Σε τροχιά πρόκρισης η Αλγερία 4-2 τη Ν. Κορέα

Σε τροχιά πρόκρισης στις 16 καλύτερες ομάδες του κόσμου μπήκε η Αλγερία μετά τη μεγάλη επικράτηση της σε βάρος της Νότιας Κορέας με σκορ 4-2.

Η ομάδα του Βαχίντ Χαλίλχοτζιτς κατάφερε να πετύχει τρία γκολ στο πρώτο ημίχρονο σε διάστημα 12 λεπτών! Στο 26' ο Σλιμανί βγήκε τετ-α-τετ με τον Γιουνγκ και τον νίκησε με ωραία προβολή. Δύο λεπτά αργότερα, ο Χαλίσε με κεφαλιά ζευγάρωσε τα τέρματα της ομάδας του ενώ στο 38' ο Σλιμανί μπήκε στην περιοχή, γύρισε στον Ντζαμπού και αυτός με κοντινό πλασέ έκανε εύκολα το 3-0. Η Νότιος Κορέα μείωσε στο 50' με τον Σον, ο οποίος ωραία κίνηση και με συρτό σουτ πέρασε τη μπάλα κάτω απ' τα πόδια του Εμπολί. Ωστόσο, η Αλγερία κατάφερε γρήγορα να κάνει τέσσερα τέρματα της στο 62' με πλασέ του Μπαχίμι μετά από συνδυασμό με τον Φεγκουλί. Ρο μόνο που κατάφεραν οι Νοτιοκορεάτες ήταν να διαμορφώσουν το τελικό 4-2 στο 72' με τον Κου.

ΝΟΤΙΑ ΚΟΡΕΑ (Μπο Χονγκ): Γιουνγκ, Γιουν, Κβον Κιμ, Χο Χονγκ, Γιονγκ Λι (64’ Κέουν Χο Λι), Κι, Τσουνγκ Γιονγκ Λι, Κου, Χαν (78’ Γι), Τσου Γιουνγκ Παρκ (57’ Τσαν Σου Κιμ), Σον
ΑΛΓΕΡΙΑ (Βαχίντ Χαλίλχοτζιτς): Εμπολί, Μπουχέρα, Μεσμπά, Χαλίσε, Μαντί, Μεντζανί, Μπραχίμι (77’ Λασέν), Φεγκουλί, Ντζαμπού (73’ Γκιλάς), Μπενταλέμπ, Σλιμανί