Α' ΕΚΑΣΚΕΜ: Πέρασαν από την Αλεξάνδρεια οι Αετοί - Ήττα για Ζαφειράκη, νίκη για ΑΟΚ
  • Διαβάστηκε 345 φορές

Με τις αναμετρήσεις της 15ης αγωνιστικής συνεχίστηκε το Σάββατο (28/1) το πρωτάθλημα στην Α' ΕΚΑΣΚΕΜ.

Οι Αετοί κέρδισαν στην Αλεξάνδρεια με 55-62 και έμειναν πρώτοι στην βαθμολογία ενώ ο Ζαφειράκης έχασε στο γήπεδό του από την ΑΓΕ Πιερίας με 67-73. Τέλος, ο ΑΟΚ Βέροιας κέρδισε την ΑΚΕ Πιερίας με 49-43.

Αλεξάνδρεια – Αετοί Βέροιας 55-62

Η ομάδα της Βέροιας είχε ένα πολύ μέτριο ξεκίνημα στον αγώνα, δίνοντας την ευκαιρία στους γηπεδούχους να περάσουν μπροστά στο σκορ στο πρώτο δεκάλεπτο (12-10).

Η συνέχεια όμως ήταν αντιστρόφως ανάλογη, με τους «ασπρόμαυρους» να βελτιώνουν την άμυνα τους και με ένα επιμέρους 24-12 στο δεύτερο δεκάλεπτο, πήγαν στα αποδυτήρια με διψήφια διαφορά.

Ακόμη πιο ποιοτικό ήταν το τρίτο δεκάλεπτο, με τους Αετούς να βρίσκουν τις λύσεις στην επίθεση, παίζοντας εξίσου δυνατή άμυνα πάνω στα αντίπαλα ατού.

Ακολούθησε το rotation που μας έχει συνηθίσει φέτος ο κόουτς Οκλαλιώτης, με το τελικό σκορ να διαμορφώνεται στο 62-55 υπέρ των φιλοξενούμενων.

Τα δεκάλεπτα : 12-10, 24-34, 37-53, 55-62

ΑΛΕΞΑΝΔΡΕΙΑ (Πρόιος) : Παπαδόπουλος, Πουρλιοτόπουλος, Μουλγκέτσι Α. 11 (1), Μπατιάκας, Ντάβλης, Τσοπουρίδης, Καρκανιάς 16, Πρόιος 9, Καραγιάννης 8, Παπουλίδης 11 (1)

ΑΕΤΟΙ (Οκλαλιώτης) : Λυκοστράτης, Ξυλουργίδης 2, Γαβριηλίδης Κ., Κολέτσας, Γαβριηλίδης Α., Γιαμπατζίδης 8, Παπαδόπουλος Ι.Μ. 16 (2), Σιδηρόπουλος, Πάππου 6, Πετρόπουλος, Ιωσηφίδης Κ. 9, Ιωσηφίδης Μ. 21 (2)

ΑΟΚ Βέροιας – ΑΚΕ Πιερίας 49-43

Το πρώτο ημίχρονο ήταν ισορροπημένο και οι δυο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ. Στο δεύτερο μέρος, ο ΑΟΚ συνέχισε τις αποτελεσματικές άμυνες, βρήκε λύσεις στο σκοράρισμα, ξέφυγε στο σκορ και συντήρησε το προβάδισμά του έως το τέλος.

Διαιτητές: Νικολαΐδης, Καραμανλής.

Δεκάλεπτα: 12-14, 21-23, 42-32, 49-43.

ΑΟΚ: (Μπογδαμπεϊδης) Παπαδόπουλος Π., Παπαδόπουλος Μ., Καμπαϊλής, Τσαχουρίδης 5, Κόγκας Μ., Ιωανννίδης 4, Κασαμπαλής 16, Τριχόπουλος 15 (3), Δίγκας,  Κόγκας Δ., Κοτζάμπασης 9 (3).

ΑΚΕ ΠΙΕΡΙΑΣ: (Αθανασιάδης) Μουτζίκης 14, Παναπακίδης 8 (2), Σιώκας 4 (1), Αλεξιάδης 3 (1), Παυλίδης 5, Καρακασίδης 9 (1).

Ζαφειράκης Νάουσας – ΑΓΕ Πιερίας 67-73

ΟΙ φιλοξενούμενοι πήραν το πάνω χέρι από το πρώτο δεκάλεπτο. Σημειώνοντας πολλά τρίποντα (10 στο πρώτο μέρος) πήραν προβάδισμα με διψήφια τιμή και έκλεισαν το ημίχρονο με 37-48. Στο δεύτερο μέρος ο Ζαφειράκης ανέκαμψε και πλησίασε στο σκορ αλλά οι φιλοξενούμενοι δεν έχασαν τον έλεγχο, διατήρησαν το προβάδισμά τους και έφτασαν στη νίκη.

Διαιτητές: Μητώνας, Μποΐτσης.

Δεκάλεπτα: 15-20, 37-48, 50-56, 67-73.

ΖΑΦΕΙΡΑΚΗΣ: (Τούφας) Ζιάνης, Κολτσιάκης 8 (1), Σκουλαριώτης 13, Τρομπούκης 11 (1), Πουρλίδας Δ. 14 (1), Μπιλιούρης Α. 17 (5), Τσίλης 2, Μουρατίδης 2 .

ΑΓΕ ΠΙΕΡΙΑΣ: (Χρυσανθόπουλος) Ζαδές 4 (1), Μωυσίδης 12 (2), Πολυχρόνης 8 (2), Μουλάς 15 (2), Μαργαριτίδης 26 (5), Λάππας 5 (1), Γαβαλάς 3 (1).