Β’ ΕΠΣΗ: Νέο ενδιαφέρον στην κορυφή - Η ταυτότητα της 21ης αγωνιστικής

Η Επισκοπή ήταν η μεγάλη νικήτρια στο ντέρμπι κορυφής της 21ης αγωνιστικής της Β’ ΕΠΣΗ κόντρα στα Καβάσιλα, καθώς επικράτησε με 3-1 και πλησίασε στους τρεις βαθμούς από την πρώτη θέση.

Έναν βαθμό πιο πίσω βρίσκεται το Ζερβοχώρι που κέρδισε την Λυκογιάννη με 6-1. Στο ντέρμπι της Νάουσας, ο Ολυμπιακός επικράτησε του Αχιλλέα με 2-1.

Στην Αγία Βαρβάρα, η Πατρίδα περισσότερο παραγωγική στην επίθεση, κέρδισε με 1-3.  Στην Καψόχωρα η τοπική ομάδα επικράτησε με 3-1 της Βεργίνας. Τέλος, η ΑΕΠ ηττήθηκε με 0-1 από την Ραχιά στο κοινό τους γήπεδο.

Βοηθοί: Καλλινιώτης, Αργυρίου

ΚΑΨΟΧΩΡΑ:  Γκατζούφας, Βασιλείου, Μάρκος, Τζέπης Χ. (75′ Αποστολόπουλος), Μουρατίδης (89′ Δρακούλης), Όμπιντικ, Τζέπης  (86′ Τζέπης Ν.), Στεργιούδης, Στεργιόπουλος, Μουσενίκας (89′ Ζωγράφου), Κούκλας (75′ Παπαδόπουλος)

ΒΕΡΓΙΝΑ: Ιωαννίδης Ε., Ντέντα, Μητρόπουλος Δ.-8 (88′ Εμμανουηλίδης Γ.), Τσιρέλης (46′ Ιωαννίδης Κ.), Αηδονίδης, Δούλαλας, Ρούτσι (46′ Μητρόπουλος Δ.-14), Δελτσίδης, Μανωλόπουλος (88′ Εμμανουηλίδης Ε.), Ντόβας Μ. (88′ Βενετικίδης), Πεκιαρίδης.

ΓΕΝΙΚΗ ΕΙΚΟΝΑ

Η Βεργίνα πήρε προβάδισμα με το καλησπέρα αλλά στα μέσα του πρώτου μέρους η Καψόχωρα έκανε την ανατροπή και πριν την λήξη του ημιχρόνου πήρε προβάδισμα δυο τερμάτων. Στο δεύτερο μέρος, οι γηπεδούχοι συντήρησαν το προβάδισμά τους και έφτασαν στη νίκη.

ΑΕΠ – ΡΑΧΙΑ 0-1

Σκόρερ: 48’ Παναγιωτίδης

Διαιτητής: Μπέκας

Βοηθοί:  Ζαχαριάδης, Κουτζημπασόπουλος

ΑΕΠ: Προδρόμου, Κολίτσης, Κουκλιανιώτης, Πουλόπουλος, Χολέβας, Κολμπουτσάι, Σγούρος, Βόλκος (88’ Κοσμίδης), Γιάγκογλου (63’ Σιουκιούρογλου), Πετρομελίδης (57’ Βαφειάδης), Λαναράς.

ΡΑΧΙΑ: Παπαδόπουλος, Τόκας, Κανδυλίδης, Μεντανίδης, Σιδηρόπουλος, Παρμάκας, Μιχαλόπουλος, Λαπατούρας (57’ Γκίτσιος), Παναγιωτίδης, Συμπεθέρης, Βόλτης (90’ Βύζας).

Στις λεπτομέρειες κρίθηκε το ματς στην Ραχιά. Το πρώτο μέρος δεν είχε γκολ. Στο ξεκίνημα του β’ μέρους η Ραχιά έφτασε στο γκολ και κράτησε μέχρι το τελευταίο σφύριγμα το προβάδισμά της.

ΑΓΙΑ ΒΑΡΒΑΡΑ - ΠΑΤΡΙΔΑ 1-3

Σκόρερ: 13’ Καλαϊτζίδης Ν. 0-1, 27′ Χαλβατζής  1-1, 40′ Κούβαρος  1-2, 54′ Καλαϊτζίδης Ν. 1-3

Διαιτητής: Νησελίτης

ΒοηθοΊ: Γκόγκος, Παπαντώνης

ΑΓΙΑ ΒΑΡΒΑΡΑ:  Ποστολιτσίνι, Τσιλώνης Π., Μοτσιόπουλος (72′ Λίβας Α.), Τσίλης, Δάμτσιος, Τσιουγγαρής, Χαλβατζής, Παπαδόπουλος (85′ Δαδόπουλος), Ρίσσου, Υγρόπουλος (72′ Στήθος), Χατζηκυριακίδης (63′ Δίπλας)

ΠΑΤΡΙΔΑ:  Λίκα, Σαΐπι, Κούβαρος (89′ Καλαϊτζίδης Δ.), Μπουρδάνος (89′ Γκόγκος), Παπαδόπουλος Α., Παπαδόπουλος Κ. (59′ Σπανός), Τσουλχάι, Καλαϊτζίδης Ν. (76′ Κώτελης), Μωυσίδης, Σιδηρόπουλος (89′ Βόλκος), Καλαϊτζίδης Λ.

Στο πρώτο μέρος, η Πατρίδα άνοιξε το σκορ νωρίς αλλά μέσα του ημίχρονου η Αγία Βαρβάρα ισοφάρισε. Πέντε λεπτά πριν την ανάπαυλα οι φιλοξενούμενοι πήραν ξανά προβάδισμα και στις αρχές του β’ μέρους προηγήθηκαν με 1-3. Από εκεί και μέχρι το τέλος, η Πατρίδα συντήρησε το προβάδισμά της και πήρε το ματς.

ΕΠΙΣΚΟΠΗ – ΚΑΒΑΣΙΛΑ 3-1

Σκόρερ: 13’ Χατζηιωαννίδης 1-0, 41’ Μωυσίδης 2-0, 48’ Δήμου Β 3-0, 79’ Κίτσας 3-1

Διαιτητής: Παπαργυρίου

Βοηθοί: Ζουρνατζίδης, Τσίτσης

ΕΠΙΣΚΟΠΗ: Ηλιάδης, Χατζηιωαννίδης, Μουζάκι, Μωυσίδης, Ιωαννίδης Θ. (90’ Γκότσης), Δήμου Ι. (68’ Καρυπίδης Σ), Χαλντέντα, Στυλιανού, Δήμου Β. (90’ Σκεντερίδης), Ορφανίδης (90’ Λιθοξόπουλος), Καρυπίδης.

ΚΑΒΑΣΙΛΑ: Αποστολίδης, Τεντσογλίδης (77’ Δούμας), Πάτρας Ρ., Μουρατίδης, Τσορακλίδης (46’ Μούζι), Καρατάσιος, Ασλάνογλου, Μπρίνιας, Ντινόπουλος, Κίτσας, Γατόπουλος (68’ Μάρκου).

Στο ντέρμπι της ημέρας, η Επισκοπή προηγήθηκε νωρίς και πριν το ημίχρονο διπλασίασε τα τέρματά της. Με αέρα δυο γκολ, η Επισκοπή έφτασε στο 3-0 στο ξεκίνημα του β’ μέρους και εκεί «κλείδωσε» τη νίκη. Τα Καβάσιλα προσπάθησαν στο υπόλοιπο διάστημα και μείωσαν σε 3-1.

ΖΕΡΒΟΧΩΡΙ – ΛΥΚΟΓΙΑΝΝΗ 6-1

Σκόρερ: 5’ Γκουρκούτας 1-0, 9’ Παντζαρτζίδης 2-0, 16’ Λούρης 3-0, 23’ & 35’ Τηλκερίδης 5-0, 55’ Πατσιαβούρας 6-0, 89’ Σακαλής Μ 6-1.

Διαιτητής: Γκαλαΐτσης

Βοηθοί: Σαββίδης, Χρυσόπουλος

ΖΕΡΒΟΧΩΡΙ: Γαϊτανίδης, Πατσιαβούρας, Λούρης, Γκουργκούτας, Γαϊτανίδης Α., Τηλκερίδης Π. (51’ Μήτρου Σ) , Παντζαρτζίδης (42’ Μπρίτσιος), Πρόιος, Μήτρου Π (46’ Δάγγας), Χαραλαμπίδης (40’ Κεχαΐδης), Μούσιος.

ΛΥΚΟΓΙΑΝΝΗ: Αναστάσης, Σακαλής, Μεντεμεντζόγλου, Μπάλμι, Σωτηρίου, Ορφανίδης, Σακαλής Μ., Μπαξεβάνης, Κοτσαγκόγκος, Παυλίδης, Μαντζουρίδης.

Οι γηπεδούχοι «καθάρισαν» το ματς από το πρώτο μέρος. Σημείωσαν στο πρώτο 45λεπτο πέντε γκολ και πέτυχαν άλλο ένα στο β’ μέρος. Η Λυκογιάννη μείωσε σε 6-1 λίγο πριν το τέλος.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ – ΑΧΙΛΛΕΑΣ  2-1

Σκόρερ: 18′ Κωνσταντινίδης Β. 1-0, 27′ Μάινος 2-0, 42′ Γκογκόπουλος 2-1

Διαιτητής: Παζαρτζικλής

Βοηθοί: Χαλατζιούκας, Ευθυμιάδης

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Αντιφάκος, Κολτσάκης, Μήτσικας Αν., Μπλιάτκας Α., Σερδαρίδης Γ., Κωνσταντινίδης, Σύρκος (86′ Ζάχος), Μήτσικας Αλ., Λίγγος (77′ Λένος), Κωνσταντινίδης Γ. (56′ Σάκκος), Μάινος

ΑΧΙΛΛΕΑΣ:  Καζεπίδης, Παπαδής, Τράιος, Αλατσίδης (75′ Μπράτσης, Κούτης, Τσαγκεράς, Πετρακίδης, Μάκης, Γαλανός, Βαρθολομαίος (82′ Εξαρχόπουλος), Γκογκόπουλος.

Ο Ολυμπιακός μπήκε αποφασιστικά στο ματς και στο πρώτο ημίωρο απέκτησε προβάδισμα δυο γκολ. Λίγο πριν το ημίχρονο, ο Αχιλλέας μείωσε σε 2-1 και μπήκε ξανά στο ματς. Στο δεύτερο μέρος, οι γηπεδούχοι κράτησαν το 2-1, παρά τις προσπάθειες του Αχιλλέα και πήραν τη νίκη.