SL2: Ακάθεκτος ο Πανσερραϊκός, πέρασε από τη Ρόδο ο Απόλλων Πόντου!

Ο Πανσερραϊκός έφυγε νικητής από την έδρα του Θεσπρωτού (2-0) και συνεχίζει να οδηγεί την κούρσα του Βορείου ομίλου στη Super League 2, την ίδια στιγμή που ΑΕΛ και Νίκη Βόλου επέστρεψαν στις νίκες κόντρα σε Ηρακλή Λάρισας (3-0) και Μακεδονικό (2-0) αντίστοιχα.

Τέλος, ο Απόλλων Πόντου πήρε ένα πολύ σημαντικό διπλό στην έδρα του Διαγόρα με 1-0, δυσκολεύοντας ακόμα περισσότερο την προσπάθεια της ΒΕΡΟΙΑΣ για την παραμονή στην κατηγορία.

Θεσπρωτός-Πανσερραϊκός 0-2

Την 12η συνεχόμενη νίκη του πέτυχε ο Πανσερραϊκός, ο οποίος επικράτησε με 1-0 του Θεσπρωτού και βρίσκεται στο +9 από τη δεύτερη θέση, κρατώντας τη θέση ανόδου στα χέρια του. Σε ένα παιχνίδι όπου η ομάδα των Σερρών είχε ευκαιρίες αλλά δυσκολεύτηκε αρκετά στο να βρει γκολ, βρήκε τρόπο να ανοίξει το σκορ στο 38ο λεπτό χάρη στο γκολ του Σαϊντ. Μέχρι και το τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων στο 90λεπτο, όλα έδειχναν πώς το σκορ θα έμενε στο 1-0, ωστόσο οι φιλοξενούμενοι κέρδισαν πέναλτι και με εκτέλεση του Κανίς, έκαναν το 2-0 που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα.

Σκόρερ: 38' Σαϊντ, 90+4' (π.) Κανίς

Θεσπρωτός (Ρότσα): Τσιμόπουλος, Ντόντης, Μαρτίνεζ, Ρούσης, Κωνσταντίνου, Πανταζέλος (82′ Ραστόκα), Μίγγος (70′ Οικονομίκος), Κουέβας (82′ Σάνι), Χατζάκος (70′ Τρομπούκης), Μπίκας (70′ Λύγκας), Δρίτσας.

Πανσερραϊκός (Δερμιτζάκης): Κατσίκας, Ζέρης, Λυμπεράκης, Καρασαλίδης, Παντεκίδης, Θυμιάνης (76′ Παπάζογλου), Στάικος, Κατσαντώνης (90′ Αυλωνίτης), Μούργος (76′ Μασκανάκης), Σαΐντ (90′ Αλί Μπάμπα), Μπαΐροβιτς (61′ Κανίς).

Διαγόρας Ρόδου-Απόλλων Πόντου 0-1

Μεγάλη βαθμολογική... ανάσα πήρε ο Απόλλωνας Πόντου καθώς επικράτησε του Διαγόρα με 1-0 στην Ρόδο. Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν αποφασισμένοι στο παιχνίδι και κατάφεραν να βρουν το πολυπόθητο γκολ στο 38ο λεπτό, όταν ο Μαγκάκης έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του για το 1-0. Ο Απόλλωνας ωστόσο έφτασε κοντά και σε δεύτερο γκολ, στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου, όμως η εκτέλεση φάουλ του Κωστίκα σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι. Μάλιστα οι φιλοξενούμενοι διαμαρτυρήθηκαν έντονα ότι η μπάλα πέρασε τη γραμμή αλλά ο διαιτητής έδειξε να συνεχιστεί το ματς. Τελικά μέχρι το φινάλε της αναμέτρησης δεν άλλαξε κάτι, με τον Απόλλωνα Πόντου να φτάνει τους 16 βαθμούς και να βγαίνει εκτός της επικίνδυνης ζώνης.

Σκόρερ: 38' (αυτ.) Μαγκάκης

Διαγόρας (Βελιτζέλος): Μπίντσης, Μαγκάκης, Μανιώτης (78′ Μπούμπας), Γιανναράκης, Τάτσης, Παπαϊωάννου (70′ Αρίας), Τσιαντούλας (78′ Πετράκης), Λούκιτς (70′ Βουργουτζής), Παραστατίδης (78′ Παραστατίδης), Σταμένκοβιτς, Μανιάς.

Απόλλων Πόντου (Καλαϊτζίδης): Πίτκας (46′ λ.τ Πενταράκης), Δαλιανόπουλος, Ντιαλόσι, Αμαραντίδης, Αμπουντού, Τσαγκαλίδης, Μουμίν, Καλογέρης, Κωστίκα (72′ Μπελεβώνης), Εσαλό, Ντοναλντόνι (87′ Λαμπίρης).

Ηρακλής Λάρισας-ΑΕΛ 0-3

Μετά από δύο συνεχόμενες ήττες, η ΑΕΛ κατάφερε να επιστρέψει στα τρίποντα καθώς ήταν η μεγάλη νικήτρια στο τοπικό ντέρμπι με τον Ηρακλή Λάρισας. Ο Παπαγεωργίου ήταν ο άνθρωπος που έκανε το 1-0 στο 32ο λεπτό και άνοιξε τον δρόμο για το σημαντικό διπλό των «βυσσινί». Στη συνέχεια ο Ογκμπόε ευστόχησε από τα έντεκα βήματα στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου, ανεβάζοντας τον δείκτη του σκορ στο 2-0 ενώ το τελικό 3-0 διαμόρφωσε στο 78ο λεπτό ο Τσιριγώτης με ωραίο πλασέ νίκησε τον Φαρμάκη. Με το τελευταίο σφύριγμα, η ΑΕΛ έφτασε τους 31 βαθμούς, προσπέρασε την Αναγέννηση Καρδίτσας και είναι στη δεύτερη θέση και στο -9 από την κορυφή.

Σκόρερ: 32' Παπαγεωργίου, 45+1' (π.) Ογκμπόε, 78' Τσιριγώτης

Ηρακλής Λάρισας (Χατζηλιάδης): Φαρμάκης, Γκαλίτσιος, Γιαννίτσης, Γκουγκούδης, Μπαλαμιώτης, Χατζής, Λεσάι, Λούκας Γκαρσία, Κέρι, Λίταινας, Κάσας.

ΑΕΛ (Γκουτσίδης): Σουλούκος, Θ. Παπαγεωργίου, Μαϊδανός, Ηλιάδης, Γκοτζαμανίδης, Κ. Παπαγεωργίου, Πλέγας, Θωμαΐδης, Νικολίας, Νίνο, Όγκμποε (75′ Τσιριγώτης).

Νίκη Βόλου-Μακεδονικός 2-0

Στο ίδιο μήκος κύματος με την ΑΕΛ ήταν και η Νίκη Βόλου καθώς αγνοούσε τη νίκη για δύο αγωνιστικές, ωστόσο κόντρα στον Μακεδονικό βρήκε τον δρόμο προς το τρίποντο. Βέβαια για να συμβεί αυτό συνάντησε δυσκολίες, με τον Μακεδονικό να κρατάει το 0-0 μέχρι το τέλος του ημιχρόνου, με τον Κρητικό να βλέπει το σουτ του να σταματάει στο δοκάρι του Γουναρίδη στις καθυστερήσεις του 45λεπτου. Τελικά ο Τζιώρας με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα στο 52' για το 1-0 ενώ ο Κρητικός αυτή τη φορά ευστόχησε και στο 62' έκανε το 2-0. Η ομάδα του Βόλου διατήρησε το προβάδισμα μέχρι το τέλος του αγώνα και έτσι σκαρφάλωσε στην 4η θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Σκόρερ: 52' Τζιώρας, 62' Κρητικός

Νίκη Βόλου (Ελευθερόπουλος): Μπάγιτς, Αναστασίου, Κάσσος, Ανδρέου, Λογαράς (66′ λ.τ Γρομητσάρης), Παναγιωτίδης, Γαβριηλίδης, Κυριακίδης (82′ Μέτσε), Κρητικός (82′ Κριμιτζάς), Τζιώρας (66′ Τσουκαλάς), Ολαϊθόλα (60′ Ροχάνο).

Μακεδονικός (Γ. Αμανατίδης): Γουναρίδης, Μπρατσιάνι (83′ Ντούα), Λισγάρας, Σαραγιώτης, Ουνγιαλίδης (66′ Τσιλιγγίρης), Παναγιωτούδης, Γκέντσογλου, Σιατραβάνης, Τσουκάνης, Ζαφειράκης (60′ Γαρύφαλλος), Σιμόνι (60′ Σαραντίδης).