Ανταγωνιστική για ένα ημίχρονο απέναντι στην πρωτοπόρο ΑΕΛ η Μελίκη
  • Διαβάστηκε 851 φορές

Εκ των προτέρων είχε δύσκολη αποστολή η ομάδα της Μελίκης απέναντι στην πρωτοπόρο και αήττητη ομάδα της ΑΕΛ και φυσιολογικά γνώρισε την ήττα με σκορ 65-89, στο πλαίσιο της 15ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος μπάσκετ της Γ' εθνικής κατηγορίας ανδρών.

Οι φιλοξενούμενοι επέβαλαν από τα πρώτα λεπτά το ρυθμό τους, ανέβαζαν συνεχώς την απόδοση τους και έφτασαν σε μια εύκολη και δίκαιη νίκη, χάρη κυρίως στο ξέσπασμα τους στην αρχή της επανάληψης. Μαυρίδης με 16 και Κοτζαμπάσης με 13 πόντους ξεχώρισαν από τους γηπεδούχους.

Η ομάδα της Ημαθίας μετά από τρεις συνεχόμενες ήττες καλείται να αντιδράσει, αρχής γενομένης από την επόμενη αναμέτρηση με αντίπαλο την ομάδα της Νίκης την ερχόμενη Κυριακή στο Βόλο.

Αύξησαν το νικηφόρο σερί τους Πρωτέας Γρεβενών και Αίολος Αστακού που κέρδισαν εύκολα Καρδίτσα και Μεταμόρφωση Βόλου αντίστοιχα.

Πήρε το ντέρμπι η Καστοριά απέναντι στο Αγρίνιο, καλύπτοντας μάλιστα και την διαφορά του πρώτου γύρου και παρέμεινε στην 3η θέση.

Στο τοπικό ντέρμπι της Κοζάνης οι Διόσκουροι επιβλήθηκαν εύκολα του Ηρακλή, ενώ Σιάτιστα και Βόνιτσα είχαν εύκολο έργο απέναντι σε Πανεδεσσαϊκό και Νίκη Βόλου αντίστοιχα.

ΜΕΛΙΚΗ-ΑΕΛ 65-89
Δεκάλεπτα: 23-26, 36-43, 49-74, 65-89
Διαιτητές: Δαμίγος-Γαζέτας
ΜΕΛΙΚΗ (Ασλανίδης): Λιόλιος 10(2), Γιαννόπουλος, Παυλίδης, Παπαδόπουλος 2, Καρατζάς 2, Κοτζαμπάσης 13(2), Λέφας 8, Παραπούρας 5, Τζουνόπουλος 8, Ρογγότης 1, Μαυρίδης 16.
ΑΕΛ (Παπαδόπουλος): Βλαχούλης 3, Σαριμπαλίδης 14(3), Τσιλούλης 16, Τσούτσος 15(1), Μηλιώνης 5(1), Κουρής, Σταυρόπουλος 13(4), Πλιάγκας 2, Πολίτης 10(2), Ψάλτου 9, Κούκας 2.