Εντός έδρας ήττα του Φιλίππου από τον Τρίτωνα
  • Διαβάστηκε 550 φορές

Με ένα λεπτό σιγή εις μνήμη του διαιτητή Θανάση Δεσλή που έφυγε από την ζωή σε ηλικία 49 ετών, ξεκίνησε ο αγώνας της 27ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Α2 ανδρών ανάμεσα στον Φίλιππο Βέροιας και τον ΑΟ Τρίτων.

Η ομάδα της Βέροιας για 30 λεπτά παρουσίασε μια πολύ καλή εικόνα και αμυντικά αλλά και επιθετικά. Στο τελευταίο όμως μέρος η κούραση κατέβαλε τους παίκτες του Καλαμπάκου και σε συνδυασμό με την πολύ καλή άμυνα από πλευράς φιλοξενουμένων, ο Φίλιππος ηττήθηκε με σκορ 57-73.

Δυνατά μπήκε η ομάδα του Καλαμπάκου από την έναρξη του παιχνιδιού. Στο 2’ προηγήθηκε με 3-0 και λίγο αργότερα με 6-2. Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν στο 3’ σε 6-5 αλλά ο Κοθράς έδωσε και πάλι ανάσα με σουτ από την περιφέρεια κάνοντας το 9-5. Ο Τρίωνας στο 6ο λεπτό ισοφάρισε σε 11-11 και πέρασε μπροστά στο σκορ με 11-13. Οι παίκτες του Φιλίππου πήραν ξανά το προβάδισμα στο 8’ με 19-13 και διατήρησαν την διαφορά μέχρι το 10’ (23-18)

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι εκμεταλλεύτηκαν την στιγμιαία έλλειψη συγκέντρωσης από τους παίκτες του Καλαμπακου, κάλυψαν την διαφορά και περάσαν μπροστά με 25-30. Ο Ντοβας με ατομική ενέργεια λίγο αργότερα έκανε το 35-34. Οι δυο ομάδες οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια με σκορ 35-36.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι δυο ομάδες συνέχισαν να είναι κοντά και να εναλλάσσονται στο σκορ (42-40 23’, 47-48 στο 26’, 47-50 στο 27’). Ο Ελευθεριάδης στο 28’ ισοφάρισε σε 50-50 αλλά οι φιλοξενούμενοι έκλεισαν το δεκάλεπτο με σκορ 50-52.

Ο Θεοδώρου με τρίποντο ανέβασε την διαφορά στην έναρξη της 4ης περιόδου στο +5 (50-55) και ο Μanojlovic στο +8 (50-58). Ο Drekalovic  μείωσε σε 52-58 στο 33’. Με τον Φίλιππο να συνεχίζει να είναι άστοχος οι φιλοξενούμενοι για πρώτη φορά στο παιχνίδι έκαναν την διαφορά διψήφια (52-62 στο 34’ και 52-66 στο 36’) την διατήρησαν και πήραν το ροζ φύλλο αγώνα με σκορ 57-73.

Φίλιππος Βέροιας – Τρίτωνας 57-73

Δεκάλεπτα: Ευφραιμίδης, Ελευθεριάδης Πλ., Δέλλας

Διαιτητές: 23-18, 35-36, 50-52, 57-73

Φίλιππος Βέροιας (Καλαμπάκος): Νικάι, Ντόβας 14 (3), Ελευθεριάδης 10 (2), Πουλιανίτης 2, Κοθράς 6 (2), Παραπούρας 6 (2), Σουτζόπουλος 1, Drekalovic 11 (1), Ιατρίδης 7, Πιλκούδης.

Τρίτωνας (Μιχελάκος): Καραμαλέγκος 6 (2), Manojlovic 13, Θεοδώρου 16 (3), Αντωνάκης 3 (1), Μάντζαρης 5 (1), Παπαδημητρίου 2, Γκίκας 1, Δρίτσας, Σαρλής, Μελισσαράτος 13 (1), Δημάκος 14 (2).