Εκτύπωση αυτής της σελίδας
"Υπέταξε" τον πρωτοπόρο Έσπερο Λαμίας ο Φίλιππος Βέροιας!
  • Διαβάστηκε 597 φορές

Μεγάλη νίκη, στο τελευταίο της εντός έδρας παιχνίδι για το 2022, πέτυχε η ομάδα μπάσκετ του Φιλίππου Βέροιας!

Οι ερυθρόλευκοι" μετά από ένα εξαιρετικό ματς, επικράτησαν στην παράταση του πρωτοπόρου και αήττητου μέχρι σήμερα Έσπερου Λαμίας με σκορ 93-88 (κ.α. 77-77), στο πλαίσιο της 9ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Β' Εθνικής.

Το ντέρμπι στο ΔΑΚ “Βικέλας” ανταποκρίθηκε και με το παραπάνω στις προσδοκίες του φίλαθλου κοινού που κατέκλυσε τις κερκίδες.

Θα μπορούσε να χαρακτηριστεί ο ορισμός του ντέρμπι, με τις δύο ομάδες να βρίσκονται συνεχώς κοντά στο σκορ, τις μονομαχίες να δίνουν και να παίρνουν και φυσικά την ένταση στο “κόκκινο”. Εννοείται, δε θα έλειπαν και τα παράπονα από τις διαιτητικές αποφάσεις, αυτή τη φορά και από τις δύο πλευρές.

“Φοβάται ο Γιάννης το θεριό και το θεριό τον Γιάννη”, θα μπορούσε να είναι ο τίτλος που χαρακτηρίζει το πρώτο δεκάλεπτο. Το ξεκίνημα της αναμέτρησης μας έκανε να παρατηρήσουμε κάποια χασμουρητά στις εξέδρες, ωστόσο προς τα τελειώματά της πρώτης περιόδου, άρχισαν να “ζεσταίνονται” τα καλάθια, με την ομάδα της Λαμίας να είναι αυτή που έχει το “εύθραυστο” προβάδισμα.

Η εικόνα του παιχνιδιού άλλαξε αμέσως, ειδικά για την ομάδα της Βέροιας, η οποία κυριαρχώντας στο παρκέ εκμεταλλεύτηκε την ευστοχία της και τις πολύ καλές της άμυνες και με το επιμέρους σκορ στο 20-12 κατάφερε να μπει στα αποδυτήρια με την ψυχολογία υπέρ της.

Το αβαντάζ δεν έμεινε ανεκμετάλλευτο από την ομάδα του Ευθύμη Κοθρά, που μπήκε στην τρίτη περίοδο αποφασισμένη να είναι αυτή που θα πανηγυρίσει τη νίκη στο μεγάλο ντέρμπι και το απέδειξε, πραγματοποιώντας ένα καταπληκτικό δεκάλεπτο, το οποίος την έφερε σε θέση ισχύος με διψήφια διαφορά πόντων.

Ωστόσο, ακόμα δεν είχαμε δει τίποτα και μια ομάδα με την ποιότητα και τα κίνητρα του Έσπερου Λαμίας, δε θα παρατούσε τόσο νωρίς την αναμέτρηση. Κι έτσι έγινε, με τους Λαμιώτες να “παίζουν τα ρέστα τους”, το παιχνίδι απέκτησε μια “άγρια” ομορφιά, με τη μπάλα να αλλάζει συνεχώς χέρια.

Κάπου εκεί έπαιξε το ρόλο της και η εμπειρία της Λαμίας, η οποία με ψυχραιμία εκτέλεσε εύστοχα καθοριστικά τρίποντα, τα οποία θα μπορούσαν να της δώσουν και τη νίκη. Η αστοχία των ερυθρόλευκων στο κακό τέταρτο δεκάλεπτο οδήγησε το ματς στην παράταση.

Εκεί ο Φίλιππος είχε τα ψυχικά αποθέματα και την ικανότητα να βγάλει αντίδραση, γυρνώντας την ψυχολογία με το μέρος του και όντας πιο εύστοχος από τον αντίπαλό του, να πάρει τη νίκη σε ένα “χιτσκοκικό” και “γκρανγκινιολικό” φινάλε!

Καθοριστική στην ψυχολογία της Βεροιώτικης ομάδας η παρουσία του κόσμου, ο οποίος κατέκλυσε το ΔΑΚ “Βικέλας” και με τη φωνή του έσπρωξε τον Φίλιππο προς την νίκη!

Διαιτητές: Ταρενίδης Στ., Ευφραιμίδης, Χρυσάφης.

Τα δεκάλεπτα: 15-17, 35-29, 62-51, 77-77, 93-88 (παράταση).

Φίλιππος Βέροιας (Κοθράς): Αποστολίδης 7 (1), Ιγγλέζος, Καραγιώργος 8 (1), Δημαλής, Ελευθεριάδης 29 (2), Ξενιτίδης 26 (2), Κωνσταντινίδης 3, Κάντζος 5 (1), Μπένας 15 (1).

Έσπερος Λαμίας (Σοφογιάννης): Κυριακόπουλος 8 (1), Λάππας 12, Κασπίρης 25 (8), Τζόρτζεβιτς 20, Χατζηκυριακίδης 5 (1), Τεπετίδης 1, Νέστορας 1, Τσάτας, Παπαδάκης 16 (2).