Χέρι - χέρι στους «16» Αργεντινή και Νιγηρία

Σε ένα χορταστικό ματς που είχε ακόμα μια φορά πρωταγωνιστή το Λιονέλ Μέσι, η Αργεντινή επικράτησε 3-2 της Νιγηρίας, έκανε το 3Χ3 στον όμιλο και προσέφερε θέαμα στους οπαδούς της.

Από την άλλη, οι Νιγηριανοί προσπάθησαν να κοντράρουν την ομάδα της Λατινικής Αμερικής, ισοφάρισαν δύο φορές με τον Μούσα, όμως δεν απέφυγαν την ήττα.

Το 1-0 έκανε στο 3' ο Μέσι, για να έρθει η ισοφάριση από τους Αφρικανούς ένα λεπτό μετά. Το 2-1 έκανε και πάλι ο Μέσι με απευθείας εκτέλεση φάουλ στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους.

Οι Νιγηριανοί απάντησαν στο 47', όμως ο Ρόχο στο 50' χάρισε τη νίκη στους Αργεντίνους με κεφαλιά.

ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ: Ρομέρο, Γκαράι, Ζαμπαλέτα, Γκάγκο, Ντι Μαρία, Ιγκουαΐν (91' Μπίλια), Μέσι (63' Άλβαρες), Μασεράνο, Ρόχο, Φερνάντεζ, Αγουέρο (38' Λαβέτσι)

ΝΙΓΗΡΙΑ: Ενιάμα, Γιόμπο, Άμπροουζ, Μούσα, Οντεμβίγκι (80' Νουαφόρ), Εμενίκε, Μίκελ, Οσανίουα, Ονάζι, Μπαμπατούντε (66' Ουτσέμπο), Ομερούο.