Εκτύπωση αυτής της σελίδας
ΕΠΣ Ημαθίας: Νίκησαν οι Παίδες, έχασαν οι Νέοι

Νίκησαν οι Παίδες της ΕΠΣ Ημαθίας την ΕΠΣ Καστοριάς με 5-1 και ισοβαθμούν στην πρώτη θέση με 18 βαθμούς, όσους έχει και η ΕΠΣ Κοζάνης, μια αγωνιστική πριν το τέλος της Α΄ φάσης του πρωταθλήματος Μικτών ομάδων.

Σε περίπτωση που στο τέλος υπάρχει και πάλι ισοβαθμία, σύμφωνα με το ΚΑΠ συντάσσεται ειδικός πίνακας με κριτήριο το σύνολο των βαθμών στους μεταξύ τους αγώνες. Εάν και πάλι υπάρξει ισοβαθμία, νέο κριτήριο η διαφορά τερμάτων μεταξύ των ισοβαθμούντων ομάδων στους μεταξύ τους αγώνες, ώστε να ανακηρυχτεί η πρώτη ομάδα του 3ου ομίλου.

Αντίθετα η ομάδα των Νέων της Ημαθίας στις καθυστερήσεις, έχασε την ευκαιρία να κλειδώσει μια αγωνιστική πριν την λήξη του πρωταθλήματος την πρώτη θέση και το αβαντάζ των τριών βαθμών που είχε, χάνοντας με 1-2, αφού τώρα  πλέον στο παιχνίδι μπαίνει και η ομάδα της Καστοριάς, που ελπίζει σε νέο στραβοπάτημα της Ημαθίας μέσα στην Φλώρινα και αφού κερδίσουν οι ίδιοι την Κοζάνη, θα υπάρξει τριπλή ισοβαθμία από την οποία ευνοούνται και τερματίζουν πρώτοι. Σε διαφορετική περίπτωση εφόσον η Ημαθία κερδίσει, αλλά κερδίσει και η Κοζάνη εκτός, θα υπάρχει ισοβαθμία σε όλα των δυο ομάδων (Ημαθία-Κοζάνη) και σύμφωνα με τον ΚΑΠ θα διεξαχθεί απλός αγώνας κατάταξης σε ουδέτερο γήπεδο και σε περίπτωση ισόπαλου αποτελέσματος, ημίωρος παράταση και πέναλτι, εάν χρειασθούν. Εκτός και αν έρθει ισόπαλο το παιχνίδι της Ημαθίας και κερδίσει η Καστοριά ανακηρύσσεται πρώτη ομάδα η Ημαθία. Όλα λοιπόν θα κριθούν στις 29 Ιανουαρίου, όπου η Ημαθία ταξιδεύει στην ακριτική Φλώρινα και η Καστοριά υποδέχεται την Κοζάνη.

ΠΑΙΔΕΣ: ΗΜΑΘΙΑ-ΚΑΣΤΟΡΙΑ 5-1

Παίζοντας όμορφο ποδόσφαιρο οι Παίδες της Ημαθίας δεν άφησαν περιθώρια αντίδρασης στους ομόλογους της Καστοριάς και από νωρίς πήραν κεφάλι στο σκορ, όταν ο Ιωάννου με υποδειγματικό πλασέ άνοιξε το σκορ στο 17’ λεπτό. Στο 28’ ήταν η σειρά του Φωτόπουλου όταν από κοντά δεν δυσκολεύτηκε να γράψει το 2-0. Στο 32΄ο Μελιόπουλος μετά από άψογο συνδυασμό από αριστερά των παικτών της Ημαθίας, με ψύχραιμο σουτ ανεβάζει το σκορ στο 3-0. Δυο λεπτά πριν το ημίχρονο ο Τριανταφυλλόπουλος από πλάγια θέση «κρέμασε» τον τερματοφύλακα και έγραψε το 4-0. Στο β΄ μέρος με τις αλλαγές που πραγματοποίησαν οι δυο τεχνικοί, ο ρυθμός του αγώνα έπεσε, ασορτί με τον βροχερό καιρό. Απλά στο 75’ ο Μελιόπουλος με ατομική προσπάθεια γράφει το 5-0, για να έρθει τρία λεπτά αργότερα ο Διαιτητής να σφυρίξει παράβαση σε μαρκάρισμα αμυνόμενου μέσα στην περιοχή και το πέναλτι που εκτέλεσε ο Μήλιος μείωσε σε 5-1 που ήταν και το τελικό σκορ του αγώνα. Η «πιτσιρικάδες» της Ημαθίας σαφώς και έχουν δείξει μέχρι τώρα ότι δικαίως είναι στην πρώτη θέση, αφού υπάρχουν σε αυτήν ικανά ποδοσφαιρικά στελέχη που καταφέρνουν σε κάθε αγώνα να βγάζουν όμορφα πράγματα στον αγωνιστικό χώρο. Το άτυχο όμως δεύτερο ημίχρονο μέσα στη Κοζάνη ίσως αποτελέσει για τους νεαρούς παίκτες το σημείο αναφοράς για την πρώτη θέση. Διαιτητής της συνάντησης ο κ. Παυλίδης με βοηθούς τους κκ Μελτζανίδη και Ασβεστάρα.

ΗΜΑΘΙΑ: (Λυμούσης Αντ.) Σιμψερής, Περπερίδης (65’ Θεοδώρου), Ιτσκάρας, Χαραλαμπίδης, Φουρκιώτης, Τσέλιος, Φωτόπουλος (55’ Βενιόπουλος), Ντουμάνης, Μελιόπουλος, Ιωάννου, Τριανταφυλλόπουλος (70’ Λυμούσης).

ΚΑΣΤΟΡΙΑ: (Μπαχαδερόγλου Μ.) Αθανασιάδης, Νικολάου, Καραδήμος, Λουδοβάρης, πατσίκας. Ηλιόπουλος, Παπαθανασίου (34’ Ξανθόπουλος), Βαένας, Παπαδημητρίου, Μήλιος, Μιχαηλίδης.

ΝΕΟΙ: ΗΜΑΘΙΑ-ΚΑΣΤΟΡΙΑ 1-2

Αναπάντεχη ήττα γνώρισε η Μικτή Νέων Ημαθίας στην έδρα της, χάνοντας από την ψυχωμένη ομάδα της ΕΠΣ Καστοριάς με 1-2, χωρίς ωστόσο να το πληρώσει με απώλεια της πρώτης θέσης, στον 3ο όμιλο του πρωταθλήματος Προεπιλογής Εθνικών ομάδων. Παραμένει το αδιαφιλονίκητο φαβορί για την πρωτιά, αφού έτσι και αλλιώς χρειαζόταν να κερδίσει εκτός έδρας στο τελευταίο παιχνίδι στην Φλώρινα και να στραβοπατήσει η Κοζάνη μέσα στην Καστοριά.

Οι γηπεδούχοι σ' ένα ιδιαίτερα κρίσιμο βαθμολογικά παιχνίδι παρουσιάστηκαν φλύαροι επιθετικά και ουσιαστικά δεν μπόρεσαν να απειλήσουν σοβαρά την εστία του Αζέμη. Το  παιχνίδι ήταν άτεχνο, δυνατό, με λίγες καλές φάσεις μπροστά στις δύο εστίες όμως η ρευστότητα στο σκορ και το πάθος των μετέπειτα νικητών κράτησαν σε αγωνία τους φιλάθλους μέχρι την λήξη του. Και αυτό γιατί οι φιλοξενούμενοι μπήκαν στον αγωνιστικό χώρο να «κλέψουν» το παιχνίδι ώστε με συνδυασμό άλλων αποτελεσμάτων να βγούνε πρώτοι. Οι φιλοξενούμενοι έδειξαν από την αρχή ότι το παιχνίδι τους θα βασιστεί στο ατού τους τον Γεωργιάδη, ο οποίος δυστυχώς για τους γηπεδούχους «κτύπησε» στις καθυστερήσεις (90+3’) και έδωσε την νίκη στην ομάδα του μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς. Προηγουμένως ο Παντζαρτζίδης στο 39’ έβαλε την Ημαθία μπροστά στο σκορ όταν από πλάγια θέση ξέφυγε με ταχύτητα και την κατάλληλη στιγμή σούταρε και άνοιξε το σκορ γράφοντας το 1-0. Και ενώ φαινόταν ότι ήταν θέμα χρόνου να τελειώσει ο αγώνας υπέρ των γηπεδούχων, στο 74’ ο Σεργιαννίδης με δυνατό σουτ από το ύψος της περιοχής φέρνει το ματς στα ίσια ισοφαρίζοντας σε 1-1.  Και φθάνουμε στο τελευταίο 5λεπτο των καθυστερήσεων, όταν ο Γεωργιάδης στην μοναδική καλή στιγμή ξέφυγε με ταχύτητα από το κέντρο του γηπέδου και με διπλή προσπάθεια έγραψε το 1-2. Και σαν να μην έφθανε αυτό οι γηπεδούχοι μέσα σε δυο λεπτά χάνουν καταπληκτικές ευκαιρίες να ισοφαρίσουν. Έτσι στο τελικό σφύριγμα του κ. Μελτζανίδη, η εικόνα που επικρατεί στο ενωσιακό γήπεδο των Παλατιτσίων δεν περιγράφεται με λόγια. Από την μια πλευρά βουβαμάρα από τους παίκτες της Ημαθίας, οι οποίοι δεν μπορούν να πιστέψουν την μεγάλη ανατροπή και έχουν πέσει όλοι στο γήπεδο, (άλλοι κλαίνε), ενώ οι παίκτες της Καστοριάς πανηγυρίζουν την μεγάλη νίκη. Αυτά όμως έχει το ποδόσφαιρο και προσφέρει πάντα μεγάλες συγκινήσεις. Στο τέλος οι παίκτες των δυο ομάδων σε ένδειξη fair play έφυγαν αγκαλιασμένοι, εισπράττοντας το ζεστό χειροκρότημα των φιλάθλων.

ΗΜΑΘΙΑ:  (Λυμούσης Αντ.) Κωνσταντινόπουλος, Δημούλτσης, Χατζόπουλος, Νεστορόπουλος, Χρυσόπουλος (75’ Σιδηρόπουλος), Παντζαρτζίδης, Τσαλακόπουλος, Μυλωνάς, Πέϊος (48’ Ευθυμίου), Τσουλλχάη (50’ Τσιότρας).

ΚΑΣΤΟΡΙΑ: (Μπαχαδερόγλου Μ.) Αζέμης, Σιάνης (65’ Τοροσίδης), Χριστόπουλος, Ζήσης, Σαββόπουλος, Σισκόπουλος (46’ Κέντρας), Σαμαράς, Ευαγγέλου (57’ Σεργιαννίδης), Γεωργιάδης, Μηλιάτης, Χρήστου.

ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ αυστηρά η αναδημοσίευση, ολική, μερική ή περιληπτική αναπαραγωγή, η κατά παράφραση ή διασκευή των κειμένων που περιέχονται στο website
με οποιονδήποτε τρόπο (ηλεκτρονικό, μηχανικό, φωτοτυπικό, ηχογράφησης ή άλλο), χωρίς προηγούμενη γραπτή άδεια του kerkidasport.gr.

Ακολουθήστε μας: Facebook | Twitter | Youtube RSS