Β' ΕΠΣΗ: Το πανόραμα της 7ης αγωνιστικής

Συνέχισε το επιτυχημένο σερί του το Ζερβοχώρι, στην 7η αγωνιστική της Β' ΕΠΣΗ, κερδίζοντας με 6-0 την Ραχιά και μετρώντας πλέον πέντε νίκες και μια ισοπαλία σε έξι παιχνίδια (έκανε και το ρεπό του).

Κοντά του, στον βαθμολογικό πίνακα, βρίσκονται τα Καβάσιλα που νίκησαν 4-0 τον Αχιλλέα Νάουσας και η Επισκοπή που επικράτησε 2-0 της Λυκογιάννης.

Έδαφος έχασε η Πατρίδα που έμεινε στο 1-1 στη Νάουσα με τον Ολυμπιακό και υποχώρησε στην τέταρτη θέση. Μαζί της βρέθηκε και η Αγία Βαρβάρα που κέρδισε με 1-0 τη Βεργίνα.

Τέλος, η ΑΕΠ Βέροιας επιβλήθηκε με 4-1 τον Άχθο Αρούρη και πήρε τους πρώτους της βαθμούς.

Βοηθοί: Αργυρίου, Ζαχαριάδης

ΑΓΙΑ ΒΑΡΒΑΡΑ: Λίβας, Κυριακίδης (55’ Σπανός), Τσιλώνης Π, Δάμτσιος, Τσίλης, Τσιλώνης Ε. (55’ Χαλβατζής), Μοτσιόπουλος, Τσιουγγαρής, Παπαδόπουλος, Μαραβελάκης (88’ Δίπλας), Σολάκογλου (88’ Τσακαλίδης).

ΒΕΡΓΙΝΑ: Ιωαννίδης, Καραγαβριηλίδης, Κατσαβός, Τσιρέλης, Ντέντα, Παπαδόπουλος, Ρούσι, Δεπτσίδης, Πεκιαρίδης, Μανωλόπουλος, Λιλιόπουλος (46’ Ντόβας).

ΓΕΝΙΚΗ ΕΙΚΟΝΑ

Στο γκολ κρίθηκε το παιχνίδι στην Αγία Βαρβάρα. Παρά τις προσπάθειές τους, οι γηπεδούχοι δεν κατόρθωσαν να σημειώσουν γκολ νωρίς ενώ ούτε οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να στείλουν την μπάλα στα δίχτυα. Στο τελευταίο δεκάλεπτο όμως η Αγία Βαρβάρα ευτύχησε να σκοράρει και να πάρει τη νίκη και τους τρεις βαθμούς.

ΕΠΙΣΚΟΠΗ – ΛΥΚΟΓΙΑΝΝΗ 2-0

Σκόρερ: 27’ Στυλιανού, 39’ Δήμου Β

Διαιτητής: Νησελίτης

Βοηθοί: Μπέκας, Μητρόπουλος

ΕΠΙΣΚΟΠΗ: Ηλιάδης, Χατζηιωαννίδης, Αγιάζι, Μωυσίδης (65’ Ιωαννίδης), Καρυπίδης Σ (65’ Ιωαννίδης Κ), Δήμου Σ, Χαραλαμπίδης, Δήμου Β., Στυλιανού, Ορφανίδης, Καρυπίδης Δ. (78’ Ιωαννίδης Θ)

ΛΥΚΟΓΙΑΝΝΗ: Κουτσούκης, Μαραντίδης, Θεοδώρου, Μπαλτζής, Σωτηρίου, Σακαλής Α., Μάρκου, Σακαλής Μ., Κοτσαγκόγκος, Παυλίδης, Κουλούσης.

Η Επισκοπή είχε τον έλεγχο και σημείωσε δυο γκολ στο πρώτο μέρος. Στο δεύτερο μέρος οι γηπεδούχοι συντήρησαν το προβάδισμά τους ενώ οι φιλοξενούμενοι δεν βρήκαν τρόπο να αντιδράσουν.

ΖΕΡΒΟΧΩΡΙ – ΡΑΧΙΑ 6-0

Σκόρερ: 31’ & 68’ Λούρης, 44’ & 49’ Τηλκερίδης Π., 59’ Παντζαρτζίδης, 78’ Γαϊτανίδης Γ

Διαιτητής: Παζαρτζικλής

Βοηθοί: Πιπερίδης, Ραφαηλίδης

ΖΕΡΒΟΧΩΡΙ: Γαϊτανίδης Ι. (73’ Μούτσιος), Πρόιος, Παντζαρτζίδης (59’ Παπαδόπουλος), Γαϊτανίδης Α. (46’ Μαζέλιου), Κεχαΐδης (65’ Γαϊτανίδης Γ), Χαραλαμπίδης (65’ Δάγγας), Χατζηγεωργίου, Τηλκερίδης Π., Σκαρλάτος, Τηλκερίδης Δ., Λούρης.

ΡΑΧΙΑ: Παπαδόπουλος, Μεντανίδης, Πατάκης (53’ Βύζας), Βόλτης, Κανδυλίδης (76’ Καριωτούδης), Παρμάκας, Τόκας, Γκανιός, Σταυριανίδης, Γκουργκούτας, Λιλιόπουλος.

Την 5η του νίκη σημείωσε την Κυριακή το Ζερβοχώρι. Προηγήθηκε με 2-0 της Ραχιάς στο πρώτο μέρος και σημείωσε άλλα τέσσερα τέρματα στην επανάληψη.

ΚΑΒΑΣΙΛΑ – ΑΧΙΛΛΕΑΣ ΝΑΟΥΣΑΣ 4-0

Σκόρερ: 2’ Ισλάμι, 58’ & 83’ Κίτσας, 75’ Γατόπουλος.

Διαιτητής: Γκαλαΐτσης

Βοηθοί: Ζουρνατζίδης, Χρυσόπουλος

ΚΑΒΑΣΙΛΑ: Αποστολίδης, Χασάν (58’ Γατόπουλος), Τεντσογλίδης, Πάτρας Κ. (75’ Πάτρας Γ), Ασλάνογλου, Δούμας (58’ Μπρίνιας), Μαργαρίτης, Ντινόπουλος, Ισλάμι (75’ Τσίπης), Νούζι (70’ Καρατάσιος), Κίτσας.

ΑΧΙΛΛΕΑΣ: Ζήρας, Μπράτσης (39’ Γκότσης), Παρηγορίδης, Παπαδής, Βαρθολομαίος (65’ Κόττης), Καρούτσος, Κακούδης, Τράιος, Μάκης, Κοκοφιάδης, Τζίλης.

Η Καβάσιλα προηγήθηκε στο πρώτο ημίχρονο αλλά δεν κατάφερε να φτάσει στο δεύτερο γκολ. Στο δεύτερο μέρος όμως, οι παίκτες της σημείωσαν άλλα τρία τέρματα και οδήγησαν την ομάδα τους σε μια άνετη επικράτηση.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΝΑΟΥΣΑΣ – ΠΑΤΡΙΔΑ 1-1

Σκόρερ: 76’ Μάινος 1-0, 93’ Παπαδόπουλος 1-1

Διαιτητής: Μελτζανίδης

Βοηθοί: Χαλατζιούκας, Καλλινιώτης

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ:  Αντιφάκος, Κατσαράκης, Σαράφης, Μπλιάτκας, Μήτσικας, Σύρκος (80’ Λίγγος), Μήτσικας Α, Νικόλοφ, Βαρβέρης (57’ Μπλιάτκας), Χαρατσίδης (51’ Μάινος), Σεπιτάνος Μ (80’ Σεπιτάνος Κ).

ΠΑΤΡΙΔΑ: Λίκα, Σαΐπι, Μωυσίδης, Κρεμλίδης (60’ Σιδηρόπουλος), Κώτελης, Καλαϊτζίδης Δ., Τούσα, Παπαδόπουλος, Καλαϊτζίδης Ν., Καλαϊτζίδης Λ., Λέκα.

ΓΕΝΙΚΗ ΕΙΚΟΝΑ:

Αμφίρροπο παιχνίδι σε όλη του την διάρκεια. Χωρίς τέρματα το πρώτο μέρος. Με την Πατρίδα να έχει δυο δοκάρια, ο Ολυμπιακός Νάουσας άνοιξε το σκορ στο 76’ και κράτησε μέχρι τις καθυστερήσεις το προβάδισμά του. Στο 93’ η Πατρίδα έφτασε στην ισοφάριση και πήρε τον βαθμό.

ΑΕΠ – ΑΧΘΟΣ ΑΡΟΥΡΗΣ 4-1

Σκόρερ: 16’ Ματελόπουλος 0-1, 49’ Παπαγεωργόπουλος 1-1, 65’ Γιάγκογλου 2-1, 80’ Παπαγεωργόπουλος 3-1, 82’ Κολμπουτσάι 4-1

Διαιτητής: Γκόγκας

Βοηθοί: Χαραλαμπίδης, Μουρατίδης

ΑΕΠ: Προδρόμου, Χολέβας, Κουκλανιώτης, Μωυσίδης, Κουτσαντάς, Σιουκιούρογλου (75’ Καραγιάννης), Πετρομελίδης (46’ Βαφειάδης), Γιάγκογλου (85’ Βόλκος), Παπαγεωργόπουλος, Κολμπουτσάι, Παπαδόπουλος.

ΑΧΘΟΣ ΑΡΟΥΡΗΣ: Μυλωνάς, Μεταλλίδης (61’ Πύρκας), Αμαραντίδης, Ράπτης, Κουβατσίδης, Πελεκίδης, Βύζας, Στριμπίνος, Καραγιάννης, Ματελόπουλος (85’ Λουκίδης), Κοτζαχρήστος (50’ Τσιλίδης).

Ο Άχθος Αρούρης άνοιξε στο πρώτο τέταρτο το σκορ και κράτησε για ένα ημίχρονο το προβάδισμά του. Η ΑΕΠ αντέδρασε στο δεύτερο μέρος και εκτός από την ισοφάριση σημείωσε άλλα τρία γκολ και έφτασε στην πρώτη της φετινή νίκη.