πάσα του Βιδάλ, αλλά ο Ισπανός τερματοφύλακα απέκρουσε εντυπωσιακό το πλασέ.

Ξανά ο Γκάρεθ Μπέιλ έφτασε κοντά στο γκολ στο 73', αλλά ήταν δύσκολη η κοντινή κεφαλιά στο δεύτερο δοκάρι, ενώ ο Αλέγκρι έβαλε και τρίτο στόπερ, τον Μπαρτζάλι, αντί του Πίρλο στο 79' και κράτησε το 1-1 που την έφερε στον τελικό.

ΡΕΑΛ: Κασίγιας, Καρβαχάλ, Σέρχιο Ράμος, Βαράν, Μαρσέλο, Κρόος, Ίσκο, Χάμες Ροντρίγκες, Μπέιλ, Κριστιάνο Ρονάλντο, Μπενζεμά (67' Χαβιέρ Ερνάντες).

ΓΙΟΥΒΕΝΤΟΥΣ: Μπουφόν, Λίχτσταϊνερ, Μπονούτσι, Κιελίνι, Εβρά, Πίρλο (79' Μπαρτζάλι), Μαρκίζιο, Πογκμπά (89' Ρομπέρτο Περέιρα), Βιδάλ, Τέβες, Μοράτα (84' Γιορέντε).