Β' ΕΠΣΗ: Η ταυτότητα της 5ης αγωνιστικής

Αμετάβλητη έμεινε η κορυφή του βαθμολογικού πίνακα στην Β’ κατηγορία μετά τα παιχνίδια της 5ης αγωνιστικής.

Η πρωτοπόρος ομάδα του Ζερβοχωρίου (φωτο) κέρδισε την Καψόχωρα με 3-0 και διατηρήθηκε στην 1η θέση, Καβάσιλα και Πατρίδα προχώρησαν με νίκες.

Βοηθοί: Πιπερίδης, Χαραλαμπίδης

ΑΧΙΛΛΕΑΣ: Ζήρας, Τζίλης, Μπράτσης, Παρηγορίδης, Παπαδής, Μάκης, Αλατσίδης (68’ Γκότσης), Καρούτσος, Γκογκόπουλος, Κοκοφιάδης (81’ Κακούδης), Γκουντής (68’ Καντερίτσκας)

ΠΑΤΡΙΔΑ: Λίκα, Σαΐπι, Σιδηρόπουλος (29’ Καλαϊτζίδης Ν), Τσουλχάι (88’ Καγκελίδης), Μωυσίδης (88’ Ορφανίδης), Κρεμλίδης (46’ Λέκα), Κώτελης, Τόκας (46’ Καλαϊτζίδης Λ), Καλαϊτζίδης Δ., Τούσα, Παπαδόπουλος.

ΓΕΝΙΚΗ ΕΙΚΟΝΑ

Στο πρώτο μέρος οι γηπεδούχοι πήραν νωρίς το προβάδισμα και το συντήρησαν έως την ανάπαυλα. Στο δεύτερο μέρος όμως η Πατρίδα έκανε την ανατροπή. Οι παίκτες της έψαξαν το γκολ, έφτασαν στην ισοφάριση και με δεύτερο τέρμα πήραν και τη νίκη.

ΑΕΠ – ΑΓΙΑ ΒΑΡΒΑΡΑ 0-1

Σκόρερ: 85’ Σολάκογλου

Διαιτητής: Γκόγκας

Μουρατίδης, Ζαχαριάδης

ΑΕΠ: Προδρόμου (88’ Λαμπριανίδης), Χολέβας, Παπουλίδης, Μωυσίδης, Κολμπουτσάι, Παπαγεωργόπουλος, Βαφειάδης, Κουτσαντάς, Γιάγκογλου (60’ Καραγιάννης), Πετρομελίδης (70’ Βόλκος), Παπαδόπουλος (87’ Χατζηαντωνίου.

ΑΓΙΑ ΒΑΡΒΑΡΑ: Λίβας, Κυριακίδης (55’ Σπανός), Τσιλώνης Π, Δάμτσιος, Τσίλης, Τσιλώνης Ε. (74’ Τσιάτσης), Μουτσιόπουλος, Τσιουγκαρής (84’ Σολάκογλου), Χαλβατζής (55’ Ρίσσου), Παπαδόπουλος (74’ Τσακαλίδης), Μαραβελάκης.

Σε γενικές ισορροπημένο παιχνίδι που έδειχνε ότι πάει για ισοπαλία. Η Αγία Βαρβάρα πέντε λεπτά πριν το τέλος σημείωσε τέρμα και πήρε το ματς στις λεπτομέρειες.

ΕΠΙΣΚΟΠΗ – ΡΑΧΗ 1-0

Σκόρερ: 16’ Δήμου Β

Διαιτητής: Γκαλαΐτσης

Βοηθοί: Χαλατζιούκας, Αργυρίου

ΕΠΙΣΚΟΠΗ: Ηλιάδης, Χατζηιωαννίδης, Μωυσίδης, Χαλντέντα, Ιωαννίδης Θ, Δήμου Ι, Χαραλαμπίδης (60’ Καρυπίδης Σ), Ορφανίδης, Δήμου Β (85’ Σκεντερίδης), Ιωαννίδης Κ. (51’ Στυλιανού), Καρυπίδης.

ΡΑΧΗ: Παπαδόπουλος, Μεντανίδης, Πατάκης, Σιδηρόπουλος, Βόλτης (88’ Γκανιός), Σταυριανίδης (85’ Λιλιόπουλος), Γκουργκούτας, Κανδυλίδης, Παρμάκας, Τούφας, Τσολαΐδης (76’ Γκανιός Ι), Τόκας.

Στο γκολ κρίθηκε το παιχνίδι στην Επισκοπή. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν νωρίς στο σκορ και διατήρησαν το προβάδισμά τους έως το τέλος παρά την προσπάθεια της Ράχης να φτάσει στην ισοφάριση.

ΖΕΡΒΟΧΩΡΙ – ΚΑΨΟΧΩΡΑ 3-0

Σκόρερ: 16’, 36’, 38’ Τηλκερίδης Π.

Διαιτητής: Μαλούτας

Βοηθοί:  Γκόγκος, Παπαντώνης

ΖΕΡΒΟΧΩΡΙ: Γαϊτανίδης, Πρόιος, Χατζηγεωργίου (65’ Μπρίτσος), Παντζαρτζίδης, Γαϊτανίδης Α. (50’ Μαζέλιου), Κεχαΐδης, Μούτσιος (76’ Δάγγας), Χαραλαμπίδης (76’ Φωτιάδης), Γαϊτανίδης Γ., Τηλκερίδης Π (50’ Τηλκερίδης Δ), Σκαρλάτος.

ΚΑΨΟΧΩΡΑ: Γκατζούφας, Μάρκος, Μουρατίδης, Γεωργάκης, Παπαδόπουλος (13’ Στεργιούδης Δ), Μαρτσέλος (68’ Δρακούλης), Όμπιντικ, Τζέπης (75’ Στεργιόπουλος), Τζέπης Χ. (46’ Τζέπης Ν), Μουσενίκας, Καλαμιώτης.

Το Ζερβοχώρι με τρία γκολ στο πρώτο μέρος, δημιούργησε σημαντικό προβάδισμα στο σκορ και το συντήρησε μέχρι το τέλος. Οι γηπεδούχοι έχασαν πέναλτι στο 27’ με τον Χατζηγεωργίου και οι φιλοξενούμενοι στο 70’ με τον Τζέπη.

ΚΑΒΑΣΙΛΑ – ΒΕΡΓΙΝΑ 5-1

Σκόρερ: 7’ Μανωλόπουλος 0-1, 40’ Ασλάνογλου 1-1, 52’ Γατόπουλος 2-1, 83’ Μαργαρίτης 3-1, 85’ Γατόπουλος 4-1 και 88’ Ισλάμι 5-0

Διαιτητής: Μελτζανίδης

Βοηθοί: Γιαγκιτζόγλου, Ζουρνατζίδης

ΚΑΒΑΣΙΛΑ: Αποστολίδης, Τσορακλίδης, Ντινόπουλος (39’ Μπρίνια), Πάτρας, Καρατάσιος (31’ Πάτρας Ρ), Ασλάνογλου, Ισλάμι, Νούζι (79’ Δούμα), Γατόπουλος, Χασάν, Μαργαρίτης.

ΒΕΡΓΙΝΑ: Ιωαννίδης, Καραγαβριηλίδης (67’ Παπαδόπουλος), Ντόβας Κ., Αηδονίδης, Τσιρέλης, Μπλούκας, Ρούσι (66’ Δούλαλας), Ντέντα, Μανωλόπουλος, Πεκιαρίδης (57’ Λιόλιος, 80’ Ιωαννίδης), Ντόβας Μ. (66’ Λιλιόπουλος)

Το πρώτο μέρος ήταν αμφίρροπο. Η Βεργίνα προηγήθηκε νωρίς αλλά η Καβάσιλα λίγο πριν το ημίχρονο ισοφάρισε. Στο δεύτερο μέρος οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν νωρίς και στο τελευταίο δεκάλεπτο σημείωσαν άλλα τρία τέρματα κι έδωσαν έκταση στη νίκη τους. Δέκα λεπτά πριν το τέλος τραυματίστηκε ο ποδοσφαιριστής της Βεργίνας Λιόλιος και μεταφέρθηκε στο νοσοκομείο.

ΛΥΚΟΓΙΑΝΝΗ – ΑΧΘΟΣ ΑΡΟΥΡΗΣ 2-0

Σκόρερ: 16’ Κοτσαγκόγκος, 95’ Μεντεμετζόγλου

Διαιτητής: Νησελίτης

Βοηθοί: Βαλκάνος, Τσίτσης

ΛΥΚΟΓΙΑΝΝΗ: Παντέλι, Μαραντίδης, Κοτσαγκόγκος, Θεοδώρου, Σωτηρίου, Μπάλμι, Μπουκλάς, Σακαλής Α, Μάρκου, Κουλούσης (84’ Μεντεμετζόγλου), Σακαλής Μ.

ΑΧΘΟΣ ΑΡΟΥΡΗΣ: Μυλωνάς, Κουβατσίδης (46’ Πελεκίδης), Τσέος (75’ Στριμπίνος), Τσιρέλας, Αμαραντίδης, Στριμπίνος, Σιμόνι, Μεταλλίδης, Κοτζαχρήστος (80’ Παπαγεωργίου), Καραγιάννης (80’ Λουκίδης), Αντωνίου (56’ Βύζας).

Οι γηπεδούχοι πήραν προβάδισμα πολύ νωρίς και το συντήρησαν σε όλο το παιχνίδι παρά τις προσπάθειες των φιλοξενούμενων να φτάσουν στην ισοφάριση. Στις καθυστερήσεις η Λυκογιάννη σημείωσε και δεύτερο γκολ.